KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Przebudowa toru w Rybniku już w lipcu!

We wtorek w siedzibie ŻKS ROW Rybnik odbyło się spotkanie działaczy rybnickiego klubu z pełnomocnikiem Prezydenta Miasta – Wojciechem Studentem i uzgodniono, że zmiana geometrii ma nastąpić w lipcu.

Marcin Karwot
Marcin Karwot
Obecny tor nie pozwala kibicom na oglądanie ciekawych zawodów, głównie przez źle wyprofilowane łuki. - Nie pozwolę na to, żeby remont był przeprowadzany w marcu, kiedy trzeba będzie trenować - mówił w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl, Krzysztof Mrozek. Teraz jednak już wiemy, że prace na stadionie przy ulicy Gliwickiej rozpoczną się na początku lata.
Na przebudowę toru przeznaczono 1,3 miliona złotych z budżetu miasta. Gotowy jest już sam projekt modernizacji, który już potwierdził PZM. Prosta będzie poszerzona o 1,7 metra, zaś łuk zostanie przesunięty o 2,5 procenta. - Te zmiany raz na zawsze zamkną temat przeciągających się zawodów albo tworzących się wyrw. Chcemy doprowadzić tor do mniej więcej stanu sprzed modernizacji w 2013 roku, czyli poszerzyć wejścia i wyjścia dla 2 lub nawet 3 zawodników. Aktualnie istnieje tylko jedna trajektoria – żużlowiec, który pierwszy wchodzi w łuk, dyktuje warunki. Te zmiany, które zaproponowaliśmy panu Wojciechowi Studentowi gwarantują, że ten tor ponownie będzie się nadawać do walki. Wracamy do normalności – powiedział dla rybnik.com.pl Krzysztof Mrozek, prezes ŻKS ROW Rybnik.

- Wcześniej słyszeliśmy, że boisko piłkarskie to świętość. Teraz mamy zielone światło na przebudowę toru w taki sposób, jaki zagwarantuje poprawę atrakcyjności i bezpieczeństwa zawodów. Konieczna będzie interwencja w płytę boiska piłkarskiego. Ale te zmiany raz na zawsze zamkną temat przeciągających się zawodów i tworzących się wyrw na wejściach i wyjściach na łukach. Chcemy doprowadzić tor do stanu sprzed modernizacji z 2013 roku, czyli poszerzyć wyjścia, by możliwy był swobodny wjazd w łuki dwóch czy nawet trzech zawodników obok siebie. Będą możliwości przeprowadzenia akcji pod bandą stałą bądź też po krawężniku przy wyjściach. Tego w tej chwili nie ma. Zawodnik, który jedzie pierwszy, dyktuje warunki. Jak on klapuje gazem, to wszyscy tak samo muszą to zrobić – oznajmił Mrozek.

Wiemy już także, że obiekt stanie się krótszy. Z obecnych 378 metrów zabrane zostanie ok. 40 metrów długości toru. Tym oto sposobem ma zostać zwiększone bezpieczeństwo żużlowców. - Zmierzyli kiedyś prędkość Kacprowi Worynie, miał ponad 110 km/h. Po przeróbkach prędkość spadnie do około 90 km/h. Ta zmiana wniesie też na pewno mniejszą awaryjność sprzętu – stwierdził sternik rybnickiego klubu.

Parametry toru zaproponuje Włodzimierz Kowalski, czyli osoba odpowiedzialna w Głównej Komisji Sportu Żużlowego za weryfikację torów żużlowych. - Zrobię wszystko, by w oparciu o regulamin międzynarodowy zaproponować odpowiednie zmiany. To, co klub i prezydent zamierzają uważam za możliwe do wykonania. Przygotuję odpowiednie plany wyjściowe do dalszego projektowania – wyjaśnił Włodzimierz Kowalski

Klub proponuje termin lipcowy całej inwestycji, ma ona potrwać około dwóch tygodni co spowoduje, że bez problemu uda się zmieścić w lipcowej przerwie w rozgrywkach. Zakres prac jest niewielki, więc nie będzie konieczna ingerencja w nawierzchnię całego toru.

