KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jak władze Częstochowy wspierają stowarzyszenie CKM Włókniarz? Spadek dotacji o 75 procent

Wiceprezydent Częstochowy, Jarosław Marszałek, przed prezentacją Włókniarza mówił o kwotach jakimi miasto wspiera klub. Zgodnie z jego zaleceniami postanowiliśmy przeanalizować dane dotyczące dotacji.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Podczas niedzielnej prezentacji fani Włókniarza Częstochowa głośnymi gwizdami zareagowali w momencie przedstawienia obecnych na trybunach władz miasta. W taki sposób przywitany został m.in. Jarosław Marszałek. Przypomnijmy, magistrat przyznał stowarzyszeniu CKM Włókniarz 30 tysięcy złotych dotacji. Klub wnioskował o zdecydowanie wyższą sumę, lecz wiceprezydent Marszałek tak niską dotację argumentował szkoleniem zaledwie czterech żużlowców. Słowa te naturalnie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, bowiem w stowarzyszeniu CKM Włókniarz trenuje około trzydziestu młodych żużlowców.

Kibice mają za złe miastu nie tylko przyznanie stowarzyszeniu CKM Włókniarz niskiej dotacji na szkolenie młodzieży, ale również wypowiedzi i zachowanie władz miasta. Wiceprezydent Częstochowy na swoim profilu na Facebooku nie ukrywa tego, że sympatyzuje z drużyną Włókniarza. Jest obecny na wielu meczach Lwów, które podziwia z wysokości trybuny VIP, a na portalu społecznościowym można znaleźć m.in. zdjęcia z zawodnikami, którzy zdobyli historyczny złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych.

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Częstochowy mówił o tym, jak bardzo magistrat wspiera żużlowców. - Miasto wspiera żużel tak jak może. W roku 2011 dotacja na promocję poprzez sport wynosiła 650 tysięcy, a obecnie wynosi 1,7 miliona złotych. W taki sposób w jaki możemy pomagamy. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami odniesiemy sukces - przyznał Marszałek, który jednak nie zaznaczył, że kwota 1,7 mln złotych podzielona zostanie na Włókniarz Częstochowa oraz występujący w siatkarskiej lidze AZS Częstochowa. Realne wsparcie dla Lwów wyniesie ponad 800 tysięcy złotych brutto i jednocześnie będzie to najwyższa kwota w ostatnich latach otrzymana z środków na promocję poprzez sport przez Włókniarz.
Częstochowianie w zeszłym roku cieszyli się ze zdobycia złotego medalu w MMPPK Częstochowianie w zeszłym roku cieszyli się ze zdobycia złotego medalu w MMPPK
O tym, jak bardzo Marszałek kibicuje częstochowskiemu Włókniarzowi może świadczyć wyznanie, na jakie na konferencji prasowej zdecydował się wiceprezydent. - Zdradzę państwu tajemnicę, że w tamtym sezonie założyłem się z prezydentem Torunia, że w tym roku będziemy mistrzami Polski. Miałbym taką satysfakcję, gdyby to się udało zrobić, bo prezydent Torunia powątpiewał w to. Ja jestem przekonany, że mając taki skład jesteśmy w stanie o to zawalczyć - mówił wiceprezydent miasta.

Pod koniec konferencji dziennikarze mieli możliwość zadania pytań osobom obecnym na konferencji. Jedno z nich dotyczyło właśnie obecności wiceprezydenta na konferencji prasowej. Dziennikarz lokalnego Radia FIAT zapytał Jarosława Marszałka "czy nie jest mu po ludzku wstyd występować na konferencji i ogrzewać się w blasku drużyny przy dotacji tak nikłej, która w zasadzie miała na celu zaniechanie szkolenia w Częstochowie". Odpowiedź wiceprezydenta miasta była zaskakująca. - Nie, proszę sobie przejrzeć dane. Absolutnie nie jest mi wstyd. Gdyby pan nawet porównał rok do roku, to w porównaniu do poprzedniego roku, jest to dotacja o 50% większa. Niech pan najpierw poczyta dane, a dopiero później komentuje.

Zgodnie z zaleceniami wiceprezydenta Częstochowy postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak na przestrzeni ostatnich kilku lat wyglądało wsparcie miasta dla obu żużlowych częstochowskich klubów. CKM Włókniarz S.A. otrzymuje pieniądze na promocję poprzez sport, a stowarzyszenie CKM Włókniarz dotowane jest ze środków na szkolenie młodzieży. Dane zawarte są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miasta Częstochowy.

