Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Są mocne dowody na korzyść Dudka - rozmowa z Michałem Rynkowskim z komisji antydopingowej

Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie nie będzie podważać decyzji GKSŻ podjętej w sprawie Patryka Dudka. Stwierdzono, że w czasie odbywania kary brał on udział w pikniku, a nie zawodach sportowych.
Michał Wachowski
Michał Wachowski

Jest to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość dla SPAR Falubazu Zielona Góra i samego zawodnika. Oznacza bowiem, że Patryk Dudek powróci do rywalizacji jeszcze w tym sezonie. Jego zawieszenie za stosowanie dopingu wygasa 9 sierpnia i właśnie tego dnia będzie mógł wystąpić w ligowym meczu w Gorzowie. Wątpliwości budził jedynie udział zawodnika w towarzyskim turnieju, który zorganizowano na początku maja w Zielonej Górze. Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie przychyla się jednak do werdyktu GKSŻ, mówiącym o tym, że zawodnik nie naruszył warunków odbywana kary.


Michał Wachowski: Rozumiem, że Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie nie będzie domagać się dodatkowej kary dla Patryka Dudka?

Michał Rynkowski: Tak. Przyjmujemy decyzję, która została podjęta przez komisję dyscyplinarną GKSŻ.

Wcześniej mieli jednak państwo pewne wątpliwości.

- Muszę przyznać, że decyzja, z jaką się zapoznaliśmy została w sposób bardzo wnikliwy uzasadniona i trudno w jakikolwiek sposób ją kwestionować. Argumenty i dowody są mocne i bardzo uprawdopodabniają to, że 3 maja na stadionie SPAR Falubazu mieliśmy rzeczywiście do czynienia z piknikiem, a nie zawodami sportowymi. Tor został na ten dzień podnajęty i jest na to oficjalna umowa podmiotu zewnętrznego z właścicielem klubu. Wnioski w tej sprawie były kierowane stosunkowo wcześnie zarówno do Falubazu, jak i MOSiR-u w Zielonej Górze. Przesłuchano przy tym szereg świadków i wersja ta jest wiarygodna.

Kto zatem wynajął tamtego dnia obiekt, skoro turnieju, nazywanego teraz piknikiem, nie organizował klub?

- Mogę powiedzieć jedynie, że był to podmiot zewnętrzny. Nie mogę natomiast udzielić dalszych informacji, gdyż może być to w pewien sposób poufne. Będę wnioskować do PZM o upublicznienie tego uzasadnienia, tak, by cały proces był transparentny.

Rozwiałoby to z pewnością wątpliwości, jakie pojawiają się ze strony mediów i samych kibiców.

- Właśnie na tym by nam zależało. Ta sprawa powinna być jasna. Pytanie tylko, czy nie istnieją przepisy wewnątrz związku, które by uniemożliwiały upublicznienia tego uzasadnienia. My, jako komisja, sami zrobić tego nie możemy.

Wątpliwości dotyczą zwłaszcza słowa "piknik". Czym tak naprawdę różni się to od towarzyskiego turnieju?

- Z argumentacji wynika, że wydarzenie to nie miało w ogóle charakteru sportowego. Zawodnicy zostali niejako wynajęci przez podnajemcę obiektu. Na stadionie nie było poza tym żadnego sędziego czy też kierownika startu. Nie można zatem uznać tego za trening klubowy bądź zawody organizowane w ramach związku czy klubu. Trudno więc mówić, że Patryk Dudek naruszył warunki odbywania kary.

To koniec tej sprawy, czy też WADA sama może się nią zainteresować?

- Jesteśmy w kontakcie z WADA i oczywiście poinformujemy ją o rozstrzygnięciu. To samo dotyczy Światowej Federacji Motocyklowej. Powiem jednak szczerze, że na chwilę obecną nie widzę możliwości podważenia decyzji, jaka została podjęta w sprawie Patryka Dudka.

Rozumiem, że na tę chwilę kontrargumentów państwo nie mają?

- Do odwołania doszłoby w Trybunale Arbitrażowym w Lozannie i żeby obalić tę decyzję, trzeba by przedstawić naprawdę mocne kontrdowody. Na tę chwilę takich nie posiadamy. Nie mamy też podstaw, by sądzić, że sytuacja z piknikiem w Zielonej Górze wyglądała inaczej, niż zarządziła komisja dyscyplinarna.

