Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Z kartek kalendarza - 11 maja: Dwunastu Polaków z awansem. 32. Urodziny Piotra Świderskiego

W 1969 roku wszyscy Polacy awansowali do półfinałów kontynentalnych IMŚ. W poniedziałek 32. urodziny obchodzi dwukrotny DMP Piotr Świderski.
Przemysław Jany
Przemysław Jany

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>
W 1969 roku w Krsko (Jugosławia), Stralsund (NRD), Ruhpolding (RFN) i Miszkolcu (Węgry) odbyły się ćwierćfinały kontynentalne Indywidualnych Mistrzostw Świata. Aż dwunastu reprezentantów Polski wywalczyło awans do dalszej rywalizacji. Do półfinałów awansowali Jerzy Trzeszkowski, Zdzisław Dobrucki, Zygmunt Pytko, Henryk Glücklich, Antoni Woryna, Edward Jancarz, Stanisław Tkocz, Andrzej Wyglenda, Zbigniew Podlecki, Paweł Waloszek, Jan Mucha oraz jako rezerwowy Andrzej Pogorzelski.

Wyniki zawodów w Krsko:
1. Jerzy Trzeszkowski (Polska) - 14 pkt.
2. Zdzisław Dobrucki (Polska) - 14
3. Giennadij Kurilenko (ZSRR) - 13
4. Karel Prusa (Czechosłowacja) - 12
5. Jaroslav Volf II (Czechosłowacja) - 10
6. Peter Liebing (NRD) - 8
7. Drago Perko (Jugosławia) - 8
8. Boris Cechanowicz (ZSRR) - 8
9. Jochen Dinse (NRD) - 7
10. Władimir Gordiejew (ZSRR) - 6
11. Petr Petkow (Bułgaria) - 5
12. Alfred Sitzwohl (Austria) - 4
13. Johan Kuhr (Austria) - 4
14. Gawrił Matjew (Bułgaria) - 1
15. Ivan Molan (Jugosławia) - 1
16. Josip Sel (Jugosławia) - 0
Rez. Joze Visocnik (Jugosławia) - 2
Rez. Vlado Pintaric (Jugosławia) - 0

Wyniki zawodów w Stralsund:
1. Wiktor Trofimow (ZSRR) - 14 pkt.
2. Zygmunt Pytko (Polska) - 12
3. Jurgen Hehlert (NRD) - 10
4. Gerhard Uhlenbrock (NRD) - 9
5. Henryk Gluecklich (Polska) - 9
6. Jiri Stancl II (Czechosłowacja) - 9
7. Walerij Klemientjew (ZSRR) - 9
8. Vaclav Verner (Czechosłowacja) - 7
9. Andrzej Pogorzelski (Polska) - 7
10. Kurt Martens (NRD) - 7
11. Zdenek Majstr (Czechosłowacja) - 7
12. Pal Perenyi (Węgry) - 6
13. Grigorij Chłynowski (ZSRR) - 4
14. Janos Bernat (Węgry) - 4
15. Gunter Walla (Austria) - 2
16. Kurt Schwingenschlogl (Austria) - 1

Wyniki zawodów w Ruhpolding:
1. Antoni Woryna (Polska) - 14 pkt.
2. Edward Jancarz (Polska) - 12
3. Manfred Poschenrieder (RFN) - 12
4. Igor Plechanow (ZSRR) - 11
5. Antonin Kasper (Czechosłowacja) - 11
6. Stanisław Tkocz (Polska) - 11
7. Andrzej Wyglenda (Polska) - 10
8. Jan Holub (Czechosłowacja) - 10
9. Władimir Kononowicz (ZSRR) - 6
10. Pavel Mares (Czechosłowacja) - 5
11. Gabdrachman Kadyrow (ZSRR) - 5
12. Rudolf Kastl (RFN) - 4
13. Jaroslav Machac (Czechosłowacja) - 4
14. Heinrich Sprenger (RFN) - 1
15. Otto Barth (RFN) - 1
16. Rainer Jungling (RFN) - 1
Rez. Dieter Dauderer (RFN) - 2
Rez. Hans Siegl (NRD) - 0

