Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Pierwszy raz w Tampere - Grand Prix Finlandii (zapowiedź)

W sobotę na torze w Tampere rozegrane zostanie Grand Prix Finlandii. Kraj ten po raz pierwszy w historii gościć będzie uczestników zmagań o medale Indywidualnych Mistrzostw Świata.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Włodarze BSI od dawna zapowiadali, że żużlowy cykl Grand Prix gościć będzie w krajach, w których dotychczas był nieobecny. W tym sezonie ich wybór padł na Finlandię, a spory wkład miał w to Kai Laukkanen. Były żużlowiec jest jednym z promotorów odpowiedzialnych za organizację turnieju Grand Prix. W Tampere szykuje się prawdziwe święto czarnego sportu. Zainteresowanie zawodami jest duże, a trybuny stadionu Ratina powinny się wypełnić w znacznym stopniu. Warto dodać, że zawody będzie mogło obejrzeć maksymalnie 16 800 kibiców. Taka jest bowiem pojemność obiektu w Tampere.


W Grand Prix Finlandii nie wystąpi lider klasyfikacji generalnej cyklu - Krzysztof Kasprzak. Absencja Polaka spowodowana jest urazem kolana, jakiego nabawił się podczas II rundy Speedway Best Pairs Cup w Landshut. "KK" zapowiada, że będzie gotowy do startu podczas następnej rundy, która zaplanowana jest na 31 maja. Jego miejsce zajmie Kauko Nieminen. Jedynym reprezentantem naszego kraju podczas trzeciego tegorocznego turnieju Grand Prix będzie Jarosław Hampel. "Mały" w "generalce" zajmuje trzecią lokatę i w sobotę stanie przed szansą awansu na czoło stawki.

Kasprzak nie jest jedynym uczestnikiem cyklu Grand Prix, który zmaga się z urazem. Kontuzjowani są również Darcy Ward oraz Andreas Jonsson. Australijczyk z powodu urazu kolana rozpatruje nawet przedwczesne zakończenie sezonu. Z kolei Szwed we wtorkowym meczu Elite League nabawił się kontuzji kciuka, lecz mimo to wystąpi w zawodach. Uraz obojczyka wyleczył już Kenneth Bjerre, dla którego będzie to pierwszy występ od wypadku.

Inni zawodnicy zmagają się z kolei z problemami sprzętowymi. Są to między innymi Nicki Pedersen, Tai Woffinden i Troy Batchelor. O ile żużlowcy Betard Sparty Wrocław w ostatnim czasie pokazywali, że powoli wychodzą z kryzysu, o tyle "Power" wciąż nie może odnaleźć formy z pierwszego turnieju w Auckland. - To jest sport motorowy. Jeśli posiada się złe części i nie można ich zmienić, to traci się prędkość. To się zdarza w tym sporcie. Chcę jak najszybciej rozwiązać ten problem. Jestem w kontakcie z moim tunerem i liczę na to, że silniki wrócą do swojej wcześniejszej dyspozycji. Jeśli posiadam dobry sprzęt, to mogę wygrywać, ale jeśli nie mam odpowiedniego sprzętu, to każdy może mnie pokonać - przyznał Duńczyk.

Grand Prix Finlandii zostanie rozegrane po raz pierwszy w historii Grand Prix Finlandii zostanie rozegrane po raz pierwszy w historii
Imponującą formę w ostatnim czasie prezentuje Niels Kristian Iversen, który jest jednym z faworytów do zwycięstwa w Tampere. Duńczyk narzekać może jedynie na przemęczenie, bowiem od niedzieli codziennie startuje w zawodach. W wysokiej formie jest również Greg Hancock. Co ciekawe Amerykanin ma w swoim dorobku kilka zwycięstw w debiutanckich rundach Grand Prix na danym torze. Czy w Finlandii "Grin" pójdzie za ciosem i odniesie kolejny triumf?

