Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

ENEA Ekstraliga: Andrzej Witkowski spotkał się z klubami

- Licencje nadzorowane? Jestem umiarkowanym optymistą, ale uważam, że to rozwiązanie powinno dać pozytywne efekty - mówi Andrzej Witkowski, który spotkał się we wtorek z przedstawicielami klubów.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship
W Warszawie odbyło się przedsezonowe spotkanie przedstawicieli klubów z władzami Polskiego Związku Motorowego i Speedway Ekstraligi. Zebranie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej z nich, prezes Andrzej Witkowski omówił problemy, które jego zdaniem mają wpływ na zły wizerunek sportu żużlowego. - Swoje przemówienie rozpocząłem od pytania, czy polski żużel może być dyscypliną, z której dumni będą kibice? Pokazałem nieciekawy obraz, który jawi się tym, że wszystko co najgorsze, mamy już chyba za sobą i trzeba mieć pełną świadomość, że te wydarzenia sezonu 2013, proces licencyjny oraz kolejne zamieszanie z tłumikami spowodowały, że wizerunek sportu żużlowego ucierpiał. Jeżeli zależy nam na znalezieniu potencjalnych sponsorów i dla Ekstraligi i dla reprezentacji to musimy na to spojrzeć z szerszej perspektywy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że myślimy nie tylko o sponsorze tytularnym, ale o grupie sponsorów, która będzie wspierała cały żużel. Musimy także rozmawiać o poprawić atrakcyjność spotkań. Trzeba zwrócić uwagę, że zawody trwają około 90 minut. Czas trwania biegów to około 20 minut. Należy odpowiednio zagospodarować pozostały czas. Chcemy, aby na stadiony przychodziły całe rodziny. Konieczne są nie tylko oferty rodzinne, ale również dla kobiet i dzieci - powiedział dla SportoweFakty.pl prezes Polskiego Związku Motorowego.

Niezmiennie zagadnieniem, które zdaniem prezesa PZM wymaga odpowiedniego omówienia przed każdym sezonem, jest właściwe dbanie o kibiców. W tym roku więcej uwagi poświęcono głównie kibicom zespołów przyjezdnych. Osobny punkt poświęcony był także podejściu prezesów klubów do sportu żużlowego. - Z naszego punktu widzenia najważniejsza jest komunikacja z kibicami. Rozmawialiśmy z klubami o pomysłach, które mają spowodować, że kibic nie będzie postrzegany jedynie jako dostarczyciel wpływów do kasy klubu, ale przede wszystkim co zrobić, aby frekwencja na stadionach była dużo wyższa. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na przyjęcie kibiców gości. Musi tutaj obowiązywać zasada wzajemności, bo chcemy być na wyjeździe przyjęci tak samo, jak przyjmujemy swoich gości. Były propozycje klubów z Zielonej Góry i Częstochowy, aby dla kibiców gości były preferencyjne ceny biletów. Oczywiście w tym zakresie należy podjąć wspólne działania z mediami, aby miała miejsce rozmowa klubów z kibicami i odwrotnie. Ta wymiana informacji jest bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia kibiców. Także prezesi klubów muszą zrozumieć przede wszystkim, że powinni być kibicami polskiego żużla, a nie tylko swojego klubu. Patriotyzm tak, szowinizm nie. Wiem, że to ujęcie hasłowe, ale musimy zrobić wszystko, aby sposób kibicowania sportu żużlowemu wyróżniał nas na tle innych dyscyplin – wyjaśnił Witkowski.

Kluby wspólnym głosem opowiedziały się za rozwiązaniem, które ich zdaniem w dużym stopniu może ograniczyć szowinizm lokalny. Co ciekawe, ma on zostać poddany konsultacją ze środowiskiem kibiców i dziennikarzy. - Ważne z mojego punktu widzenia w tym zakresie wprowadzenie kodeksu etycznego. Mamy jego projekt, ale powinien on zostać poddany konsultacjom z kibicami i dziennikarzami. Musimy pomyśleć również o powołaniu do życia rzecznika etycznego. W tym zakresie wszyscy mówią jednym głosem, a to jest doby prognostyk do wprowadzenia kodeksu w życie. Zmiany w tym zakresie wymagają również spójnej polityki informacyjnej. Ustaliliśmy pewne zasady komunikacji. W sprawach Ekstraligi powinien wypowiadać się prezes Stępniewski. W sprawach reprezentacji – przewodniczący Szymański. Chodzi o to, aby uniknąć szumu medialnego i wypowiedzi różnych osób, które mogą mieć zły wpływ na wizerunek żużla. Konieczne jest zjednoczenie kibiców wokół marki. Ma to być nasz produkt eksportowy. Będziemy mieli w tym roku cztery mecze reprezentacji w telewizji. Chcemy zadbać, aby nasz sponsor tytularny widział, że to jest dla nich dobry biznes i opłaca się przedłużyć umowę na kolejne lata. Trzeba również podkreślić, że mają miejsce tak zwane platformy komunikacyjne. Odbyło się już osiem takich spotkań, w których uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych klubów. Bieżące tematy są właśnie tam omawiane, a założenie mówiąc krótko jest takie, aby polityka na rzecz popularyzacji żużla była spójna - dodał Andrzej Witkowski.

