KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Posłowie złożyli interpelację do Ministra Finansów w sprawie żużlowców

W piątek trzech posłów złożyło w Sejmie interpelację do Ministra Finansów Mateusza Szczurka w sprawie zwrotu podatku VAT przez żużlowców.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera

Poniżej przedstawiamy treść interpelacji.

INTERPELACJA
w sprawie zwrotu podatku VAT przez żużlowców i kluby żużlowe w związku z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego

Szanowny Panie Ministrze!

W ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym nakazał jednemu z polskich żużlowców zapłacić zaległy podatek, bowiem został on uznany jako zwyczajny pracownik, a nie osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z 19 procentowego podatku liniowego mogą korzystać wyłącznie przedsiębiorcy uzyskujący dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. I właśnie za takich przedsiębiorców uważąją się sportowcy. Kwestionują to urzędy skarbowe, które w ostatnim czasie kontrolują deklaracje podatkowe. Przedsiębiorca płaci 19 procent podatku, natomiast pracowni 32 procent po przekroczeniu drugiego progu podatkowego. W praktyce przekracza go wielu żużlowców w polskiej lidze.

Środowisko żużlowe nie zgadza się z przedstawionym orzeczeniem NSA, iż fundamentalne znaczenie dla sposobu wykorzystania działalności ma jej osobisty charakter, co świadczy, że żużlowiec nie może być traktowany jako przedsiębiorca. Ich zdaniem zawodnik funkcjonuje tak jak mała firma. Kupuje potrzebny sprzęt, ponosi koszty jego przygotowania do sezonu, zatrudnia kilka osób w tym mechaników, nierzadko przemieszcza się po całej Europie, gdyż startuje w kilku ligach.

Wspomniane orzeczenie jest pierwszym tego typu podjętym przez NSA i uderzy we wszystkich sportowców, w tym polskich żużlowców, którzy istotnie prowadząc działalność gospodarczą narażają swoje zdrowie a często i życie, zostają objęci 5 lat wstecz drugim progiem podatkowym. Kluby żużlowe, które podpisywały umowę z żużlowcami jak z przedsiębiorcami, także staną przed problemem zwrotu podatku VAT. Od jednego z nich urząd skarbowy zażądał już 2,5 mln złotych.

W kwietniu br. przedstawiciele żużlowego środowiska spotkali się w Sejmie z parlamentarzystami i przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Ich zdaniem obecna sytuacja może skończyć się falą bankructw klubów, a nawet upadkiem całych dyscyplin sportowych w Polsce, w tym najsilniejszej na świecie ligi żużlowej.

W związku z powyższym mam do Pana Ministra następujące pytania:

1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Finansów wobec przedstawionego powyżej problemu?

2. W jaki sposób planuje się ujednolicenie interpretacji przepisów przez różne urzędy skarbowe w zakresie zwrotu podatku VAT?

3. Czy zasadne jest traktowanie wszystkich sportowców w sposób jednakowy, bez uwzględniania specyfiki danej dyscypliny sportowej?

4. Jakie są szacunkowe wpływy do budżetu państwa w związku z orzeczeniem NSA w sprawie zwrotu podatku VAT od sportowców i klubów sportowych?

5. Za jaki maksymalny okres wstecz urzędy skarbowe mogą naliczyć zwrot podatku VAT w przypadku opisanym w niniejszej interpelacji?

