Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Jaka kara grozi Falubazowi w związku z protestem GKM-u?

GKM Grudziądz złożył protest w związku z Zastępstwem Zawodnika zastosowanym przez Ekantor.pl Falubaz. Czy zielonogórskiemu klubowi grożą konsekwencje?
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>
Wszystko zaczęło się 5 maja. Wówczas na profilu społecznościowym Ekantor.pl Falubazu Zielona Góra pojawił się taki wpis:

Informacja ta z pewnością ucieszyła zielonogórskich kibiców, którzy od zeszłego sezonu czekają na powrót lidera swojego zespołu. Znawcy Regulaminu Sportu Żużlowego wyłapali jednak, że doszło do złamania przepisów regulaminu. GKM złożył przed meczem z Falubazem protest, w którym odwoływał się do art. 16 Regulaminu Medycznego. "Zawodnik mający zaświadczenie lekarskie orzekające czasową niezdolność do pracy, nie może brać udziału w zawodach oraz treningach. Niezdolność do pracy jest automatycznie niezdolnością do czynnego uprawiania sportu".

Poza tym, grudziądzanie zwrócili uwagę, że żużlowiec może brać udział w treningach, jeśli przejdzie okresowe badania lekarskie. W związku z tym, GKM był przekonany, że 5 maja Hampel nie mógł przebywać na zwolnieniu lekarskim, gdyż zabrania tego wspomniany Regulamin Medyczny, ale także przepisy kodeksu pracy.

ZOBACZ WIDEO Menedżer Włókniarza: Rywale powinni nas się obawiać (źródło TVP)

Protest MRGARDEN GKM-u Grudziądz został odrzucony. Dlaczego? - Protest musiał zostać odrzucony ze względu na posiadane dokumenty. Kierownictwo drużyny przedkłada oświadczenie, że dany zawodnik jest niezdolny do jazdy w okresie co najmniej 14 dni. Takie dokumenty przedstawił klub z Zielonej Góry. O tym, czy dokument przedstawiał prawdę, czy nie, zadecyduje podmiot zarządzający. Rola sędziego się skończyła w momencie odrzucenia protestu. Protest był bezzasadny - wyjaśnił w magazynie żużlowym nSport Leszek Demski.

Sprawą zajmie się zatem organ zarządzający. Jeżeli uzna, że doszło do złamania przepisów, to Falubaz podlega pod artykuł 316, punkt 14 Przepisów Dyscyplinarnych, który stanowi:

za wstawienie do składu drużyny zawodnika, który nie ma ważnego potwierdzenia zgłoszenia w roku kalendarzowym lub ważnej licencji "Ż" albo nie posiada obowiązujących dokumentów:
-kara pieniężna 3000 zł oraz anulowanie zdobytych przez zawodnika punktów


Ten przepis będzie miał zastosowanie, jeżeli Speedway Ekstraliga stwierdzi, że Falubaz powoływał się na zwolnienie lekarskie sprzed 6 maja. Wówczas dojdzie do złamania przepisów, o których mowa powyżej.

GKM może jednak nie mieć racji, jeżeli udział Jarosława Hampela miał związek z końcem zwolnienia lekarskiego. Po jego zakończeniu zawodnik mógł odbyć jazdę próbną i mogły mieć miejsce kolejne badania lekarskie, na podstawie których okres rehabilitacji został przedłużony o kolejne tygodnie.

Speedway Ekstraliga ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy.

W drugim przypadku chodziło o sprawę Sebastiana Niedźwiedzia. - Niedźwiedź uczestniczył w wypadku w Gorzowie, po którym był niezdolny do jazdy do końca zawodów. Regulamin medyczny stanowi, że zawodnik musi przejść ponowne badania lekarskie. W karcie zdrowia zawodnika nie było wpisu o wypadku i niezdolności do końca zawodów. O tym, czy doszło do błędu we wpisie do książeczki również zadecyduje podmiot zarządzający - wyjaśnił Leszek Demski.