Wyniki zawodów w Miszkolcu:
1. Władimir Smirnow (ZSRR) - 14 pkt.
2. Zbigniew Podlecki (Polska) - 13
3. Paweł Waloszek (Polska) - 11
4. Jan Mucha (Polska) - 11
5. Miloslav Verner (Czechosłowacja) - 11
6. Janos Szoke (Węgry) - 9
7. Wasilij Baturin (ZSRR) - 9
8. Frantisek Ledecky (Czechosłowacja) - 8
9. Hans Jurgen Fritz (NRD) - 8
10. Dieter Tetzlaff (NRD) - 5
11. Bruno Bulau (NRD) - 5
12. Ferenc Radacsi (Węgry) - 4
13. Jiri Moravec (Czechosłowacja) - 3
14. Sandor Csato (Węgry) - 3
15. Barnabas Gyepes (Węgry) - 3
16. Iwan Andriejew (ZSRR) - 2
Rez. Istvan Regoczi (Węgry) - 1

W norweskim Hamar w 2002 roku zainaugurowano rozgrywki cyklu Grand Prix. Zwycięzcą pierwszej rundy został Szwed Tony Rickardsson. Drugie miejsce zajął Australijczyk Ryan Sullivan. Mikael Karlsson uplasował się na trzeciej pozycji. Najlepszy z Polaków Tomasz Gollob zakończył zawody na jedenastym miejscu.

Wyniki Grand Prix Norwegii:
1. Tony Rickardsson (Szwecja) - 25 pkt.
2. Ryan Sullivan (Australia) - 20
3. Mikael Karlsson (Szwecja) - 18
4. Jason Crump (Australia) - 16
5. Leigh Adams (Australia) - 13
6. Carl Stonehewer (Wielka Brytania) - 13
7. Billy Hamill (Stany Zjednoczone) - 11
8. Todd Wiltshire (Australia) - 11
9. Mark Loram (Wielka Brytania) - 8
10. Greg Hancock (Stany Zjednoczone) - 8
11. Tomasz Gollob (Polska) - 7
12. Grzegorz Walasek (Polska) - 7
13. Lars Gunnestad (Norwegia) - 6
14. Kai Laukkanen (Finlandia) - 6
15. Niklas Klingberg (Szwecja) - 5
16. Lukas Dryml (Czechy) - 5
17. Andy Smith (Wielka Brytania) - 4
18. Krzysztof Cegielski (Polska) - 4
19. Scott Nicholls (Wielka Brytania) - 3
20. Andreas Jonsson (Szwecja) - 3
21. Nicki Pedersen (Dania) - 2
22. Sebastian Ułamek (Polska) - 2
23. Rune Holta (Norwegia) - 1
24. Matej Ferjan (Słowenia) - 1


Od zawodów w Gnieźnie zaczęła się walka o Srebrny Kask w sezonie 1972. W pierwszym finale wygrał rybniczanin Andrzej Tkocz. Leszczynian Bernard Jąder zajął drugie miejsce, Czesław Goszczyński z Częstochowy trzecie.

Czołówka pierwszego finału:
1. Andrzej Tkocz (Rybnik) - 15 pkt.
2. Bernard Jąder (Leszno) - 11
3. Czesław Goszczyński (Częstochowa) - 9
4. Marian Zaranek (Bydgoszcz) - 9
5. Zygmunt Słowiński (Wrocław) - 9
6. Jerzy Wilim (Rybnik) - 8

Reprezentant klubu z Sheffield Ben Wilson został najlepszym młodzieżowcem w Wielkiej Brytanii na sezon 2006. Na torze w King’s Lynn po medal srebrny sięgnął Daniel King (Ipswich). Brązowy medal przypadł dla Lewisa Bridgera.

Wyniki finału MIM Wielkiej Brytanii:
1. Ben Wilson (Sheffield) - 14+3 (2,3,3,3,3)
2. Daniel King (Ipswich) - 14+2 (3,3,2,3,3)
3. Lewis Bridger (Eastbourne) - 13+1 (3,3,3,2,2)
4. Steve Boxall (Rye House) - 12+0 (2,2,3,2,3)
5. Jason King (Mildenhall) - 10 (w/2m,3,3,3,1)
6. James Wright (Workington) - 10 (2,2,1,3,2)
7. Edward Kennett (Rye House) - 8 (3,2,1,1,1)
8. James Brundle (Mildenhall) - 7 (1,0,2,1,3)
9. Richie Dennis (Scunthorpe) - 6 (3,1,1,1,0)
10. Josh Auty (Scunthorpe) - 6 (2,1,0,2,1)
11. Ben Barker (Somerset) - 5 (1,0,0,2,2)
12. Joel Parsons (Newport) - 5 (w/u,0,2,1,2)
13. Jamie Courtney (Rye House) - 4 (1,1,2,0,0)
14. Benji Compton (Sheffield) - 3 (0,2,0.w/u,1)
15. Luke Bowen (Rye House) - 2 (0,1,1,w/u)
16. Scott Lambert (Kings Lynn) - 1 (1,0,0,0,0)
Rez. Robert Mear (Rye House) - 0 (0)
Rez. Ben Hopwood (Mildenhall) - 0 (0)

W 1991 w Amsterdamie ruszyła walka o tytuł najlepszego zawodnika w kraju tulipanów. Od zwycięstwa rywalizację rozpoczął wicemistrz kraju Rene Elzinga. Rob Steman z Den Haag wywalczył drugą lokatę. Natomiast Erik Dayer ze Slochtenren był trzeci.

