KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Grzegorz Drozd: Biegunka na żużel

Na dwie kolejki przed końcem rundy zasadniczej w Ekstralidze prawdziwy zawrót głowy. Wiadomo, że praktycznie nic nie wiadomo. Decydujące mecze przed nami.

Grzegorz Drozd
Grzegorz Drozd
Gdy podążałem z Bieszczad na mecz o utrzymanie Rzeszów kontra Grudziądz zastanawiałem się, czy będziemy świadkami symbolicznej klamry występów Golloba w Rzeszowie i zakończy swoje występy w stylu, w jakim zadebiutował przed rzeszowską publicznością. W 1989 roku w barwach Wybrzeża zdobył jeden punkt i w ostatnim wyścigu pokonał juniora Andrzeja Sikorę. Tor był wtedy mokry i przyczepny, bo na Podkarpaciu cały dzień padało. W miniony weekend w Rzeszowie nie padało, ale tor był identyczny. Wróble ćwierkały, że polewaczka od trzech dni chodziła na pełnych obrotach. - Trzydzieści polewaczek przez noc i zawody wygrane - to maksyma toromistrza Stachyry, który zasłynął na Derbach Południa przed dziewięcioma laty, kiedy Tomek Gollob i jego zespół nie podjęli rękawicy. Historia lubi się powtarzać. Ponownie naprzeciw siebie stanęli toromistrz Janusz Stachyra kontra zawodnik Tomasz Gollob. Popularny "Jasiek" ponoć przyjmował zakłady, że Gollob nie przywiezie więcej niż sześć oczek. - Jasiek nie wie, co to walec. On wie tylko, co to jest brona - podśmiewali się miejscowi kibice. O dziwo nie zabrakło chętnych do zakładu i naiwnych, co do formy Tomasza, który już nie jest w stanie walczyć na długim i przyczepnym torze. Ale widać dla niektórych Gollob, to taki żużlowy Lenin. Wiecznie żywy.
Tor w Rzeszowie oczywiście był przyczepny, Gollob na motorze nieżywy, a Stal odniosła przekonywujące zwycięstwo w meczu o utrzymanie. Historia znów zatoczyła koło. W 1996 roku w ostatniej kolejce rzeszowianie u siebie również pogrążyli GKM. Po tamtym meczu Brian Andersen i nowo kreowany mistrz świata Billy Hamill przesadzili nieco na pikniku organizowanym przez rzeszowski fan club i ochrona nie wpuściła ich na dyskotekę z powodu niedyspozycji organizmów. Andersen tamtego dnia był nieuchwytny nawet dla mistrza świata i działacze GKM-u zakwestionowali silniki Duńczyka. Wpłacili kaucję i sędzia sprawdzał parametry sprzętu Andersena. To tak na marginesie słów red. Majewskiego, że nigdy wcześniej nie widział publicznego liczenia pieniędzy, jakie odbyło się na derbach w Gorzowie. Takich sytuacji było wiele. Również w gorzowskim parkingu. W 1997 po meczu na szczycie Les Gondor i spółka zgłosili protest dotyczący silników Jacka Golloba. Oczywiście protest po sprawdzeniu litrażu został oddalony. Zresztą nie pamiętam przypadku, gdy po zgłoszeniu protestu, co do litrażu silnika, był on pozytywy. Natomiast bywały przypadki, że dochodziło do dyskwalifikacji w sprawie innych naruszeń regulaminu w kwestii pozostałych elementów wyposażenia zawodnika jak opony, tłumiki, czy gaźnik.