Druga część spotkania to wystąpienie prezesa Stępniewskiego, które dotyczyło głównie kwestii przygotowania torów i sędziów. Wspólne działania PZM i Speedway Ekstraligi zmierzają do tego, aby jakość sędziowania była na wyższym poziomie. - Nie dzielimy już sędziów na tych z Ekstraligi i niższych lig. Są sędziowie sportu żużlowego i spośród całej grupy będą wybierani najlepsi arbitrzy. Ma być większa rotacja i możliwość prowadzenia spotkań przez młodszych sędziów. Nasze działania dotyczą też komisarzy torów. Rywalizacja ma odbywać się na torze, a nie poza nim.

Co ciekawe, na spotkaniu nie rozmawiano na temat zadłużeń klubów. Prezes Witkowski uważa jednak, że wprowadzenie licencji nadzorowanych to właściwe rozwiązanie. Jako przykład, że nie należy restrykcyjnie podchodzić do tematu zadłużeń klubów, podaje przypadek Śląska Świętochłowice. - Są licencje nadzorowane i jak sama nazwa wskazuje one są i będą przez nas nadzorowane. To jest proces. Dla jednego klubu będzie on trwał rok, dla innego klubu dwa lata. Jednak ktoś, kto w danym roku nie spełni tych wymogów, to nie będzie mógł liczyć na licencję na sezon 2015. Jestem umiarkowanym optymistą, ale uważam, że to rozwiązanie powinno dać pozytywne efekty. Z pewnością wpłynie to na poprawę sytuacji finansowej klubów. Oczywiście najprostsze rozwiązanie jest takie, że stwierdzamy, iż klub ma długi i odbieramy mu licencję. W tym sezonie szanse otrzymało chociażby Gniezno. Ja powiem tak - bardzo łatwo jest nie przyznać licencji klubowi, który ma problemy finansowe czy organizacyjne. Tak było chociażby w przypadku Śląska Świętochłowice. Mamy jednak nauczkę, bo do dzisiaj żużel w tym mieście się nie odrodził. Z drugiej strony mamy Rybnik, który dwukrotnie dostał szansę na odbudowanie klubu i dzisiaj mamy takie efekt, że klub walczy w Polskiej Lidze Żużlowej z młodym Woryną, którego dziadek jest legendą tej dyscypliny nie tylko w Rybniku, ale i w Polsce. Ukoronowaniem działań tego klubu będzie październikowy mecz reprezentacji Polski. Myślę, że to właściwsza droga – zakończył Andrzej Witkowski.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (82):

