WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Tonący brzytwy się chwyta? Bliski Putinowi motocyklowy gang promuje speedway w Rosji

Rosyjski żużel cierpi. Cierpi i powoli umiera. Gdyby otrzymał choć procent "kokosów", jakie ładowane są w hokej, piłkę nożną, czy na przykład biathlon - żyłby sobie jak pączek w maśle.
Jacek Cholewiński
Jacek Cholewiński

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>
Jeszcze trochę, a czasy świetności zatrą się w pamięci rosyjskich kibiców. Do dalekiej przeszłości należy już okres wielostopniowych rozgrywek ligowych. W klasycznym żużlu przy życiu ostały się trzy kluby. Kryzys coraz mocniej dotyka też lodowej odmiany ścigania, w której od dziesięcioleci Rosjanie nie mają sobie równych na całym świecie. Jak to w ogóle możliwe?

Odpowiedź jest prosta. Speedway nie jest dyscypliną olimpijską i zgodnie z przepisami oraz obowiązującą w Rosji polityczną linią, nie może być wspierany przez państwo. Jeśli dodać, że wkładając pieniądze w żużel nie można "przytulić" sporego kawałka tortu, jak dzieje się to nagminnie w rosyjskim futbolu czy hokeju, trudno się dziwić, że żużlowi działacze organizują nieudane zazwyczaj polowania na sponsorów, a niedokarmione gotówką kluby padają jak muchy.

"Chirurg", szef Nocnych Wilków, ma dobre układy z Władimirem Putinem (fot. MFRB)
Jaki pomysł kilka miesięcy temu wpadł do głowy multimedaliście Nikołajowi Krasnikowowi? Wielokrotny mistrz świata i szef Motocyklowej Federacji Baszkirii wszedł w kontakt z "Nocnymi Wilkami", motocyklowym gangiem słynnym ze swoich rajdów, patriotycznych mityngów i bliskich relacji z Władimirem Putinem.

Nikołaj Krasnikow został członkiem motocyklowego klanu, jego Baszkortostan Ufa startował w Superlidze z plastronami z logo Wilków, a na turniejach, wśród kibiców zaczęli się pojawiać ubrani w czarne skóry mężczyźni. Po co to wszystko? By zwrócić na siebie uwagę Kremla i liczyć na finansowe wsparcie. Myślicie, że przypadkiem jest, iż z wodzem Nocnych Wilków, Aleksandrem "Chirurgiem" Załdastanowem spotykał się i fotografował Emil Sajfutdinow? W życiu nie ma przypadków, przynajmniej nie tym razem.

Emil sam pochwalił się zdjęciem w rosyjskich social-media Emil sam pochwalił się zdjęciem w rosyjskich social-media
W sobotę 23 kwietnia na Placu Saławata Julajewa i głównych ulicach Ufy odbyło otwarcie sezonu motocyklowego. Głównymi aktorami tego przedsięwzięcia byli oczywiście członkowie Nocnych Wilków. Wśród nich obecny był, jakże by inaczej, Nikołaj Krasnikow. Imprezę, z przejazdami kolumny po ulicach stolicy Baszkirii, składaniem kwiatów przy Wiecznym Ogniu i Pomniku Cierpiącej Matki, mityngami, festynami, konkursami i pokazem sztucznych ogni, filmowała miejscowa telewizja. 
Załdostanow, Krasnikow (po prawej) i inni motocykliści uczestniczyli w spotkaniu z władzami Ufy (fot. MFRB) Załdostanow, Krasnikow (po prawej) i inni motocykliści uczestniczyli w spotkaniu z władzami Ufy (fot. MFRB)
W sobotę mnóstwo pracy mieli dziennikarze i fotoreporterzy. Sążniste reportaże publikowała służba prasowa Motocyklowej Federacji Baszkirii. Na spotkaniu z władzami stolicy Baszkirii wódz Nocnych Wilków powiedział:

- Baszkiria i Ufa w pierwszym rzędzie kojarzą mi się ze speedway'em. To dyscyplina, którą koniecznie trzeba wspierać i rozwijać, także w planie informacyjnym. Trzeba doprowadzić do tego, by wyścigi były pokazywane na cały kraj w głównych kanałach telewizji. Dla Ufy będzie to kolejna dobra reklama i pomoc w tym, by znowu stać się centrum tego sportu w Rosji.

Wszystko czyniono z nadzieją, że materiał z sobotnich wydarzeń dostanie się na łącza federalnych kanałów, a dzięki temu speedway zostanie zauważony przez Kreml i jej najważniejszego mieszkańca.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (6):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • smok 0
  Cel uświęca środki.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • RECON_1 0
  Moze w koncu znajda sie ruble by startowac w chocby w pelnym skladzie w DPS.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • maraska 0
  jeszcze Putin zacznie jezdzic w parze z Emilem
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×