Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Damian Gapiński: W moich snach wciąż Warszawa. Młode Wilki w natarciu

Kibice, którzy postanowili zbojkotować Grand Prix Polski na PGE Narodowym, mają czego żałować. Organizatorzy zmazali plamę, jaka pozostała po zeszłorocznym turnieju.
Damian Gapiński
Damian Gapiński
PGE Narodowy WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / PGE Narodowy

Na wstępie zaznaczam, że nie byłem zwolennikiem rozgrywania turnieju cyklu Grand Prix na PGE Narodowym. O ile rozumiałem chęć "pokazania" żużla w Warszawie, o tyle obiekt uważałem za niewłaściwy ze względu na konieczność przygotowania toru tymczasowego, które jak powszechnie wiadomo nie sprzyjają atrakcyjnym widowiskom. Skoro zatem zawody miały być promocją speedwaya wśród mieszkańców stolicy, to prawdopodobieństwo, że będą one atrakcyjne, było bardzo małe. Na pierwszym planie pojawiało się bardziej pytanie, czy uda się uniknąć zeszłorocznych problemów z torem i maszyną startową, niż to, ile będzie mijanek w całym turnieju. Tor wytrzymał, maszyna spisała się na medal, a zawody? Najbardziej obiektywna będzie chyba opinia samych zawodników, którzy stwierdzili, że był to do tej pory najlepiej przygotowany tor spośród wszystkich jednodniowych. Byliśmy świadkami naprawdę ciekawych zawodów zarówno w sobotę, jak i niedziele. Tylko najwięksi malkontenci mogliby narzekać na jakość widowiska.

Co do GP na Narodowym (i pozostałych torach jednodniowych) jestem w stanie zmienić zdanie pod jednym warunkiem. Ole Olsen i jego ekipa tak samo poważnie potraktują kwestię przygotowania toru, jak miało to miejsce w tym przypadku. Tor został przygotowany już na tydzień przed rozpoczęciem zawodów. Następnie został sprawdzony przez polskich młodzieżowców. Dmuchano i chuchano na niego tylko dlatego, że rok temu pojawiła się na nim duża plama. Ale dzięki zeszłorocznej wpadce zobaczyliśmy na własne oczy, że przy odpowiednim podejściu do tematu, można przygotować dobry jednodniowy tor. Nie na odpieprz na kilka dni przed zawodami, tylko po to, żeby się odbyły. Ale z sercem i założeniem, że zawody mają się podobać. Wszędzie. Nie tylko w Polsce, w stosunku do której miało się dług wdzięczności. Tego oczekują kibice czarnego sportu - poważnego traktowania wszystkich rund cyklu. Cyklu, który jest póki co wizytówką speedway'a na cały świat i powinien (bo tego nie robi, choć takie były założenia) promować dyscyplinę na różnych kontynentach.

Czy zabrakło mi Polaka w finale i na podium zawodów? No oczywiście, że tak. Ale brak naszego reprezentanta w finale nie powoduje, że zmienia się opinia na temat samych zawodów. One były bardzo ciekawe, a obecność "naszych" byłaby wisienką na torcie. Co do Młodych Wilków pamiętajmy o jednym. Średnia wieku polskich uczestników turnieju GP Polski wyniosła równe 23 lata, a naszej reprezentacji w meczu z Resztą Świata 21,83. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę nasi kadrowicze udowodnili to, o czym wiemy od dawna - drzemie w nich ogromny potencjał. W tej chwili brakuje już tylko doświadczenia. Nie tylko na torach jednodniowych, na których część z nich jechała po raz pierwszy. Brakuje doświadczenia na torach technicznych, trudnych. Takich, jakie są w Wielkiej Brytanii. Planując zatem jazdę w ligach zagranicznych, warto w przypadku tej grupy zdolnych chłopaków pomyśleć o wyborze Elite League, kosztem Elitserien. Pewnie, że liga brytyjska to już nie jest finansowy raj, ale cały czas najlepsza szkoła żużlowego życia.

ZOBACZ WIDEO Jarosław Hampel: liczę, że wrócę na tor bez skazy na psychice (Źródło: TVP)


