KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

13 tys. przejechanych kilometrów nie poszło na marne. UKS Jaskółki najlepsze w Polsce

Worek medali, przejechane tysiące kilometrów i debiut na Motoarenie, to bilans tarnowskiego klubu miniżużlowego, który prowadzi były mistrz Polski na żużlu, Mirosław Cierniak.

Grzegorz Drozd
Grzegorz Drozd
Zawodnik UKS Jaskółki Tarnów Materiały prasowe / Zawodnik UKS Jaskółki Tarnów

- Do tej pory nasza działalność opierała się głównie na treningach w Tarnowie - rozpoczyna Mirosław Cierniak, trener UKS. - W tym roku nastąpił przełom, bo weszliśmy w struktury PZM. Kilku naszych zawodników zdobyło licencję i mogliśmy bez formalnych barier uczestniczyć w zawodach objętych oficjalnym terminarzem miniżużla w Polsce. UKS otrzymał licencję na okres 4 lat. To wielki sukces tych wszystkich, którzy byli zaangażowani w rozwój naszego klubu. Szczególną uwagę kieruję w stronę naszych sponsorów. Gdy zaczynaliśmy wierzyliśmy, że nasze środki (czas, praca, pieniądze) nie pójdą na marne, lecz zamienią się w rezultaty sportowe. W minionym sezonie osiągnęliśmy ten cel. Odnieśliśmy wiele sukcesów, a to dopiero początek, wszak byliśmy debiutantami. Wyniki cieszą, ale najbardziej raduje fakt, że te medale zamieniają się w coraz większy entuzjazm w tarnowskim środowisku i pojawiają się nowi chętni. To bardzo cieszy, ale chcę podkreślić, że nie będziemy powiększać liczby adeptów. Stawiamy na jakość, a nie na ilość. Nie byłbym w stanie poświęcić odpowiedniej miary czasu dla każdego chłopaka gdybym opiekował się większą grupą niż dotychczas. W kadrze jest czternastu chłopców i jedna dziewczynka. Wkrótce dwóch podejdzie do egzaminu na licencję "Ż" w dorosłym żużlu. Poza tym w Tarnowie działa jeszcze jedna szkółka miniżużla, a wiec chętni mają alternatywę - wyjaśnia.

Żużel wciąż fascynuje

- Byliśmy debiutantami w oficjalnych rozgrywkach. Poznawaliśmy tory, rywali i specyfikę rywalizacji o punkty i tytuły. Czułem dumę, podniecenie, a zarazem obawy jak nam pójdzie. To byli moi chłopcy, którzy jechali na motocyklach, które sam zbudowałem. To wszystko potęgowało we mnie poczucie odpowiedzialności za osiągane wyniki - podkreśla Cierniak. - Od początku naszej zabawy wszystko, co robimy jest podporządkowane pod to, aby jak najwierniej powielać zasady z dorosłego żużla. Dlatego w naszych motocyklach nie zmieniamy biegów. Płynność jazdy manewrujemy wyłącznie w oparciu o regulację gazem i przełożeniami. Miniżużel wydaje się dziecinną zabawą, ale organizacja uczestnictwa w tych rozgrywkach niczym nie różni się od profesjonalnego żużla. Każdy wyjazd trzeba zaplanować ze szczególną starannością: przejazd, posiłek, nocleg, czy odpoczynek. Cała logistyka jest większym wyzwaniem niż w przypadku dorosłych zawodników, bo tutaj mamy do czynienia z młodymi organizmami. Mniej odpornymi na zmęczenie i mniej wytrzymałymi na obciążenia. To jeszcze dzieci, które nie są świadome własnego organizmu, a rodzice również nie mają wiedzy o "żużlowej kuchni". Każdy szczegół spoczywa na barkach trenera. Przez cały sezon przejechaliśmy trzynaście tysięcy kilometrów. Wiele jest rzeczy w żużlu wciąż mnie fascynuje, nakręca, a zarazem których ciągle się uczę. Ten miniony rok był pełen wrażeń - podsumowuje trener.

