Sebastian Ułamek zwycięzcą Memoriału Idzikowskiego i Czernego

Wygraną Sebastiana Ułamka zakończył się Memoriał Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego w Częstochowie. Na podium obok zawodnik Eko-Dir Włókniarza stanął jego klubowy kolega Daniel Jeleniewski oraz Tobiasz Musielak.

Tomasz Janiszewski
Sebastian Ułamek WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Sebastian Ułamek

Turniej upamiętniający tragicznie zmarłych zawodników Włókniarza Częstochowa odbył się już po raz 44. Premierowa edycja miała miejsce w 1967 roku, kiedy memoriał nazywany był imieniem Bronisława Idzikowskiego. Od 1973 roku drugim patronem jest Marek Czerny. Na przestrzeni lat zawody przybierały różne formy. Najczęściej ścigano się na zasadach dwudziestobiegowego turnieju indywidualnego lub rozegraniu jednego biegu, jak miało to miejsce w 2001 roku (najlepsi zawodnicy meczu Włókniarza z Atlasem Wrocław). Najczęściej zwyciężał Marek Cieślak, który stawał na najwyższym stopniu podium czterokrotnie (1975, 1976, 1978 i 1985).

Zmagania w tegorocznym memoriale nie obfitowały w interesujące pojedynki. Zwycięstwa zwykle notowali faworyci, najczęściej ze sporą przewagą nad rywalami. Bardzo udanie zawody rozpoczął Krystian Pieszczek, który w pierwszym starcie pokonał trójkę zawodników miejscowego klubu. Z początku znajomość toru wykorzystywał Damian Dróżdż, który pierwsze żużlowe kroki stawiał w Częstochowie. Junior Betard Sparty Wrocław w drugiej serii także pokonał rywali, którzy na co dzień reprezentują barwy Lwów.

W trzeciej serii do głosu doszli kolejni młodsi zawodnicy, którzy pokonali bardziej doświadczonych rywali. Pierwszą wygraną odniósł Mateusz Borowicz, który pokonał Sebastiana Ułamka oraz dość nieoczekiwanie dobrze spisujący się Oskar Polis, który wyprzedził Szymona Woźniaka i Daniela Jeleniewskiego. Premierowy triumf zanotował ponadto Artur Czaja. Serię wygranych kontynuował za to bardzo szybki Pieszczek, który zwiększył przewagę w klasyfikacji turnieju. Kibice zgromadzeni na SGP Arenie lepszej jazdy mieli prawo oczekiwać przede wszystkim od Huberta Łęgowika, który w trzech startach zgromadził na swoim koncie tylko dwa punkty.

Mający bardzo udany sezon junior Włókniarza zrehabilitował się jednak już w kolejnym starcie, w którym pewnie zwyciężył. W czwartej serii punkt do Pieszczka odrobiła trójka najstarszych zawodników częstochowskich zmagań: Ułamek, Jeleniewski i Trojanowski. Pierwszym pogromcą wychowanka gdańskiego Wybrzeża okazał się popularny "Jeleń". Po niezłym początku, loty obniżyła dwójka Spartan: Woźniak i Dróżdż, którzy stracili tym samym szanse na zajęcie miejsc na podium.

Wygrane w piątej serii Ułamka i Jeleniewskiego sprawiły, że Pieszczek musiał zwyciężyć w ostatnim biegu, by wygrać całe zawody. 21-latek spowodował jednak groźny upadek wszystkich rywali, po tym jak nie opanował motocykla, gdy wyprzedzał Polisa. Arbiter wykluczył go z powtórki, przez co stało się jasne, że w memoriale triumfował Ułamek. Dla wychowanka częstochowskiego klubu jest to pierwsza wygrana w karierze w Memoriale Idzikowskiego i Czernego. Wcześniej "Seba" trzykrotnie zajmował drugie miejsce i raz trzecie.

Obok Ułamka juniora klubu z Zielonej Góry wyprzedził także Jeleniewski, przez co Pieszczek zmuszony był do startu w biegu o trzecie miejsce z Tobiaszem Musielakiem. Bardzo równo spisujący się w niedzielne popołudnie jeździec Fogo Unii Leszno po dobrym starcie pomknął niezagrożony do mety i to on zajął miejsce na najniższym stopniu podium.