Z wyrazami szacunku
Marek Krząkała
Robert Wardzała
Łukasz Borowiak

Jak zakończy się sprawa zwrotu podatku VAT przez żużlowców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (17)
 • namor56j54ACY Zgłoś komentarz
  ZŁODZIEJSKA ŚWITA TUSKA DZIAŁA ABY MIEĆ NA OPŁATĘ KLERU POWINNI WSADZIĆ RĘCE DO NOCNIKA
  • Marcin-ZG Zgłoś komentarz
   No to chłopaki będą musieli spółki po otwierać. Sobota zaraz Best Pair, człowiek chce się zrelaksować przy piwko, no ale nie da się. Wszędzie pchają te swoje brudne łapska.
   • MANU_1771 Zgłoś komentarz
    Nasi "politycy" niech lepiej szukają możliwości łatania dziur budżetowych gdzie indziej a nie się do sportu wpierniczają z buciorami. Bydło się do władzy dorwie i doszukuje, gdzie by
    Czytaj całość
    się tu nachapać kosztem innych żałosne...
    • ws21 Zgłoś komentarz
     Jak u Mrożka. Najpierw posłowie ustanawiają durne prawo podatkowe. Następnie piszą do ministra, zobowiązanego do jego przestrzegania pisma. W jaki celu? Ze ma łamać te zapisane zasady?
     Czytaj całość
     A mi się wydaje, że poślarnia pomyliła adres. Należało napisać do samych siebie. Bo od rozstrzygania, czy urzędnik poprawnie interpretuje prawo jest sąd. A tu już wyroki zapadły. Dziś jedyne co można zrobić to prawo zmienić. Kto tych ..... wybrał?
     • ws21 Zgłoś komentarz
      Jak u Mrożka. Najpierw posłowie ustanawiają durne prawo podatkowe. Następnie piszą do ministra, zobowiązanego do jego przestrzegania pisma. W jaki celu? Ze ma łamać te zapisane zasady?
      Czytaj całość
      A mi się wydaje, że poślarnia pomyliła adres. Należało napisać do samych siebie. Bo od rozstrzygania, czy urzędnik poprawnie interpretuje prawo jest sąd. A tu już wyroki zapadły. Dziś jedyne co można zrobić to prawo zmienić. Kto tych ..... wybrał?
      • Przemolo Zgłoś komentarz
       ZŁO DZIE JE .... ZŁO DZIE JE... ZŁO DZIE JE .... Takich kwiatkòw w polskim prawie ( bez prawiu ) podatkowym jest więcej .... No ale moi drodzy .... Za spot reklamowy trzeba zapłacić 7
       Czytaj całość
       baniek ....
       • Xedos Zgłoś komentarz
        Gdyby głupota miała skrzydła nasze Prawo Podatkowe latałoby jak KONDOR, z tego całego zamieszania wyjdzie jedno- Polacy za to zapłacą żużlowcom. To znaczy jeżeli US nie odstąpi,
        Czytaj całość
        zaczną się procesy w Strasburgu i co i przegra Państwo i zapłaci odszkodowania. Jak nie zmienią prawa to ja też stanę się żużlowcem, chcę mieć z tego działkę :)
        • lachman Zgłoś komentarz
         Odpowiednie urzędy naszego państwa nie odmawiały rejestracji firmy zawodnikowi i wpisywały go do ewidencji działalności gospodarczej. Przez wiele lat inne urzędy naszego państwa
         Czytaj całość
         przyjmowały podatek dochodowy i vat od zawodników. Teraz nasze państwo zachowuje się jak .......( i tu wpiszcie sobie odpowiednie słowo). Zawodnicy posiadają aktualne wpisy do ewidencji prowadzonej działalności gospodarczej więc jak można im wmawiać, że firmami nie są? Widać można i to w imię prawa . Ostatnio też zostałem okradziony w imię prawa.
         • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
          cieka co z tej błazenady wyjdzie. WEDŁUG PRAWA POWINNO BYĆ TAK sportowiec każdy jeden powinien założyć sobie firmę ,która spełnia pewne usługi które są zlecane przez pracodawcy, W
          Czytaj całość
          tym przypadku klub. Zawodnik musi kupować sprzęt i utrzymać swoich mechaników a to też jest spółka .
          • tiger Marma Rzeszów Zgłoś komentarz
           niby poslowie a zadaja pytania z gatunku prostych np: "1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Finansów wobec przedstawionego powyżej problemu?"- Odp Min. Fin.: podatki trzeba placic zgodnie
           Czytaj całość
           z interpretacja NSA :-)
           • Mysz Polski FZ Zgłoś komentarz
            co wy ludzie,fiskus sie nie ugnie,merkelowa jest bezlitosna
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×