Czy zabrakło mi zwycięstwa Polaków w meczu z Resztą Świata? No pewnie, że tak. To również byłaby wisienka na torcie. Ale i tak wielkie brawa dla Młodych Wilków, które są w ewidentnym natarciu. I jeżeli cała grupa zdolnej polskiej młodzieży będzie się rozwijała prawidłowo, część z nich pozbędzie się problemów, o których w ostatnim czasie było głośno, to równie głośno w światowym żużlu będzie o nich samych. Mecz z Resztą Świata udowodnił jeszcze dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze to, że kibice najbardziej żyją meczami reprezentacji. To z nią i z drużynami klubowymi identyfikują się najbardziej. 25 tysięcy widzów na meczu towarzyskim? Na mieszczącym ponad dwa razy więcej Narodowym być może nie jest to wynik imponujący, ale biorąc pod uwagę rangę zawodów - rewelacja. Po drugie - warto na chwilę wrócić do 7. biegu tego meczu. W pierwszej odsłonie mieliśmy nierówny start, po którym ostrzeżenie od sędziego otrzymał Grigorij Łaguta. W momencie wyjścia z pierwszego łuku Polska prowadziła 5:1. W powtórce, która odbyła się bez zawirowań nasi przegrali 1:5. Jaka kara spotkała Rosjanina? Taka, że w powtórce biegu mógł poprawić wspólnie z kolegą z pary słaby start. Warto zaznaczyć, że sędzia popełnił w tym miejscu błąd, bo bieg nie powinien zostać powtórzony. Pokazuje to jednak, jak wiele wątpliwości - także wśród samych sędziów budzą te przepisy. Jeżeli tego typu sytuacje nie uświadomią włodarzom polskiego żużla, jak bezsensowne przepisy w zakresie nierównych startów wprowadziły, to już nic i nikt nie jest w stanie tego zrobić.

Marzę o tym, aby wypełniony po brzegi PGE Narodowy był miejscem rozgrywania w przyszłości nie tylko rund Grand Prix, ale spotkań reprezentacji w formie dwumeczu. To, czego oczekują kibice, doskonale "czują" Karol Lejman i Jan Konikiewicz z One Sport, którzy organizują międzypaństwowe mecze towarzyskie (wcześniej organizowane przez GKSŻ). Wiedzą, że kibice żyją właśnie tymi wydarzeniami i że jedyną przyszłością dla Drużynowego Pucharu Świata są dwumecze, a nie czwórmecze. Inne kraje nie mają odpowiedniej liczby reprezentantów? Niech zaczną szkolić. To nie jest problem Polski. Żużel ma być atrakcyjny i równy dla wszystkich. Nie można nas karać za to, że mamy największą liczbę zdolnych zawodników. Wierzę, że doczekamy czasów, kiedy dwumecze międzypaństwowe będą decydowały o tym, która drużyna jest najlepsza na świecie. Wierzę również, że będą one odbywały się na takich obiektach jak Narodowy i będą co najmniej tak samo atrakcyjne, jak weekendowe zawody. Warto mieć marzenia.KUP BILET NA 2020 PZM WARSAW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND (PGE NARODOWY, 16.05.2020)

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (8):

 • tiger PGE Stal Rzeszów Zgłoś komentarz
  Do autora: haslo "na odpieprz" to pasuje bardziej pod budka z piwem a nie tutaj....
  • banderas Zgłoś komentarz
   Młode ORŁY panie redaktorku.
   • RECON_1 Zgłoś komentarz
    Nie zebym sie czepial ale tekst "na odpieprz" jest malo dziennikarski i niezbyt pasuje w tym miejscu.
    • kiks Zgłoś komentarz
     Też byłem i widziałem. Wręcz cukierkowo kolorowo. Zabrakło Polaka na podium. W oba dni do połowy zawodów bez emocji, później chłopaki trochę się rozjeździli. Zaletą może być to,
     Czytaj całość
     że warszawiacy mogli usłyszeć huk maszyn i zapach metanolu. Co nie zmienia faktu, że przeciętny ligowy mecz znaczniej podkręca emocje. PS. Z obserwacji dodam, że biało czerwone barwy mieli kibice prawie wszystkich miast, oprócz gorzowian i torunian, którzy często dzierżyli klubowe kolory.
     • Kultywator Zgłoś komentarz
      Też żadnych mijanek tam specjalnie nie widziałem... ostatnie dwie seria to troszkę scigania ale też bez szału
      • Bat Zgłoś komentarz
       Byłem w sobotę. Przez 3 pierwsze serie mijanek prawie nie było - piszę prawię, bo może czegoś nie zauważyłem. Potem zrobiło się lepiej, ale czy to naprawdę były widowiskowe zawody?
       Czytaj całość
       Ja tego na trybunach nie zauważyłem. I teraz pytanie, czy ja jestem ślepy, czy robiona jest propaganda? Jakie macie zdanie? Jestem bardzo ciekawy.
       • ferdynand Zgłoś komentarz
        co do szkoły w lidze angielskiej - pełna zgoda ... tędy droga ... ze 2 sezony tam przejeździć i można wtedy do Szwecji ...
        • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
         P.Damianie można powiedzieć organizatorom udało się wszystko posklejać w jedną całość.Wyszło lepiej jak przed rokiem należy się uznanie.Temat widowni w obu spektaklach dwudniowych
         Czytaj całość
         jakie się rozegrały Narodowym ,każdy widz fan ma już wyrobione swoje zdanie,Było mniej jak w zeszłym sezonie.Młode wilki w natarciu czy to nie jest za dużo powiedziane.Czytałem też różne wypowiedzi fanów,kibiców w tym temacie,
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×