Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Firma Fogo przeciwko absurdom FIM!

Firma Fogo po wprowadzeniu przepisu zakazującego zawodnikom z cyklu Grand Prix startów w SEC postanowiła o zakończeniu współpracy z BSI i wycofała się ze sponsorowania cyklu.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Oświadczenie zarządu firmy Fogo:

W związku z absurdalną uchwałą Międzynarodowej Federacji Motocyklowej, w której zakazuje się zawodnikom łączenia zawodów rangi mistrzostw świata i Europy -Zarząd Spółki Agregaty FOGO podjął decyzję o wycofaniu się ze sponsorowania Cyklu Mistrzostwa Świata na Żużlu SGP.

Zdaniem Fogo wprowadzona regulacja przeczy ideom i duchowi sportowemu oraz prowadzi do ograniczenia zdrowej konkurencji sportowej oraz godzi w konkurencyjność na rynku usług sportowych firm organizujących wydarzenia żużlowe na najwyższym światowym poziomie.

Przy zielonym stoliku doszło do pozbawienia zawodników prawa do startu w zawodach rangi mistrzowskiej, z których relacja dociera do milionów ludzi w Europie oraz na całym świecie. Jednocześnie pozbawiono spółkę organizującą Mistrzostwa Europy możliwości organizacji zawodów na najwyższym możliwym europejskim poziomie. Nie sposób zgodzić się z takim praktykami, które stanowią jawne pogwałcenie praw zawodników, kibiców oraz sponsorów. Rok wcześniej FIM udzielił licencji na mistrzostwa Europy bez ograniczeń dotyczących praw startów zawodników, gdyż nie wierzył, że organizatorzy SEC stworzą zawody, które pozwolą poczuć milionom ludzi z całej Europy adrenalinę i pasję, którą niesie ze sobą żużel. Teraz gdy Mistrzostwa Europy są godne uwagi i cieszą się zainteresowaniem zawodników (którzy wiele na tych zawodach skorzystali) FIM postanowiło zniszczyć konkurencję. Nie można się zgodzić aby w obecnym czasach istniał podmiot, którego żądza władzy i pieniędzy niszczyła to co w sporcie jest najważniejsze - zdrową rywalizację i pasję. Zawodnicy z Europy powinni mieć możliwość występowania we wszystkim organizowanych zawodach, aby propagować ducha sportu, natomiast sponsorzy powinni mieć możliwość wspierania tego co prawdziwe, czyste i nasze europejskie.

Dlatego Zarząd Fogo nie zgadza się z faworyzowaniem jednych podmiotów kosztem drugich i dlatego nie będzie uczestniczył we wspieraniu przedsięwzięć, na których kładzie się cień decyzji FIM. Jednocześnie istnieje nadzieja, że w podobny sposób postąpią inne podmioty wspierające do tej pory cykl SGP swoimi środkami, tym bardziej iż decyzja FIM jest dość mocno krytykowana w całej Europie i wywołuje oburzenie nie tylko wśród zawodników ale w całym środowisku żużlowym.

Brak konkurencyjności do której dąży FIM, odbije się także na cenach dla sponsorów i kibiców. Przecież gdy dwóch organizatorów będzie rywalizowało o miejsca, w których odbywać się będą miały zawody np. o Motoarenę w Toruniu - to miasta będą mogły narzucić lepsze ceny za wynajęcie areny na zawody, a co za tym idzie i bilety dla kibiców będą tańsze i koszty dla sponsorującym ulegną zmniejszeniu. To proste im większe pieniądze wyłożą konkurujący ze sobą organizatorzy, tym lepszej jakości będziemy mieli wydarzenia sportowe - będzie to z korzyścią dla wszystkich. Z kolei gdy FIM będzie monopolistą i zacznie dyktować warunki na jakich będą się miały odbywać zawody – to miasta nie będą mogły negocjować warunków wynajmowania stadionów, kibicie będą musieli więcej płacić za bilety, a sponsorzy stracą możliwość reklamowania ich produktów w kilku wydarzeniach - to będzie nie tylko cios dla sportu ale także dla rynku w Polsce i Europie.

Poza tym skoro polskie firmy ciężko zarobione pieniądze przekazują na wsparcie wydarzeń sportowych to te powinny odbywać się w warunkach fair play. Ostatecznie sytuacja obecna doprowadzi tego, że pieniądze wypracowane w Polsce tutaj pozostaną.

Kroki podejmowane przez FIM w szczególności regulaminy tworzone dla różnych rozgrywek powinny być transparentne i w żadnej mierze nie powinny kłaść cienia na rywalizację sportową i pozbawiać zawodników prawa do startu we wszystkich imprezach mistrzowskich do których są w stanie się zakwalifikować. Przez wiele wiele lat Mistrzostwa świata i Europy funkcjonowały obok siebie i nikomu to nie przeszkadzało. Z pewnością w podobny sposób mogą te imprezy funkcjonować obok siebie w dalszym ciągu.