Wsparcie dla SCKM i CKM Włókniarz S.A.

Rok Szkolenie młodzieży Promocja poprzez sport
2010 122 000 (w tym 42 000 na treningi) 450 000
2011 65 000 (w tym 45 000 na treningi) 270 000
2012 49 500 (w tym 28 500 na treningi) 450 000
2013 23 000 (w tym 2 000 na treningi) 650 000
2014 30 000 ponad 800 000

Dotacja na szkolenie młodzieży składa się z dwóch elementów. Oprócz środków przeznaczonych na szkolenie znajdują się w niej środki na organizację treningów. W praktyce pieniądze te zwracane są do właściciela stadionu, czyli MOSiR-u. O ile na przestrzeni lat kwota przeznaczana na promocję poprzez sport wzrosła, o tyle środku przekazane stowarzyszeniu CKM Włókniarz są coraz mniejsze. Warto dodać, że stowarzyszenie nie czerpie już dochodów z giełdy towarowej, co przez wiele lat zabezpieczało budżet tego podmiotu.

W 2010 roku na szkolenie młodzieży stowarzyszenie CKM Włókniarz realnie otrzymało 80 tysięcy złotych. Wiceprezydent Marszałek mówił na konferencji, że dotacja dla SCKM jest o 50 procent większa niż rok temu. Niestety, jest to kwota wyższa zaledwie o nieco ponad 30 procent (wliczając w to środki na zapłatę za wynajem stadionu). Z kolei w porównaniu do 2010 roku wsparcie miasta zmniejszyło się aż o 75 procent (wliczając w to środki na zapłatę za wynajem stadionu). Już w pierwszym roku rządzenia prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka wsparcie dla stowarzyszenia spadło o 60 tysięcy złotych! Mimo minimalnego zwiększenia dotacji w 2014 roku analizując dane można wysnuć kilka wniosków. Jednak nawet najwięksi optymiści i sympatycy rządzącej w Częstochowie partii nie mogą powiedzieć, że wsparcie magistratu pozwala na sensowne szkolenie młodzieży.

