Indianerna Kumla zwycięzcą Elit-B

Indianerna Kumla zajęła czwarte miejsce w tegorocznych rozgrywkach Elitserien. Znacznie lepiej "Indianom" poszło w rywalizacji na poziomie Elit-B, gdzie ścigały się rezerwy poszczególnych zespołów.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki

W Elit-B Serien ścigały się te same ekipy, które rywalizowały o medale w Elitserien. Każda z ośmiu drużyn wzięła udział w dwunastu czwórmeczach. Za zwycięstwo drużyna otrzymywała trzy punkty meczowe, dwa za drugą lokatę i jeden za trzecią. Za zajęcie ostatniego miejsca nie przyznawano punktów. W ramach każdej rundy odbywały się dwa czwórmecze.

Rozgrywki zainaugurowane zostały 23 kwietnia na torach w Motali i Malilli. Zawodnicy Piraterny totalnie zdominowali pierwszą rundę, wygrywając we wszystkich swoich startach w stosunku 5:1. Później jednak "Piratom" szło w kratkę i ostatecznie zakończyli ściganie na czwartej pozycji.

W zdecydowanej większości w Elit-B Serien ścigali się Szwedzi. Przez ligę przewinęli się tacy zawodnicy jak chociażby Pontus Aspgren, Linus Sundstroem, Fredrik Engman czy Jonas Davidsson. Najbardziej zapracowanym żużlowcem na tym poziomie rozgrywek był Robin Toernqvist. 29-latek wziął udział w 11 rundach i wystartował w aż 55 wyścigach. Osiągnął przy tym bardzo dobrą średnią na poziomie 2,418 pkt/bieg.

Na szwedzkich torach pojawiło się także czterech obcokrajowców - trzech Finów i Rumun. Najlepiej spośród nich spisał się młody Mika Loppi, który w dwóch rundach zdobył 20 punktów i bonus. Jari Makinen i Niklas Sayrio pojechali w jednym turnieju. Dwukrotnie o punkty walczył także Adrian Gheorghe. Co ciekawe, pojechał w barwach dwóch różnych zespołów. Dla ekipy Elit Vetlanda B zdobył 7 oczek w pięciu startach, natomiast jako zawodnik Indianerny B zakończył zmagania bez punktów. Ścigał się także w Division1.

W Elit-B Serien obserować można było także Maksymiliana Bogdanowicza, który ściga się również na polskich torach. 18-letni zawodnik wystartował w dziesięciu rundach. Zdobył 31 punktów i 7 bonusów w 45 biegach.

Rozgrywki Elit-B Serien nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony widzów. Podczas każdego czwórmeczu na trybunach zasiadało średnio niewielu ponad stu kibiców. Największą średnią widzów może pochwalić się Piraterna Motala. To na meczu tego zespołu zanotowano także rekord frekwencji - 273 widzów na inaugurację.

Analizując składy poszczególnych zespołów i system rozgrywek nasuwa się pytanie czy nie lepiej byłoby wprowadzić tego typu rywalizację zamiast Ekstraligi Juniorów, która jest swego rodzaju powieleniem MDMP. Seniorzy, którzy nie mają szans przebić się do składu, nie traciliby całego sezonu, a dobrą jazdą w rozgrywkach rezerw mogliby przekonać do siebie trenerów. Być może zwiększyłby się wówczas poziom MDMP.

M-ce Drużyna I m. II m. III m. IV m. Punkty +
1. Indianerna B 6 4 0 2 26 +337
2. Elit Vetlanda B 4 4 3 1 23 +336
3. Smederna B 4 4 2 2 22 +319
4. Piraterna B 4 1 4 3 18 +332
5. Dackarna B 2 2 4 4 14 +306
6. Masarna B 1 4 3 4 14 +297
7. Lejonen B 1 3 5 3 14 +294
8. Rospiggarna B 2 2 3 5 13 +281

ZOBACZ WIDEO: Brak możliwości awansu Lokomotivu pokazuje słabość dyscypliny



KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Jakie rozwiązanie sprawdziłoby się w Polsce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×