Nie lubią PlayStation

Młode Jaskółki w minionym roku poznały sól prawdziwego speedwaya tzn. podróże, podróże i jeszcze raz podróże. - Ale nas wcale to nie męczy. W odróżnieniu od naszych dorosłych i starszych kolegów nie mamy zamontowanego PlayStation w busie i nie przepadamy za tą formą rozrywki. Wolimy zajęcia na świeżym powietrzu - tłumaczą młode Jaskółki. - W trakcie jazdy samochodem każdy z nas ma wiele wolnego czasu i myśli same przychodzą do głowy. Najlepszym antidotum na stres jest muzyka i w taki sposób najskuteczniej rozładowujemy napięcie - podkreśla mistrz polski z 2016 roku, Mateusz Cierniak. W żużlu najbardziej podoba im się zapach, szybkość i rywalizacja z konkurentami. Deklarują, że wiedzą, co to jest woda sodowa, ale jeszcze nie potrafią odpowiedzieć jak sobie z nią radzić.

Relaks i odskocznia od żużla, to zajęcia ruchowe, a najczęściej wymienianym idolem jest Tai Woffinden. - Anglik jest idealnym połączeniem zadziorności z ekonomiczną i płynną jazdą. Tai nie traci w głupi sposób dystansu i zachowuje w podbramkowych sytuacjach zimną krew - tłumaczą chłopcy. Podobnie jak Woffinden uwielbiają sporty ekstremalne, czyli szaleństwa na rowerze, rolkach, łyżwach, nartach, czy innych jednośladach. Zastosowane metody okazały się skuteczne. Jeden złoty i dwa srebrne medale, to końcowy bilans UKS w 2016 roku, który w klasyfikacji medalowej dał pierwsze miejsce w zakończonym sezonie. Oprócz sukcesów na arenie krajowej, należy podkreślić debiut na światowych salonach i występ Mateusza Cierniaka w Gold Trophy oraz mistrzostwach europy.

ZOBACZ WIDEO Od dziecka marzył o tym, żeby zostać kapitanem
- W tym miejscu chciałbym, gorąco podziękować trenerowi kadry Janowi Ząbikowi, który dał nam kredyt zaufania i powołał naszego reprezentanta do kadry narodowej niemal w ciemno, bo do tej pory w ogóle nie braliśmy udziału w oficjalnych zawodach i pomógł w skompletowaniu odpowiedniego sprzętu dla Mateusza. W Gold Trophy w Toruniu nasz zawodnik był szósty, a w Divisowie siódmy - mówi opiekun UKS. - Ogromnie przeżyłem występ na Motoarenie. Przepiękny stadion, nachylone łuki i orzełek na piersi. To wszystko spowodowało, że czułem się wyjątkowo - podkreśla Mateusz Cierniak. - Motocykl jednak to nie wszystko. Zawodnicy potrzebują wiele osprzętu, wyposażenia technicznego i transportu. Dzięki naszym sponsorom, miastu, rodzicom i Grupie Azoty, która objęła nas Programem Start, mogliśmy wejść w rywalizację na wysokim poziomie organizacyjnym. Gdy pan Władysław Gollob zobaczył nasze zaplecze na zawodach w Bydgoszczy z uznaniem pokiwał głową - zaznacza ojciec naszego reprezentanta.
Wrzucają na piątkę Zabrzmi to paradoksalnie, ale celem miniżużlowego klubu UKS Jaskółki nie są sukcesy w miniżużlu, a przygotowanie kandydatów do jazdy na klasycznym torze. - Sukcesy zdobywane niejako "po drodze" w trakcie procesu szkolenia są dla nas bonusem i potwierdzeniem, że cykl szkoleniowy odbywa się prawidłowo. Z tego też powodu np. Mateusz Cierniak w przyszłym sezonie nie będzie uczestniczył w zawodach miniżużlowych. Kolejne sukcesy tego zawodnika niczego nie wniosą do jego rozwoju. Nie zrobi kroku naprzód. Sytuację porównałbym do jazdy samochodem. Gdy czujesz, że silnik zaczyna piłować wrzucasz wyższy bieg i przyśpieszasz. Inaczej możesz zarżnąć maszynę - uśmiecha się wychowawca "Jaskółek". - Żużel to nie tylko sukcesy, ale również porażki, wykluczenia i łzy. Po dotknięciu taśmy trzeba się uspokoić i opanować nerwy. Dochodzi presja, wyścig z czasem i upały. Wbrew pozorom miniżużel, to ciężka harówka dla tych młodych chłopaków. Nie do końca podoba mi się system rozgrywek w naszym kraju. Za dużo imprez dzień po dniu - zaznacza.