źródło: rybnik.com.pl

Czy żużel w Rybniku będzie ciekawszy po przebudowie toru?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
rybnik.com.pl / zksrow.rybnik.com.pl
Komentarze (74)
 • tomas68 Zgłoś komentarz
  Trzeba zrobić wszystko aby zwykli oszuści ponownie nie zniszczyli te rozgrywki,dlatego wszyscy jadą przeciw pseudo elektrykom.
  • -Doctor- Zgłoś komentarz
   to po co ta przebudowa wczesniejsza była,nawet w tvp mówili podczas inauguracji 2014 z Polonią ze teraz w Rybniku to jest super tor do ścigania ale nawet na ekranie telewizora wyraznie było
   Czytaj całość
   widac że z geometrią toru jest cos nie tak i sami zawodnicy mieli duze problemy na wejściu i wyjściu z łuków
   • Oygen Zgłoś komentarz
    W KONCU COS ZACZYNA SIE DZIAC NA DOBRE.
    • ostatni_sprawiedliwy Zgłoś komentarz
     Remont toru w lipcu, a wiec Rybnik znow chce walczyc o awans panie Mrozek, tak? ;)
     • Wierny Kibol Zgłoś komentarz
      KTO WYGRA MECZ ROW ROW ROW RYBNIK
      • krynston Zgłoś komentarz
       Hmm, zmiana geometrii toru w trakcie sezonu? Dziwne. To tak jakby jeździli do lipca w Rybniku a potem przenieśli się do Świętochłowic. Pytanie czy zawodnicy połapią się w tym wszystkim?
       Czytaj całość
       Możemy oglądać dwie twarze Rybnika- sprzed i po modernizacji. Oczywiście goście też będą mieli zagwozdkę ale w sumie nie większą niż teraz. Natomiast każda zmiana toru poprawiająca widowisko jest mile widziana.
       • spryciuch Zgłoś komentarz
        I niedługo trzeba było czekać - rybniczanie sami doszli do tego że ten tor jest niebezpieczny - a jak puścili pierwszy mecze po przebudowie z Krosnem i Krosno odpuściło - to było plucie
        Czytaj całość
        na naszych zawodników. Na szczęście poszli po rozum do głowy i może teraz będzie normalny tor. Powodzenia Rybnik.
        • Jak Feniks z popiołu Zgłoś komentarz
         No to Bali na prostokącie nie pojeździ.
         • TAKA_PRAWDA Zgłoś komentarz
          To jest niepowazne. Znow przebudowa w srodku sezonu. I przyjezdni znow 1 raz w zyciu na danym torze. Mi to kolo ch** lata bo i tak tam przegramy jaki by tor nie byl ale w stosunku do innych
          Czytaj całość
          druzyn...
          • MACIUŚ PIŁA Zgłoś komentarz
           TO po atucie własnego toru od lipca !!!!! Kto mądry robi przebudowę w środku sezonu ?
           • ŻKS OSTROVIA FANS Zgłoś komentarz
            Szkoda że rok temu nie zmodernizowali tak żeby na inauguracje był już nowy tor
            • UnrealGno Zgłoś komentarz
             Czyli co, będzie musiała być przyznana nowa licencja toru? Pół sezonu na jednym torze a drugie pół na innym (3/4 a 1/4)? Skoro licencja jest na obecny "kwadrat" to po przebudowie będzie
             Czytaj całość
             musiała być nowa licencja? Jak z tym jest, orientuje się ktoś?
             • -kibic- Zgłoś komentarz
              zaraz zaraz to ten tor przyjal taki ksztal po modernizacji?! hhahah to kto to modernizowal ze zrobil taki bubel?
              Zobacz więcej komentarzy (15)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×