Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

ENEA Ekstraliga: Maksymalne podwyżki dla czterech zawodników! Dwóch dostanie "po kieszeni"!

Speedway Ekstraliga opublikowała listę klasyfikacyjną zawodników za sezon 2014. Na jej podstawie kluby mogą obliczyć podwyżki i obniżki kontraktów na kolejny rok.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Sezon 2014 za nami. Bezsprzecznie zawodnikiem, który zawojował tory ENEA Ekstraligi, był Greg Hancock. Lider Grupy Azoty Unii Tarnów nie tylko był najskuteczniejszym zawodnikiem ligi, ale zanotował również jeden z największych awansów w klasyfikacji, która stanowi podstawę do podwyżek lub obniżek kontraktów za miniony rok. Na największy wzrost wynagrodzenia może natomiast liczyć jego kolega z drużyny - Martin Vaculik.


Obok niego, na maksymalne podwyżki (jeżeli kluby zdecydują się na taki ruch) będą mogli liczyć Kacper Gomólski, Kamil Adamczewski i Leon Madsen. Lista żużlowców, którzy zanotowali progresję wyników w stosunku do sezonu 2013 jest długa i liczy aż 25 nazwisk. Na ewentualne obniżki będzie musiało natomiast przystać 19 zawodników. Miniony rok nie okazał się najlepszy dla Patryka Dudka i Troy'a Batchelora. W ich przypadku kluby mogą zastosować maksymalne obniżki kontraktów. Z czego wynikają te obliczenia? Przypomnijmy, że na podstawie paragrafu 18 Zbioru Zasad Regulaminu Przynależności klubowej, klub ma prawo do stosunkowego obniżenia lub podwyższenia ogólnej kwoty wynagrodzenia (kwoty stałej i zmiennej) przysługującego zawodnikowi z kontraktu na dany sezon według zasady, że odpowiednio obniżenie lub podwyższenie wynagrodzenia o 1% będzie miało miejsce w przypadku odpowiednio obniżenia lub podwyższenia o jedno miejsce zajmowanej przez zawodnika w klasyfikacji średniej biegopunktowej publikowanej przez odpowiedni dla danych rozgrywek podmiot zarządzający na koniec danego sezonu, w stosunku do miejsca zajmowanego przez zawodnika w tejże klasyfikacji w sezonie poprzednim. Podwyżek lub obniżek kontraktów można dokonać wg następujących zasad:
- spadek lub awans o 5 miejsc spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie przysługującego zawodnikowi wynagrodzenia o 5%
- spadek lub awans o 10 miejsc spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie przysługującego zawodnikowi wynagrodzenia o 10%
- spadek lub awans o 15 miejsc spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie przysługującego zawodnikowi wynagrodzenia o 15%
- spadek lub awans o 20 miejsc i więcej spowoduje odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie przysługującego zawodnikowi wynagrodzenia o 20%

Stosunkowe obniżenie lub podwyższenie ogólnej kwoty wynagrodzenia nie może być wyższe niż 20%.

Pod uwagę przy ustalaniu rankingu za sezon 2014 wzięci zostali jedynie zawodnicy sklasyfikowani. Za sklasyfikowanego można było uznać żużlowca, którego liczba startów w zawodach ligowych była większa od liczby obliczonej wg formuły:
liczba rund pomnożona przez 4, podzielić przez 2, gdzie: liczba rund jest równa liczbie meczów rozegranych przez drużynę danego zawodnika w okresie, za który obliczana jest średnia biegopunktowa. Średnią indywidualną oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nieukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów. Wynik dzielenia zaokrągla się do 3 miejsc po przecinku dziesiętnym.

Oto skrócona wersja klasyfikacji za sezon 2014, która obrazuje, jakie maksymalne podwyżki i obniżki kontraktów czekają sklasyfikowanych zawodników. Poniżej prezentujemy pełną klasyfikację zawodników:


Zawodnik Klub Awans w klasyfikacji % zmiana kontraktu
Martin Vaculik Unia T. 45 20
Kacper Gomólski Unia T. 22 20
Kamil Adamczewski Falubaz 22 20
Leon Madsen Wybrzeże 21 20
Oskar Fajfer Unibax 19 19
Greg Hancock Unia T. 18 18
Krzysztof Kasprzak Stal 18 18
Bartosz Zmarzlik Stal 14 14
Patryk Malitowski Sparta 12 12
Patryk Dolny Sparta 11 11
Janusz Kołodziej Unia T. 9 9
Darcy Ward Unibax 9 9
Tobiasz Musielak Unia L. 9 9
Michael J. Jensen Włókniarz 8 8
Linus Sundstroem Stal 8 8
Piotr Pawlicki Unia L. 7 7
Paweł Przedpełski Unibax 6 6
Maciej Janowski Sparta 5 5
Krzysztof Buczkowski Unia T. 5 5
Piotr Świderski Stal 5 5
Artiom Łaguta Unia T. 4 4
Piotr Protasiewicz Falubaz 3 3
Artur Czaja Włókniarz 2 2
Emil Sajfutdinow Unibax 1 1
Andreas Jonsson Falubaz 1 1
Jurica Pavlic Sparta -1 -1
Kenneth Bjerre Unia L. -2 -2
Fredrik Lindgren Wybrzeże -2 -2
Tai Woffinden Sparta -3 -3
Aleksandr Łoktajew Falubaz -3 -3
Tomasz Jędrzejak Sparta -4 -4
Grzegorz Zengota Unia L. -7 -7
Jarosław Hampel Falubaz -8 -8
Grzegorz Walasek Włókniarz -8 -8
Niels Kristian Iversen Stal -9 -9
Nicki Pedersen Unia L. -9 -9
Matej Zagar Stal -10 -10
Rune Holta Włókniarz -10 -10
Adrian Miedziński Unibax -11 -11
Przemysław Pawlicki Unia L. -11 -11
Chris Holder Unibax -16 -16
Tomasz Gollob Unibax -18 -18
Patryk Dudek Falubaz -23 -20
Troy Batchelor Sparta -24 -20
Pokaż całą tabelę


Pełna klasyfikacja zawodników za sezon 2014:


Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (38):

Zobacz więcej komentarzy (25)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×