Żużlowe wspominki: Pierwsze zwycięstwo Jarosława Hampela w Grand Prix (wideo)

5 czerwca 2010 roku na torze w Kopenhadze Jarosław Hampel odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w cyklu Grand Prix. Polak w finale pokonał Tomasza Golloba, Hansa Andersena i Chrisa Harrisa.

Łukasz Witczyk

Jarosław Hampel w elitarnym cyklu Grand Prix jako stały uczestnik zadebiutował w 2004 roku. Wówczas dwukrotnie zawody kończył na drugim stopniu podium. W każdym z kolejnych trzech sezonów "Mały" co najmniej raz meldował się na podium w turniejach Grand Prix. Reprezentant Polski w roku 2007 zajął trzynaste miejsce w klasyfikacji generalnej i na dwa lata wypadł z elity.

Do cyklu Grand Prix Polak wrócił w 2010 roku i był to powrót niezwykle udany. W tym sezonie Hampel wywalczył tytuł wicemistrza świata, a także pięciokrotnie stał na podium. To właśnie trzy lata temu wychowanek Polonii Piła po raz pierwszy mógł po swoim zwycięstwie usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. Na sukces ten "Mały" czekał dokładnie 3542 dni od debiutanckiego występu w elicie. Jednocześnie był to jego 43. turniej Grand Prix.

Hampel po premierowym zwycięstwie nie ukrywał radości. Szczęśliwym torem dla niego na zawsze będzie Kopenhaga, gdzie owal ułożony jest na murawie Stadionu Parken. - W Kopenhadze czułem się bardzo dobrze, odpowiadał mi tor, motocykle pracowały bez zarzutu. Zdawałem sobie sprawę, że jest ogromna szansa na odniesienie tego upragnionego sukcesu - powiedział po zwycięstwie Polak.

- Od dawna czekałem na zwycięstwo tego zawodnika. To on wkrótce zastąpi w polskim speedwayu Tomasza Golloba i ten triumf na pewno pozwoli mu okrzepnąć w żużlowej elicie. Jarek w pełni zasłużył na pierwsze miejsce, bo do tej pory wygrał niemal wszystko oprócz turnieju Grand Prix - przyznał po zawodach w Kopenhadze Per Jonsson.

Do tej pory Jarosław Hampel zwyciężył w pięciu turniejach Grand Prix. Trzy z tych triumfów miały miejsce w minionym sezonie.