Nie ulega wątpliwości, że przed sezonem 2016 dojdzie do zmian w Regulaminie Sportu Żużlowego. O tym jaki będą one miały charakter, zadecyduje Główna Komisja Sportu Żużlowego. Do tej pory GKSŻ czekała na sugestie ze strony środowiska żużlowego. Jak się okazuje, liczba proponowanych zmian jest bardzo duża. Podzieliliśmy je na dwie kategorie - zmian istotnych dla rozgrywek i zmian kosmetycznych, które jedynie doprecyzowują już wcześniej ustalone przepisy.
Ważne zmiany proponowane przez środowisko żużlowe:
1. Przywrócenie w pełnym zakresie instytucji "gościa" dla zawodników młodzieżowych (i poszerzenie zapisu o krajowych seniorów) oraz zaliczanie ich do wymaganej regulaminowo liczby zawodników krajowych w składzie drużyny. Kluby proponują wykreślić zapis mówiący o tym, iż "gość" nie może być zawodnikiem, który był finalistą IMŚJ, IMEJ, DMŚJ, DMEJ.
2. Przywrócenie zapisu: "W przypadku kontuzji Zawodnika odniesionej w zawodach innych niż mecze w ramach ligi polskiej Klub ma prawo potrącić Zawodnikowi 5 proc. ogólnej kwoty wynagrodzenia (stałego i zmiennego) za każdą niezdolność Zawodnika do startu w zawodach ligowych z tytułu tej kontuzji".
3. Wymagana zgoda klubu na starty zawodników w meczach towarzyskich reprezentacji Polski.
4. Ubezpieczenie kontraktu przez PZM oraz startu zawodników w barwach Reprezentacji Polski.
5. Zlikwidowanie meczu barażowego pomiędzy zespołami (7 drużyną DMP, a 2 drużyną DM 1 ligi).
6. Możliwość stosowania zmiany Z/Z za 2 najlepszych zawodników w drużynie.
7. Możliwość zastosowania rezerwy taktycznej w miejsce ZZ.
8. Jeżeli klub zalega z wypłatą dla zawodnika dłużej niż 90 dni nie ma prawa nakładać kar umownych.
9. Zastanowienie się na nową formuła rundy play-off. Kluby potrzebują więcej meczów o stawkę, na wysokim poziomie.
10. Zmiana systemu rozgrywek I i II ligi polegająca na tym, że drużyny z miejsc 5-8 I ligi i 1-4 II ligi tworzą dodatkową grupę drużyn o utrzymanie i awans z zaliczeniem meczów między drużynami z danej ligi z rundy zasadniczej. Taki system rozgrywek oznacza dla drużyn więcej spotkań w sezonie. Podobny obowiązywał w I i II lidze w 2004 roku.
11. W zawodach o DMP w przypadku przegrania podwójnie biegu (1:5) przez zawodników drużyny gościa lub gospodarza, klub nie ma prawa płacić za punkt zawodnika który przyjechał na trzeciej pozycji.
12. Wprowadzenie systemu ćwierćfinałów w Ekstralidze, w celu uniknięcia kończenia sezonu przez dwie drużyny. System 1-6, 2-5, 3-4 jak w latach poprzednich lub 3-4, 5-6, a 1-2 oczekują.
13. Możliwość wstawienia bezpośrednio do biegów nominowanych juniorów, którzy nie przekroczyli limitów startów, bez konieczności zastępowania innego zawodnika z nr 1-5 lub 9-13.
14. Wprowadzenie możliwości usprawiedliwienia nieobecności na meczu tylko poprzez zwolnienie wystawione przez lekarza klubowego. W przypadku kontuzji za granicą obowiązek dostarczenia dokumentacji medycznej w celu weryfikacji sposobu leczenia przez lekarza klubowego - informacja o sposobie leczenia.
15. Wprowadzenie ograniczenia liczby lig w których może startować zawodnik (krajowa + dwie ligi dodatkowe). Jeżeli zawodnik podpisze kontrakt w innej lidze powyżej limitu natychmiast zostaje mu cofnięte potwierdzenie do jazdy w Polsce.
16. Przejście z klubu do klubu 50000 zł zawsze dla klubu w barwach którego zawodnik zdał licencję - przy każdej zmianie barw klubowych do 30 roku życia zawodnika.
17. Wprowadzenie instytucji delegata ds. bezpieczeństwa - osoba odpowiedzialna za nadzór nad wykonaniem przez klub obowiązków wynikających z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
18. Wypożyczenia w ramach "klubu partnerskiego". Przed rozpoczęciem sezonu (terminem I kolejki ligowej), każdy klub ma prawo ustanowić, w drodze własnego wyboru i porozumienia, "klub partnerski" z niższej ligi rozgrywkowej, któremu wypożyczy, na zasadzie Gościa, zawodnika polskiego - juniora lub seniora, który nie ma stałego miejsca w podstawowym składzie drużyny, przy czym drużyna taka jest zobowiązana, przed terminem I kolejki ligowej, podać:
- nazwiska 4 seniorów, jako zawodników składu podstawowego;
- nazwisko 1 juniora, jako zawodnika składu podstawowego.
19. Możliwość zarządzenia przez sędziego badania alkoholowego osób urzędowych i funkcyjnych oraz członków ekip zawodników.
20. Wprowadzenie zgodnego oświadczenia potwierdzenia salda klubu i zawodnika, którzy dokonują przedłużenia długości obowiązującego kontraktu jako elementu potwierdzenia kontraktu.
Pozostałe zmiany proponowane przez środowisko żużlowe:
1. Członek zarządu nie ma powodów by być na płycie, może jedynie podburzyć widownię.
2. Wycofanie obowiązku posiadania jednakowych kevlarów w drugiej lidze, gdyż jest to zbędny wydatek i tak już mających problemy finansowe klubów.
3. W przypadku kontuzji Zawodnika odniesionej w zawodach innych niż mecze w ramach ligi polskiej,nagrody PZM/SE, oraz meczach reprezentacji polskiej klub potrąca Zawodnikowi za każdą nieobecność w meczu ligi polskiej.
4. Kwestia dokumentów przedstawianych przez zawodników nie zatwierdzonych do klubów polskich w zawodach towarzyskich wpisanych do kalendarza FIM/FIM Europe.
5. Zniesienie sprzeczności pomiędzy instytucją lekarza zawodów, a jego możliwością wchodzenia w skład personelu ambulansu (jeśli dojdzie do wypadku, a dany lekarz jest w składzie personelu ambulansu, to transport poszkodowanego do szpitala wymaga nadzoru lekarza i nie może ten lekarz zostać na stadionie).
6. Wprowadzenie klauzuli informującej zawodnika, iż wyraża on zgodę i przyjmuje do wiadomości fakt, iż termin meczu ligowego może być wyznaczony w dzień nieobowiązkowego treningu do zawodów FIM lub FIM Europa i w takiej sytuacji zawodnik weźmie udział w meczu ligowym.
7. Wprowadzenie wyraźnego zapisu, że praca sędziego podlega ocenie, a dokonywana w tym zakresie ocena przez GKSŻ nie ma uprawnia do weryfikacji wyniku zawodów w jakimkolwiek zakresie.
8. Wprowadzenie połączeń bezprzewodowych pomiędzy osobami funkcyjnymi.