Z punktu widzenia meczu GKM - Falubaz decyzja Speedway Ekstraligi ma drugorzędne znaczenie. Grudziądzanie wygrali i co najwyżej mogłoby dojść do zmiany wyniku spotkania. Decyzja w sprawie Hampela jest jednak ważna dla Betardu Sparty Wrocław. Gdyby była ona negatywna dla Falubazu i zawodnika, to wynik tego meczu zostanie zweryfikowany na korzyść wrocławskiej drużyny.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (103):

 • Maciej Krzyżanowski Zgłoś komentarz
  Po to jest regulamin by go przestrzegać ........ Regulamin rzecz święta
  • RECON_1 Zgłoś komentarz
   Wojna na kruczki prawne rozpoczeta.
   • RECON_1 Zgłoś komentarz
    Wojna na kruczki prawne rozpoczeta.
    • Ultrass. Zgłoś komentarz
     GKM same płaczki i lewaki ;) Płaczcie dalej ale następnym razem poszukajcie informacji ,że wszystko było pod nadzorem lekarza.
     • jasko Zgłoś komentarz
      Gkm to pindy rok pauzował jarek ledwo wyjechał i takie lewaki już chcą kary itd itp
      • gul falubaz Zgłoś komentarz
       Widzę zleciało się stado baranów z naczelnym trykiem Gapińskim na czele i szukają sensacji w tym że człowiek w czasie rehabilitacji chciał sprawdzić czy będzie w stanie jechać na
       Czytaj całość
       motocyklu . Ukrzyżować, zdyskwalifikować , jeb...ć ,karać nie wyróżniać , Pacany!!!!
       • michzg Zgłoś komentarz
        Tylko, że Hampel powiedział, że ma na piśmie od lekarza, że te jazdy są częścią rehabilitacji. Rozumiem, że GKM jest mądrzejsze od lekarzy?
        • fancio34 Zgłoś komentarz
         Wiesz prawnie to tez gówno można zrobić bo zdjęcie na portalu internetowym o niczym nie świadczy jak już tak ma się to dalej toczyć tylko nie rozumiem po co to szukać sensacji
         Czytaj całość
         rozdmuchiwać sprawę , ja wiem po co po to by Polska zawsze była Polską a my żebyśmy zostali takim zgredami i jeden drugiego w łyżce wody topił. A za miesiące wszyscy będą mówić jezu jaki ten Jarek w Formie nasz orzeł jedzie po wygraną w finale Dpś jedź Jarku jedź heheh Jakie kur.....a to Polskie i fałszywe
         • MACIUŚ PIŁA Zgłoś komentarz
          Policja mniej kara !!!!!!!
          • hmm Zgłoś komentarz
           Tak dla przypomnienia...Kilka lat temu grudziadz zrobił ZZ za Kowalskiego.. I wszystko byłoby OK, gdyby nie fakt, że zakontraktowali go przed meczem i że Kowalski wcale nie był na torze od
           Czytaj całość
           początku sezonu.. TAKA SYTUACJA
           • EstadioOlimpico Zgłoś komentarz
            Gdyby chodziło o jakiś inny zespół to pewnie zabrali by pkt i ukarali zawodnika ale to przecież falubaz, święta krowa naszej ligi... Pewnie koperta od różowego wszystko załatwi...
            • POCISK - VIP Zgłoś komentarz
             NIE POWINNO BYĆ ŻADNYCH Z/Z I TYLE. WYOBRAŻACIE SOBIE Z/Z ZA PIŁKARZA ALBO HOKEISTĘ? xD
             • Pinio70 Zgłoś komentarz
              Regulamin jest zawiły. Wyobraźcie sobie, że Hampel po jednym krótkim treningu musi wsiąść na motor i jechać po blisko rocznej przerwie. Niewykluczone, że mógłby kogoś na torze
              Czytaj całość
              zabić. Ewentualnie siebie. Regulamin jest beznadziejny. Zawodnik, który jest zawieszony (np. Dudek, Ward), może zacząć trenować bodajże 2 miesiące przed końcem zawieszenia, a gość po poważnej kontuzji, powinien wsiąść na motor i jechać po pierwszym treningu, bo próbował, czy da radę. To chyba nie o to chodzi w sporcie. Moim zdaniem taki zawodnik powinien mieć zakaz udziału w zawodach jeszcze np. miesiąc (może 2 tygodnie) po dopuszczeniu do treningów na torze. Miałby czas na dojście do siebie i objeżdżenie po tak długim zwolnieniu. Widzieliście co działo się z Kildemandem? Takich sytuacji wypadałoby na przyszłość unikać.
              Zobacz więcej komentarzy (90)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×