Rozmawiał Michał Wachowski

Umorzono postępowanie w sprawie Patryka Dudka!

Czy podjęto słuszną decyzję w sprawie Patryka Dudka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1038)
 • Stercel Zgłoś komentarz
  Dudek w przyszlym sezonie bedzie 100% Stal Gorzów:)) Oczywiscie żart:))A tak na poważnie to nie widzę powodu dla ktorego Dudek mialby odeśc z Falubazu.
  • QUEEN RULEZ Zgłoś komentarz
   reasumująć :nie brać koksu a będzie si
   • IGIZKS Zgłoś komentarz
    Czegos tu nie rozumie - wiec 3 maja w ZG na torze pito piwo i pieczono kielbaski czy jezdzono na motorach w lewa strone? Z tego co pamietam to na tutaj pisano, ze to byl trening punktowany a tu
    Czytaj całość
    sie okazuje ze to popijawa byla. Chlopaka naprawde mi szkoda ale tyle przekretow w jednej sprawie to troche za duzo.
    • kompozytor Zgłoś komentarz
     jakie mocne dowody? Złamanie zakazu jest surowym złamanie przepisów i kary . Dlatego Dudek powinien pauzować za karę do maja 2016.
     • Guliwer zg Zgłoś komentarz
      I TAK 3-MAĆ :D
      • kibiczkinic Zgłoś komentarz
       chyba wybiorę się w niedziele na piknik do Torunia :)
       • juras Zgłoś komentarz
        Brawo, wreszcie skończył się ten koszmar.Kara nie powinna kończyć kariery zawodnika.Nie potrzebne mi są uzasadnienia werdyktu.Ile można się w tym taplać.Patryk czekamy na twoje starty.
        • lunch Zgłoś komentarz
         Ale kabaret...
         • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
          Za miesiąc Dudek może już sobie jechać,
          • AntyKob Zgłoś komentarz
           Rynkowski rzecze ;będę wnioskować do PZM o upublicznienie tego uzasadnienia, tak, by cały proces był TRANSPARENTNY; i mówi to facet, nie z jakiegoś PZM, czy GKŻ. Facet prezentujący
           Czytaj całość
           swoją osobą Komisję do Spraw Zwalczania Dopingu w Sporcie, któremu możemy zawierzyć, bo jeśli zaczniemy wszędzie wietrzyć spisek, to jesteśmy k...a gówna warci.
           • slaw-bydzia.zielona Zgłoś komentarz
            Powinny one zostać przedstawione opinii publicznej już dawno temu, żeby uciąć wszelkie domysły i oczyścić Patryka z podejrzeń. Ukrywa się raczej rzeczy niewygodne, a nie te, które
            Czytaj całość
            świadczą na czyjąś korzyść. Cóż tu można ukrywać? Niezrozumiała jest aura tajności wokół tej sprawy. __________________________________________________________ A ja uwazam,ze nic nie powinien mowic i ujawniac,gdyz bardzo prosci ludzie maja pozywke i robia z kilku treningowych koleczek aferwe wotergate.
            • AntyKob Zgłoś komentarz
             Radzę wszystkim, którym z pyska toczy się piana, niech uważnie przeczytają odpowiedź Rynkowskiego, na zadane drugie pytanie redaktora. Jak ktoś nie rozumie, to czytać jeszcze raz i
             Czytaj całość
             jeszcze raz, aż dotrze do mózgownicy sens tej wypowiedzi.Niestety, ale trzeba choćby w minimalnym stopniu posiąść umiejętność czytania ze zrozumieniem. Jednakże prawdopodobnie będzie tak, jak z katastroą smoleńską, żadne argumenty, czy dowody nie przekonają Maciarewicza. Nieprawdaż jemu podobni na tym forum panie i panowie. Amen.
             • STAL-Bosman Zgłoś komentarz
              Potrzebny mi tuner do grilla. Bo wybieram się na "Piknik Derby" 09.08.2015r. w Gorzowie. Mam zwykły żeliwny. Ale na piknik o takiej randze przydało by się go podrasować. Ma ktoś jakieś
              Czytaj całość
              namiary na takiego tunera. Słyszałem, że w ZG jest jakiś Różowy Magik. Prawda to? ;)
              Zobacz więcej komentarzy (222)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×