Fogo stoi w całej sprawie za zawodnikami oraz firmą ONE SPORT, która wyciągając z niebytu Mistrzostwa Europy na żużlu zbudowała fantastyczną imprezę sportową, która została szeroko zauważona i doceniona. Nowe Mistrzostwa Europy to nawa formuła, nowa jakość organizacyjna i sportowa.

Fogo solidaryzuje się z firmą Nice. Rozsądni muszą trzymać się razem dla dobra sportu motocyklowego. Miejmy nadzieję, że inni Mecenasi sportu żużlowego poprą nasze stanowisko i przyłączą się do walki z absurdami FIM, bowiem w interesie całego żużlowego środowiska leży, aby propagować czystą i zdrową rywalizację i piękno sportu motocyklowego.

Adam Goliński
pełnomocnik zarządu firmy Fogo

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (64):
 • najtro Zgłoś komentarz
  Popieram mądre słowa ;Mavericka ; wypełnijmy to co zostało już zaklepane w tym roku ale można dać dowód tego co o bsi myślimy w transparentach które są pokazywane w przekazach TV
  Czytaj całość
  w języku Polskim i Angielskim np.; OSTATNI RAZ Z BSI KIBICE ŻUŻLA lub Polscy Kibice Żużla ;pozdrawiam kibic z Cze-wy
  • JOGKAL Zgłoś komentarz
   Gratuluję firmie Fogo tej decyzji monopol na kasę firmy BSI przechodzi ludzkie pojęcie. Sankcje są jedyną opcją w gospodarce i polityce działa tak samo jeśli Polska podskakuje Rosji ta
   Czytaj całość
   straszy zakręceniem kurka. To samo musi poczuć firma BSI kurek z kasą jest w naszym kraju i to oni powinni być na kolanach a nie my. Nasi zawodnicy na tym nic nie stracą miasta organizatorów może trochę jeśli mają podpisane umowy na dłuższy okres ale można byłoby to sprytnie obejść. Zorganizować we własnym zakresie nieoficjalne indywidualne mistrzostwa świata zaprosić najlepszych za grubą kasę powiedzmy 3-4 turnieje bo nie oszukujmy się te 10 turniejów GP to sporo za dużo ciągnie się jak falki z olejem. Termin się znajdzie jakiś np. piątek godzina 19-21 nie robiąc już konkurencji GP bo najlepiej to dałbym termin sobotniego GP i przewiduję, że zaczęłyby się spore cyrki.
   • speedwayfan81 Zgłoś komentarz
    Pieknie! Teraz kolej na inne firmy, inwestycje i rozwoj SEC, a zawodnicy sami przyjda. SGP umrze smiercia naturalna :)
    • marttek Zgłoś komentarz
     Brawo fogo tak trzymać !!!!
     • robson0111 Zgłoś komentarz
      Brawo i jeszcze raz brawo!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111
      • najtro Zgłoś komentarz
       Popieram !!! bilety do Pragi i do Cardif kupiłem już wcześniej ale zrobię transparent ; OSTATNI RAZ Z BSI POLSKA ; Praga sektor E2 kibic z Cze-wy pozdrawiam wszystkich kibiców żużla
       • Radi Zgłoś komentarz
        BRAWO FOGO!
        • TOR II Zgłoś komentarz
         nareszcie ktoś zmadrzał
         • Kamil21212121 Zgłoś komentarz
          Trzeba by zbojkotować wszystkie imprezy BSI a w zamian licznie przyjść na zawody organizowane przez OS takich jak choćby SBP gdzie dobrze by było przyjść tłumnie a najlepiej jak by był
          Czytaj całość
          komplet, a np. na takim GP pustki to by FIM jak i BSI dostali pstryczka w nos i może by chociażby nieco zmądrzeli bo w cudo niewierze i wątpię, że całkowicie zmądrzeją Pozdrawiam wszystkich kibiców tego pięknego sportu i liczę, że jeszcze kiedyś wrócą piękne czasy tak zwane stare tłumiki!!!!
          • k 53 GKM Zgłoś komentarz
           Witam,,byczku,,A widzisz!.Czyli Klub na pierwszym miejscu.Rozumiem Cie.Ale kase na GP,moze Mu wyplacic po sezonie GP.Mozna to rozdzielic.to proste.I On bedzie w porzadku do kontraktu zawodnika i
           Czytaj całość
           P.Rusiecki pokaze solidarnosc z innymi sponsorami.Chodzi o to zeby madrze to rozegrac.No ale zobaczymy,co bedzie dla Nikiego wazniejsze.GP,za pieniadze polskiego sponsora,czy liga polska.A ,,,kontuzje sie zdarzaja,,zwlaszcza u Nickiego/na polska lige/.Pozdrawiam.Pozdro GKM/Unibax.
           • radwan88 Zgłoś komentarz
            Brawo FOGO!!!
            • elvis Zgłoś komentarz
             czekamy na PGE i dalszy rozwój wypadków
             • k 53 GKM Zgłoś komentarz
              Witam.Dobrze rozumiem i zapewniam ze lepiej niz myslisz.,,byczku,,I troche obiektywizmu.Tylko trzeba miec checi.Pozdro GKM/Unibax.
              Zobacz więcej komentarzy (51)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×