Niska dotacja dla stowarzyszenia CKM Włókniarz sprawiła, że pod znakiem zapytania stanęło podpisanie umów ze spółką przez Huberta Łęgowika i Artura Czaję. Środki z wypożyczenia obu zawodników miały pomóc w działalności stowarzyszenia. Na szczęście dla kibiców Lwów, na wysokości zadania stanęła firma K.J.G. Company i dzięki jej wsparciu obaj wychowankowie nadal będą zdobywać punkty dla Lwów. W ostatnich dniach władze miasta i SCKM dyskutowały o możliwości większego wsparcia dla klubu. Pojawiło się kilka pomysłów, a jednym z nich jest ufundowanie stypendiów, o czym informowaliśmy kilka dni temu. Jedno jest pewne, przedstawiciele władz miasta przez ostatnie sezony nie mieli tak złej opinii wśród kibiców Włókniarza jak obecnie. Na jesień odbędą się wybory samorządowe i z pewnością politycy będą robić wiele, by odzyskać zaufanie żużlowych fanów.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (44)
 • alienlili Zgłoś komentarz
  Działacze miasta lansują się na meczach domowych,na wyjazdach ich już nie ma bo tam by musieli zapłacić z własnej kieszeni:bilet,podróż.Jak dla mnie to powinni płacić nawet za bilety
  Czytaj całość
  u siebie,bo ich stać.Daje miasto dotacje a w zamian jeszcze darmowe bilety dla rodzin dostają,to jest chore,żenada
  • Michał Ś Zgłoś komentarz
   Nie rozumiem komentarza Pana Arkadiusza Glenia. Niech Pan powie "spierdalaj naciągaczu" młodym w klubie - Polisowi, Portasowi, Malczewskiemu, Łęgowikowi, Kasprzykowi i innym.
   • netoperek Zgłoś komentarz
    Pan Marszałek najwyraźniej nie był w szkole prymusem z matematyki. Na gwizdy zasłużył niewątpliwie również za bezczelność. Niestety wśród włodarzy miasta zanika świadomość
    Czytaj całość
    wieloletniej tradycji klubu, znaczenia dla mieszkańców i całej żużlowej społeczności. Przypominają sobie o tym dopiero przed wyborami. Nie jestem entuzjastą ładowania publicznych pieniędzy w prywatne przedsięwzięcia ale na tle innych mniejszych miast dofinansowanie wygląda kiepsko. Dotacje zaś dla Stowarzyszenia (szkolenie młodzieży) są po prostu żenujące!
    • Michał Ś Zgłoś komentarz
     CKM Włókniarz Stowarzyszenie to klub z 70-letnią tradycją. Tu startował Miechowski, Kwoczała, Kaznowski, Jastrzębski, Cieślak, Jarmuła, Drabik, Screen, Loram i wielu innych. To CKM
     Czytaj całość
     Włókniarz Stowarzyszenie, zdobywało cztery tytuły Drużynowego Mistrza Polski. To zawodnicy stowarzyszenia, zdobywali pięć razy tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Było również wiele innych tytułów. To, jak wyglądać będzie szkolenie i fundusze przeznaczone na ten cel przekonamy się w najbliższym czasie. Na tą chwilę nie mamy środków na podstawowe rzeczy. Jak je zdobędziemy ? To jest właśnie pytanie.
     • Scooti Fzs Zgłoś komentarz
      Przez to oszustwo na Emilu spółka CKM udupila Stowarzyszenie. Wygnac Mizgalskiego z klubu, z zuzla a nawet z miasta. Wyplacic ZALEGLA kase ruskowi podpisac wypożyczenie do Torunia przeprosic
      Czytaj całość
      i skonczyc to pajacowanie!!!!Plastus jestes skonczony w tym miescie!!!!!
      • CKMWłókniarz Zgłoś komentarz
       Wy się tylko lansujecie! A pieniędzy dać nie chcecie!
       • Sikorr Zgłoś komentarz
        Od paru lat zastanawiam się, po co właściwie jest to stowarzyszenie? Dla mnie to trochę głupie.. Nawet jak dostawali spora kasę to nie było na sprzęt dla chłopaków. Teraz wszystko
        Czytaj całość
        ratuje KJG.. Nie lepiej to zlikwidować i przyjąć juniorów pod skrzydła spółki? Może jest ktoś bardziej ogarniety i znajdzie w tym ukryty sens..
        • lunch Zgłoś komentarz
         Pan prezydent Marszałek zasłynął tłumaczeniem dziennikarkom, gdzie im sperma uderzyła, więc trudno tu w ogóle komentować osoby na tym poziomie, podobnie jak kilku jego partyjnych
         Czytaj całość
         kolegów, którzy z zapałem machają do kibiców na stadionie, a potem dają pokaz chamstwa w sejmie. Inna rzecz, że nietrudno ostatnio oprzeć się wrażeniu, że od Włókniarza wszyscy uciekają, na zasadzie "żużel parzy". Jeden wiceprezes odchodzi, drugi odchodzi, prezes już dawno próbował dać nogę, z Emilem klub postępuje w sposób godny towarzysza Putina, a wszystko zaczęło się od aresztowania jednego gościa, choć na szczęście okazało się, że formalnie to on nie ma z klubem nic wspólnego...
         • Włókniarzyk1946 Zgłoś komentarz
          W trakcie prezentacji było wykrzykiwane przez nas kibiców pewne hasło: ,,Na meczach sie lansujecie, a pieniędzy dać nie chcecie". Tyle w temacie.
          • Szwędacz Zgłoś komentarz
           To jest właśnie polityka, obcinamy ale mówimy ciemnej masie że jest zupełnie inaczej. Kiedy w końcu się obudzimy, ludzie obudzcie się!!!!!
           • kompozytor Zgłoś komentarz
            "Pan" mizgalski? Ten oszust moze mi skoczyc, jest dla mnie kompletnie NIKIM, tak samo jak ty,leszczyku
            • kompozytor Zgłoś komentarz
             Bydło w tej czewie,chamsto i buractwo. Najpierw Emila nosi na rękach,a teraz chłopakowi sa winni kase i robią wszystko,zeby ich cała zużlowa Polska osrała. Miizgalski, jestes okazem
             Czytaj całość
             największego s-syna w tym kraju.
             • Walter.Un.L Zgłoś komentarz
              Nie ma szans na dotacje bo jak miasto moze podzyrowac Mafii paliwowej.O czym oni marza.
              Zobacz więcej komentarzy (13)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×