Zastępstwo zawodnika: Kluby liczą na zmiany

W środowisku żużlowym podnoszone są głosy, że w przepisie o zawodniku zastępowanym należy wprowadzić zmiany. Obecnie obowiązujący regulamin napotyka sprzeciw ze strony części trenerów i klubów.

Jak informowaliśmy wcześniej, przed sezonem 2016 zanosi się na zmiany w Regulaminie Sportu Żużlowego. Wśród propozycji, które zostały złożone przez środowisko, znaleźć można te dotyczące przepisu o zawodniku zastępowanym. Obecnie ZZ-tka może być stosowana jedynie za najlepszego jeźdźca w drużynie. Propozycja zmiany przepisu mówi o tym, że dotyczyłby on dwóch najskuteczniejszy żużlowców danego zespołu.

Zwolennikiem tego pomysłu jest trener gorzowskiej Stali, Stanisław Chomski. - W poprzednich latach właśnie dwóch zawodników było objętych ZZ-tką i moim zdaniem warto do tego wrócić. Często jest spory problem, gdy w drużynie pojawiają się urazy. Trudno zastąpić lidera, ale kłopot pojawia też wtedy, gdy niezdolny do jazdy jest drugi czy trzeci zawodnik w drużynie. Uważam, że należy dokonać zmian w regulaminie, w oparciu na odpowiednich, niezbyt skomplikowanych przepisach. Pojawiają się głosy, że zastępstwo zawodnika jest czymś, czego nie oglądamy w innych dyscyplinach sportowych. W przypadku tak specyficznej dyscypliny jaką jest żużel, to jednak jak najbardziej słuszne rozwiązanie. ZZ-tka daje możliwość spokojniejszego zastosowania różnych manewrów. Pamiętajmy też o tym, że w tym sporcie trudno jest zastąpić z dnia na dzień danego zawodnika. Gdy drużyna przyjeżdża na mecz zdekompletowana, cierpi na tym widowisko. Rozszerzenie przepisu o ZZ-tce może w choć pewnym stopniu te straty zminimalizować - przekonuje Stanisław Chomski.

Zwolenników zmian w przepisie o zawodniku zastępowanym znaleźć można też w pozostałych klubach. Jacek Frątczak, który wraz ze Sławomirem Dudkiem prowadził w tym roku drużynę Falubazu Zielona Góra, zwraca uwagę na inną proponowaną zmianę regulaminu. Jego zdaniem w miejsce ZZ powinna być możliwość zastosowania rezerwy taktycznej.

- Taki przepis obecnie nie obowiązuje i dlatego podczas tegorocznego meczu Falubazu w Toruniu pojawił się problem. Stosowaliśmy ZZ-tkę za Jarka Hampela, ale już w pierwszym biegu kontuzji doznał nasz podstawowy zawodnik, Grzegorz Walasek. Powstała przez to dodatkowa trudność. Nie byłoby problemu, gdybyśmy mogli zastosować rezerwę taktyczną za ZZtkę - tak jak za pełnoprawnego zawodnika. Regulamin na to jednak nie pozwalał, dlatego musieliśmy być kreatywni i zrobić pewien "numer" - tłumaczy Jacek Frątczak. - Skończyło się to tak, że jeden z naszych zawodników musiał zostać z biegu wycofany i zastąpiony rezerwą taktyczną. Tylko i wyłącznie dzięki takiemu posunięciu mógł on później zastępować ZZ-tkę. Regulamin powinien zostać w tym względzie po prostu uproszczony. Prawdę mówiąc, nie widzę żadnego logicznego uzasadnienia dla niemożliwości stosowania rezerwy taktycznej za zawodnika zastępowanego - kwituje Frątczak.

Kalendarz żużlowy na 2016 rok w sprzedaży wysyłkowej - KLIKNIJ i sprawdź szczegóły. Polecamy!

Komentarze (12)
avatar
RECON_1
11.12.2015
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
A moze by tak zamiast takich zmian dac jak kiedys rezerwe pod 8 i 16?.Polaka do 23-25roku?Dobre dla swiezo upieczonych seniorow. 
avatar
Debylek
11.12.2015
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Pisałem o tym wiele razy i napiszę kolejny:
Likwidacja ZZ i RT!
Zamiast tego wprowadzenie rezerwowego (polski zawodnik do 23 roku życia).
Koniec przegrywania biegów, aby było 6 pkt różnicy i w
Czytaj całość
avatar
MACIUŚ PIŁA
11.12.2015
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Precz z ZZ a wstawić rezerwowego . 
avatar
sympatyk żu-żla
11.12.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
,,ZZ,,powinno wrócić do tych przepisów co było wcześniej było to dobre. 
avatar
jacektorun
11.12.2015
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
ZZ za drugiego,taktyczna w ZZ,bez sensu się robi...