 • Jasnowidz Zgłoś komentarz
  Jest tylko jedno jedyne wyjście z tego całego gówna. Ale niestety wymaga to zgody co najmniej 8 klubów. Mianowicie wycofanie się 8 klubów z rozgrywek PLŻ, PLŻ 2 oraz Ekstraligi oraz
  Czytaj całość
  WYPISANIE klubów z członkostwa w PZM. Nie wiem czy to możliwe i czy polskie państwo pozwoliłoby na funkcjonowanie takich podmiotów oraz ich działalność poza strukturami PZM. Wiem tylko, że to jedyna droga. 8 klubów musiałoby stworzyć alternatywną ligę. Na początku byłby syf. Sponsorsko masakra, ale ludzie w końcu zaczęliby przychodzić, gdyby usłyszeli, że w tej alternatywnej lidze startuje się na tłumikach przelotowych. Nie byłoby też wielkich kontraktów, ale startowaliby zawodnicy, przede wszystkim swoi, młodzi, chętni do rywalizacji sportowej, na których kibice przychodziliby tłumnie. To jest jedyna droga. Ale wiem, że to nie takie proste, bo te pasibrzuchy wszystkie w życiu nie zrzekną się: a) dotacji miejskich b) wpływów z TV, sponsorów ligi (tu akurat tylko w przypadku Ekstraligi i ew. I ligi)... c) pensji prezesowskich. Tak to nie widzę wyjścia z tej sytuacji, a tylko dyscyplinę pogrążającą się w bagnie stworzonym przez działaczy de8i1i.
  • eddy Zgłoś komentarz
   Jak moze taki czlowiek piastowac ta funkcje ,kiedy ludzie ,ktorym na sercu lezy dobro tego sportu,poswiecaja swoj czas,pieniadze i angazuja sie z oddaniem aby naprawic cos co on razem z szajka
   Czytaj całość
   szkodnikow z FIM-u spierdzielili,gdy dochodzi do podjecia konkretnych decyzji tenze nazywa to niepotrzebnym zamieszaniem. Juz sam fakt takiego podejscia do istotnej sprawy jakim jest podniesienie bezpieczenstwa zawodnikow na torze przez wycofanie nieprzelotowych tlumikow powinien byc podstawa do weliminowania tej zalosnej postaci ze wszystkich struktur sportu zuzlowego -na zawsze! Na stadiony z banerami. Nie dla Witkowskiego! . Dosc glupich regulaminow i przepisow! Zuzel dla kibicow -nie dla tepych biurokratow!
   • RZESZA RULEZ Zgłoś komentarz
    wypierdzielać !
    • Barry Briggs Zgłoś komentarz
     Musimy to, musimy tamto, była cała przerwa zimowa na załatwienie takich spraw, PZMot nie zrobił nic aby ten sezon uatrakcyjnić i coś zmienić w dobrą stronę. Cytując klasyka z Torunia "
     Czytaj całość
     banda złodziei, pier...nych decydentów, ku...a", "za darmo pieniądze bieru, moje pieniądze z renty, kur...y, je...ne"
     • miroslaw998 Zgłoś komentarz
      Szanowni kibice,koleżanki i koledzy. Tak na spokojnie czytam raz jeszcze dziś te wypociny i dochodzę do jeszcze jednego wniosku. Można jedynie sobie wyobrazić na jakim poziomie są ci
      Czytaj całość
      wszyscy przedstawiciele klubów biorących udział w spotkaniu. Mając na uwadze że żużel jest drogim sportem i w grę wchodzą duże pieniądze,to pieczę nad nimi sprawują jednak ludzie o pewnym poziomie inteligencji. Skoro jednak nikt nie opuścił sali i był w stanie słuchać tych bredni,to warto zastanowić się także kto bezpośrednio zajmuje sie naszymi klubami? Jedno to wór a drugie to torby.Tu idiota goni idiotę. Są pomysły z taczką dla Witkowskiego. Macie pewność że w jego obronie jako pierwsi nie staną właśnie ci przedstawiciele? Tu po prostu czasami strach się bać. Miłego dnia.
      • Beethooven Zgłoś komentarz
       Pan Witkowski pokazuje nam jak się zabija kurę znoszącą złote jaja. Tylko co będzie jak tej kury braknie. Co wtedy z panem pseudo prezesie. jaka kolejna dyscyplinę motorową zniszczycie.
       • Jakub81 Zgłoś komentarz
        Ten kolo przypomina Ryszarda Ochódzkiego prezesa klubu ,,Tęcza".
        • spawn Zgłoś komentarz
         Cenzura na SF widzę na całego!! Że za dużo wykrzykników w moich usuniętych wypowiedziach??! Czy o co chodzi?!! Nazywam rzeczy po imieniu! Szamba przecież perfumerią nazywać nie będę!
         Czytaj całość
         Jak inaczej można nazywać fakt, że ktoś siedzi na tym samym stanowisku od 1989, jak nie głęboką komuną?! O poziomie bredni generowanych przez PZM nie wspominając!
         • kha_zix Zgłoś komentarz
          doprowadzi on do bankructwa i upadku tego sportu:) Karkosik ma 100% rację, stop darmozjadom i czerwonym mendom którym zależy tylko na $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
          • GRYFM Zgłoś komentarz
           Jak na plenum KC PZPR, władza przemówiła a reszta nic? Prezesi na pewno mieli swoje uwagi ale moderator zadbał o dyscyplinkę. Oddanie władzy PZM to był wielki błąd.
           • aquell Zgłoś komentarz
            ZŁODZIEJ !!!! Okrada Polski żużel i działa na jego niekorzyść Działa jak za czasów KOMUNY właściciele klubów nie mają nic do powiedzenia tylko jeden BUC
            • Mekius Zgłoś komentarz
             Jezuuu, jakbym się cofnął w czasie i słuchał posiedzenia PZPR! W felietonie Witolda Skrzydlewskiego http://www.sportowefakty.pl/zuzel/424015/po-bandzie-4-finansowy-zawrot-glowy bardzo
             Czytaj całość
             spodobał mi się jego pomysł, żeby żyrantem kontraktów klubu, który otrzymał licencję warunkową czy nadzorowaną, był wydający ową licencję! Witkowski, nie chcesz czase im sam pożyrować?
             • Jasnowidz Zgłoś komentarz
              PZM, PZM... je*** je*** PZM! GKSŻ, GKSŻ... je*** je*** GKSŻ! Ekstraliga S.A., Ekstraliga S.A., je*** je*** Ekstraligę S.A.!
              Zobacz więcej komentarzy (69)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×