Liga dwóch prędkości

Przed sezonem wielu malkontentów narzekało, że w świetle braku KSM-u tegoroczna liga będzie nudna i podzielona na dwie strefy: medalową i spadkową. Po raz kolejny okazało się, że w sporcie proste i nieskomplikowane rozwiązania najlepiej zdają egzamin. Im mniej ingerencji człowieka w regulaminy i próby sztucznych regulacji żywiołu, jakim jest sport, tym lepiej. Liga w tym roku udowadnia, że może być bardzo atrakcyjna i wyrównana bez KSM. Ten sezon jest weryfikatorem mitów w żużlu. Zweryfikował, że nieważne, na jakich tłumikach będą jeździć żużlowcy nadal będą upadki, karambole i kontuzje. Zweryfikował, że wcale nie potrzeba sztucznych regulacji, jak KSM, aby mecze były zacięte, a w tabeli panował ścisk. Zweryfikował, że na żużlu jeżdżą ludzie, a nie papierowe analizy. Zawodnicy "nienadający się na Ekstraligę" z powodzeniem punktują, co jest dowodem, że dziesięć ekip jest lepszym rozwiązaniem niż osiem drużyn. Pojęcie "brak dobrych żużlowców", to głupota wymyślona przez ludzi, którzy i tak bez programu i telebimu nie wiedzieliby, kto jedzie w żółtym, a kto w czerwonym kasku.

Po porażce w Rzeszowie los GKM-u jest przesądzony. Mimo ogromnej mobilizacji i poniesienia sporych kosztów Grudziądz był skazany na spadek i spadnie. Beniaminkowie są bez szans na utrzymanie w ośmiozespołowej lidze. Może pogłębiać się problem z zeszłej zimy, tj. braku chętnych do podjęcia wyzwania pt. Ekstraliga. - Gdy spadniemy czeka mnie trudna decyzja: zostać, czy odejść. Miejscowi zawodnicy mają najgorzej. Na nich wywierana jest największa presja odnośnie jazdy w zespole spadkowicza. Niby to może być tylko jeden rok jazdy w niższej lidze, ale nigdy nie wiadomo jak odbije się to na formie - tłumaczy zatroskany Krzyś Buczkowski i ma wiele racji. Czy musimy w ten sposób katować działaczy, sponsorów, kibiców i zawodników? Rok w rok słowa spadek, awans i utrzymanie brzmią w uszach jak niebo bądź piekło. Wszystko na krawędzi noża. Albo wóz, albo przewóz. Wierzę, że w polskim żużlu - parafrazując słowa piosenki Tomka Lipińskiego - jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie i ligi będą dwie, bowiem nie da się zestawić trzech ligowych frontów z zaledwie dwudziestu drużyn.

Mesjasz speedwaya

- Nie ściągamy Warda, bo to kot w worku - powiedział w lipcu Andrzej Łabudzki. Pan Andrzej zapomniał o jednej drobnej sprawie: Darcy Ward jest mesjaszem speedwaya, którego żużel potrzebuje bardziej niż on sam żużla. W Szwecji, Anglii i Polsce jedzie wielkie mecze, błyskotliwe wyścigi i cudowne akcje. W Gorzowie był niepokonany i tylko taktyka z przepuszczaniem Iversena stanęła na drodze do wielkiego kompletu - 21 oczek. Takich wyczynów w historii ligi dokonało jedynie kilku żużlowców - jako pierwszy Jurek Rembas w 1977 roku. Żużlowi eksperci w swoich analizach dostosowują się do wypowiedzi żużlowców i skupiają się wyłącznie na przełożeniach. Trudno już tego słuchać. Jakby na żużlu jeździły wyłącznie zębatki, zapłony i tunerzy. W takim razie, to nie Ward ustrzelił 20 oczek, lecz jego mechanicy. - To motocykl kreuje zawodnika. Zarówno w górę jak i w dół - powiada Krzysiek Kasprzak powołując się na słowa Zenka Plecha. W kontekście podobnych teorii z wielką uwagą obserwowałem Krzysztofa Jabłońskiego na niedawnym meczu w Tarnowie. "Jabol" przeciwko Unii jechał na silniku pożyczonym od czołowego zawodnika ligi, kontuzjowanego Piotra Protasiewicza. Jabłoński zdobył jeden punkt i jego występ jest kolejnym przykładem na to, że słabeuszowi nie pomoże sprzęt od lepszego kolegi.