Czołówka pierwszej rundy IM Holandii:
1. Rene Elzinga - 24 pkt.
2. Rob Steman - 23
3. Erik Drayer - 22
4. Rob Dolman (Wielka Brytania) - 21
5. Henk Bangma - 20
6. Ron Koppe - 19
7. Patrick Pino - 18
8. Jime Groen - 17

11 maja urodzili się:

Valentino Furlanetto (ur. 1965) - Włoch, trzykrotny finalista Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów (1983-8m., 1984-13m., 1985-8m.). Dwukrotny uczestnik Indywidualnego Pucharu Europy (1988-8m., 1990-11m.). Sześciokrotny finalista Mistrzostw Świata Par (1986-8m., 1987-8m., 1988-7m., 1989-8m., 1991-6m., 1992-4m.). Wielokrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Włoch, w tym złoty medalista tych zmagań (1987, 1989). Wicemistrz Włoch juniorów (1982). Najlepszy Włoch w jeździe parami (1990, 1993).

Witold Kołeczek (ur. 1926) - srebrny medalista Drużynowych Mistrzostw Polski (1952-2m). Reprezentant klubów z Łodzi i Warszawy.

Piotr Świderski (ur. 1983) - piąty zawodnik Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w 2005 roku. Finalista Indywidualnych Mistrzostw Europy (2005-9m.) oraz Indywidualnych Mistrzostw Europy do lat 19 (2002-11m.). Drużynowy mistrz Polski (2006, 2014) i wicemistrz (2004). Piąty junior w Polsce w sezonie 2004. Srebrny medalista Mistrzostw Polski Par Klubowych (2009-2m.). Dwunasty zawodnik Indywidualnych Mistrzostw Polski (2009), ósmy Srebrnego Kasku (2004), czwarty Złotego Kasku (2008-4m.) i piąty Brązowego Kasku (2002). Srebrny medalista Drużynowych Mistrzostw Niemiec (2008) i złoty Drużynowych Mistrzostw Szwecji (2008-2009). Reprezentant klubów z Gorzowa Wielkopolskiego, Gniezna, Rawicza, Wrocławia, Zielonej Góry, Rybnika, Tarnowa m Wrocławia i Gdańska. Jedenasty zawodnik Elite League Riders Championship (2008).

Inni zawodnicy, którzy urodzili się 11 maja:
Hayden Bagshaw (Nowa Zelandia) - ur. 1991
Peer Bakke (Norwegia) - ur. 1975
Dwight Basa (Stany Zjednoczone) - ur. 1986
Steve Battle (Anglia) - ur. 1974
Dawid Bendzera - ur. 1983
Władysław Bistroń - ur. 1934
Jiri Boucek (Czechy) - ur. 1974
Michał Chmiel - ur. 1990
Neil Cotton (Anglia) - ur. 1963
Krzysztof Dominiczak - ur. 1985
Tim Heffernan (Australia) - ur. 1984
Matt Jones (Australia) - ur. 1984
Robert Kaczmarek - ur. 1973
Łukasz Kasperek - ur. 1985
Krzysztof Kempiński - ur. 1960
Tomaz Korelec (Słowenia) - ur. 1968
Ryszard Kowalski - ur. 1958
Stanisław Kujawski - ur. 1942
Stanisław Płaszczyk - ur. 1948
Paweł Przybyłek - ur. 1973

11 maja odeszli od nas:

W 2000 roku, Junior Bainbridge (Australia), urodzony 19 kwietnia 1924 w Melbourne.

W 1998 roku, Władysław Szymkowiak, urodzony 23 września 1911 w Jarocinie.

W 1929 roku, Walter Brown (Anglia), zginął na miejscowym torze Marine Gardens.

W 1929 roku, John Stockdale (Anglia), zginął na miejscowym torze w Preston w trakcie finałowych zawodów Junior Scratch Race.

W 1997 roku, Stefan Turocha, urodzony 7 września 1927 w Świętochłowicach.

W 2011 roku, Józef Chyłek, urodzony 15 sierpnia 1926 w Baryczy.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (4):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×