Po dwóch turniejach klasyfikacja generalna cyklu jest niezwykle wyrównana. Jedenastego Kennetha Bjerre od drugiego Nickiego Pedersena dzieli dziewięć "oczek". Stąd pod nieobecność Kasprzaka kilku zawodników ma szansę, by po Grand Prix Finlandii zajmować pierwszą pozycję. Taki jest cel m.in. Chrisa Holdera. - Sezon jest długi i jeszcze wszystko może się wydarzyć. Oczywiście nie życzę nikomu pecha. Krzysztof Kasprzak ma sporą przewagę, ale pozostali zawodnicy będą chcieli go minąć w klasyfikacji. Będzie czuł oddech stawki za plecami. Dobrze, że ja jestem w czołówce i nie tracę wielu punktów do lidera. Man nadzieję, że w Finlandii zbliżę się do Kasprzaka i zniweluję jego przewagę - powiedział Australijczyk.

Organizatorzy zawodów zapowiadają, że Grand Prix Finlandii będzie ciekawym widowiskiem. Zawodnicy rywalizować będą na torze liczącym 400 metrów. - Tor w Tampere jest bardzo długi i naprawdę szybki. Podczas jednego z treningów mierzyliśmy prędkości zawodników. Pomiary te wykazały, że na wejściu w łuk można osiągnąć prędkość nawet 122 km/h. W Europie są tylko dwa tory podobne wielkością do owalu w Tampere. Nawierzchnia pracuje nieźle, więc myślę, że na torze będą trzy lub cztery różne ścieżki do jazdy - stwierdził Jarno Kosonen, jeden z promotorów turnieju.

Klasyfikacja generalna cyklu Grand Prix

Lista startowa:
1. Greg Hancock (USA)
2. Jarosław Hampel (Polska)
3. Chris Harris (Wielka Brytania)
4. Troy Batchelor (Australia)
5. Matej Zagar (Słowenia)
6. Kauko Nieminen (Finlandia)
7. Nicki Pedersen (Dania)
8. Joonas Kylmaekorpi (Finlandia)
9. Chris Holder (Australia)
10. Andreas Jonsson (Szwecja)
11. Niels Kristian Iversen (Dania)
12. Darcy Ward (Australia)
13. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
14. Kenneth Bjerre (Dania)
15. Fredrik Lindgren (Szwecja)
16. Martin Smolinski (Niemcy)

17. Juha Hautamaeki (Finlandia) 

Początek zawodów: godz. 18:00.
Sędzia: Krister Gardell
Prezydent Jury FIM: Anthony Steele

Informacje o torze:
Długość: 400 m
Szerokość na prostych: 10 m
Szerokość na łukach: 14 m

Bieg po biegu:

Bieg Pole A Pole B Pole C Pole D
1 Hancock Hampel Harris Batchelor
2 Zagar Pedersen Nieminen Kylmaekorpi
3 Jonsson Iversen Holder Ward
4 Lindgren Bjerre Smolinski Woffinden
5 Woffinden Hancock Zagar Holder
6 Bjerre Jonsson Hampel Nieminen
7 Iversen Lindgren Pedersen Harris
8 Batchelor Kylmaekorpi Ward Smolinski
9 Nieminen Smolinski Hancock Iversen
10 Ward Zagar Lindgren Hampel
11 Kylmaekorpi Holder Harris Bjerre
12 Woffinden Batchelor Jonsson Pedersen
13 Pedersen Ward Bjerre Hancock
14 Hampel Woffinden Kylmaekorpi Iversen
15 Smolinski Harris Jonsson Zagar
16 Holder Nieminen Batchelor Lindgren
17 Hancock Kylmaekorpi Lindgren Jonsson
18 Holder Hampel Pedersen Smolinski
19 Harris Ward Woffinden Nieminen
20 Zagar Bjerre Iversen Batchelor


Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Jak w Grand Prix Finlandii spisze się Jarosław Hampel?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (24):

Zobacz więcej komentarzy (11)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×