Natomiast mieliśmy setki przypadków, gdy dobry zawodnik sięgał po sprzęt słabszego i w dalszym ciągu jechał na wysokim poziomie. Kasprzak narzeka na sprzęt, bo co ma zrobić? Przecież nie powie, że zwyczajnie nie udźwignął ciężaru oczekiwań. Nie ma co się pastwić nad Krzyśkiem, bo o srebrnym medalu mistrzostw świata wielu może pomarzyć, ale fakt jest taki, że niepowodzenia na starcie sezonu w błyskawicznym tempie zniszczyły psychikę i pewność siebie Kasprzaka. Rok temu był otwarty na świat. Dzielił się prywatnymi emocjami, chwilami w rodzinnym gronie. Śpiewał w samochodzie i ze szczegółami pozdrawiał rodzinę począwszy dziadka na siostrzeńcu skończywszy. Dziś jest zamknięty w sobie i zupełnie niedostępny. Totalna zmiana w zachowaniu. Kasprzakowi bliżej do emocjonalnego chłopaka niż wyrachowanego zawodowca. Dlatego tak brutalnie poległ. Fachowcy zastanawiają się nad podobnym przypadkiem spadku formy. Najbliższy przykład z GP jest udziałem Jimmyego Nilsena. W ciągu jednego roku z czołowego zawodnika - 4 m. w 1999 roku - stał się tłem dla rywali w następnym sezonie i zajął odległe 12. miejsce.

Na Kasprzaka wizja tytułu mistrza świata na wyciągnięcie ręki zadziała wybitnie deprymująco. Roczny rozbrat ze ściganiem na Darcyego Warda zupełnie odwrotnie. Ward jest głodny, Ward jest żądny. Zwycięstw, jazdy i pieniędzy. W świetle wykrzesywania z siebie minimum przez Grigorija Łagutę Darcy jest obecnie najlepszym żużlowcem świata i niech ku chwale speedwaya jak najprędzej wraca do Grand Prix. Ward w Gorzowie do parkingu wpadł spóźniony i nie przeszkodziło mu to w wybornej jeździe. Takich sytuacji w żużlu mieliśmy mnóstwo. Zawodnicy są w ciągłej podróży. Z dnia na dzień pędzą na zawody i nikogo już to nie dziwi. Kiedyś dosłownie trzy minuty przed meczem Valsarny na stadion wjechał Tomek Gollob. Mark Loram skakał przez płot w Częstochowie, a Sam Ermolenko w Tarnowie, gdy ochrona nie chciała wpuścić ich na stadiony. Na wzór Warda Nicki Pedersen w biegu ubierał kevlar w 2001 roku przed arcyważnym meczem fazy play-off w Aveście. Jacek Gollob przez korki wpadł do Krosna dopiero na trzecią serię półfinału indywidualnych mistrzostw Polski i jeszcze zdołał wywalczyć awans, a Billy Hamill pędził przez Ocean Atlantycki na mecz do Zielonej Góry! Żużel jest szalony.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (55)
 • TylkoWłókniarz Zgłoś komentarz
  Bardzo dobry artykuł i widzę,że nie tylko ja tak uważam.Powodzenia w dalszym pisaniu Pani Drozd bo ma Pan ciekawe spojrzenie na wiele kwestii i bardzo dobrze się czyta Pańskie artykuły.
  • k44 Zgłoś komentarz
   kolejny bardzo dobry artykuł pozdrawiam
   • Bajek Zgłoś komentarz
    Taaak, przyłączam się do grona chwalących ten artykuł. Można się niekoniecznie zgadzać z przedstawionymi przez autora tezami lub argumentami (chociaż ja pod większością z nich się
    Czytaj całość
    podpisuję) ale czyta się przyjemnie, bez zbędnej zjadliwości. Aż się prosi aby zrobić cdn.....i niektóre kwestie przeanalizować troszkę głębiej... Gratulacje dla autora.
    • HDZapora Zgłoś komentarz
     Ależ panie Drozd ta liga jest ligą dwóch prędkości Z tą różnicą że nie ma podziału 4 plus 4, tylko z podziałem 1 plus 7 :D
     • kypBa Zgłoś komentarz
      Piękny artykuł. Same prawdy które ja również powtarzam.BRAK KSM'u to cudo. Jaki głąb wprowadza sztuczne ksm'y? Jeśli ktoś ma pieniądze to niech kupi sobie co chce, a żużel i tak
      Czytaj całość
      pokazuje swoje. A REal Madryt ma wprowadzony KSM??? Druga prawda to że powinno być 10 drużyn w ekstralidze. Bo więcej meczy i widowiska, a do tego zawodnicy teoretycznie lepsi rozejdą się na więcej drużyn. Ponadto prawdy takie jak to że zawodnik który jest z przodu dyktuje zawsze warunki... bzdura powielana wielokrotnie staje się prawdą:))) Im mniej bzdurnych przepisów tym lepiej!!! A do tego autor podkreślił to co ostatnio zauważam KILDEMAND to NUREK:))))))))) I tak samo sędzia powinien wykluczać także zawodników nawet gdy w wyścigu nie było upadku!!!! Sam osobiście uważam, że Pedersen powinien dostać czerwoną kartkę i na moje słowa sędzia tak zrobił... I słusznie bo przesadził Pedersen. Co z tego, że był przed jak logicznym jest że wjeżdząjąc na pęłnej prędkości pod łokieć Doyl'a niemożliwym jest to aby Jason się utrzymał, chyba, że zmieniłby swój tor jazdy. Pozdrawiam AAAAAAAa i bzdurne TWIERDZENIA KOMENTATORÓW ODNOŚNIE SPRZĘTU!!! Na żużlu liczy się zawodnik a później sprzęt. Wielokrotnie widziałem w Lesznie pożyczanie sprzętu Leigh Adamsa słabeuszom... i wynik był mizerny... A widziałem też dobrych zawodników na pożyczonym, słabym sprzęcie i robili wyniki.
      • eddy Zgłoś komentarz
       Jedna z licznych , brudnych zagrywek Cieslaka ,aby uniemozliwic Loramowi dotarcie na mecz w barwach Apatora! Tacy "ludzie" dzisiaj funkcjonuja, w strukturach naszego zuzla i to jeszcze na
       Czytaj całość
       swieczniku ! To smierdzace na kilometry szambo, o strukturach mafijnych , mogace tylko istniec w panstwie gdzie bezprawie stanowi ...prawo!
       • Cyprian Witkowski Zgłoś komentarz
        o tym, że zaległości są, powiedział sam Pan Senator, ale wynikają z umów sponsorskich i wielkości transz wpłacanych zgodnie z ustalonym harmonogramem ... niemniej ślepy zauważy, że
        Czytaj całość
        jazda Grega to koszmar (choćby bieg w Gorzowie gdy 2 młodych Bartek z Patrykiem pokazują co to żużel a 2 starych Krzysiek z Grzegorzem pokazują co to walka samych ze sobą) ... punkty w Anglii o niczym nie świadczą bo to inny świat ...
        • Cyprian Witkowski Zgłoś komentarz
         wszyscy niby o tym wiedzą ale po raz pierwszy ktoś tak naprawdę to opisał w przystępny sposób ...
         • Damian Skowroński Zgłoś komentarz
          Artykul 1 klasa az chce sie czytac
          • Goral79 Zgłoś komentarz
           Brawo Panie Drozd, nic dodać, nic ująć. Napisał Pan całą prawdę o wielu zawodnikach. Wysoko postawił Pan poprzeczkę redaktorom SF i komentatorom nc+ oraz Eurosportu, bo jak się ich
           Czytaj całość
           czyta czy słucha, to nóż się w kieszeni otwiera. Jeszcze raz pełen szacun.
           • Cysio Zgłoś komentarz
            Jak zwykle fajnie napisany felieton. Dzięki.
            • ROSE - RSKŻ Zgłoś komentarz
             Rewelacyjny artykuł! Dlaczego? Bo jest o żużlu! Drozd jest jednym z lepszych redaktorów na tym portalu. Oby więcej takich merytorycznych artykułów pojawiało się. Brawo!
             • You Dash Zgłoś komentarz
              [quote]Sugestie, że Doyle wysunął prawą nogę, aby złapać kontakt z Nickim są niedorzeczne.[/quote] Również tak uważam, ponieważ Pedersen był po lewej stronie Doyle'a, co oznacza,
              Czytaj całość
              że Jason musiałby chyba na motocyklu obrócić się o 180 stopni, żeby poszukać kontaktu z Nickim swoją prawą nogą :)
              Zobacz więcej komentarzy (24)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×