- Jesteśmy cierpliwi, a to ważna cecha w speedwayu. Dla przykładu Mateusz Cierniak ma 14 lat, a licencja "Ż" tego zawodnika planowana jest na początek 2018 roku. W kolejce czekają następni chłopcy. Mateusz od przyszłego roku rozpocznie regularne treningi na normalnym torze. Debiut na pięćsetce zaliczył jeszcze w tym roku. W październiku pokręcił kilka kółek na Stadionie Miejskim w Tarnowie - informuje Cierniak senior. - Jeździło mi się bardzo dobrze. Było przyjemnie i komfortowo. Z racji zdecydowanie większych prędkości, wrażenia są o wiele większe niż na miniżużlu. Ta zabawa jest bardziej niebezpieczna, ale właśnie po to zacząłem jazdę na torze - zaznacza Mateusz, który jeździ ze swoim stałym numerem 842. - Mój dotychczasowy numer (333) połączyłem z numerem Krystiana Rempały (509) i tak wyszła liczba, z którą się utożsamiam - wyjaśnia zawodnik. - Nasze sukcesy dedykujemy Krystianowi. Wierzę, że wkrótce dołączą do mnie na klasycznym torze moi koledzy z UKS i wspólnie w przyszłości będziemy stanowić o sile Unii Tarnów - kończy dominator polskiego miniżużla.

Drużynowe Mistrzostwa Polski
2. UKS Jaskółki Tarnów
(Cierniak 51, Świercz 47, Gzyl 24) - 26.5 pkt. +122

Indywidualne Mistrzostwa Polski
1. Mateusz Cierniak - Tarnów - 164
6. Piotr Świercz - Tarnów - 89
13. Mateusz Gzyl - 41

Puchar Polski Par Klubowych
2. UKS Jaskółki Tarnów (Cierniak 89, Świercz 49, Gzyl 6) +144

Grzegorz Drozd

Kup bilet na PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. KLIKNIJ i przejdź na stronę sprzedażową! ->

Czy decyzję aby Mateusz Cierniak od 2017 przeniósł się definitywnie na duży tor uważasz za słuszną?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (21)
 • Pablo777 Zgłoś komentarz
  Widać autor tekstu lubuje się w pisaniu artykułach tarnowskich "mędrców żużlowych"! Tu nasówa sie moje pytanie czy on wymyśla te pytania czy moze opisywani w artykule podsyłają
  Czytaj całość
  gotowce by tylko je opublikować ? A co do komentarzy żeby Kolodziej wychowywał patriotów to są żenujące .... Patryjotyzmu ma ich nauczyć Menager który sprzedawał mecze swojej drużyny ??? Hahaha ludzie !!! miną dni , miesiące moze lata ale prawda wkoncu wyjdzie, komu tak naprawde zależy na szkoleniu a komu na rozkrada.... Pieniędzy !!!!
  • omen Zgłoś komentarz
   No to niech teraz wynikami mini żużlowców pochwali się kołodziej! Napisał bym jeszcze co nie co ale nie ma już sensu. Powiem tyle, trzymam kciuki za Mirka i Mateusza bo młody mam
   Czytaj całość
   naprawdę duże możliwości i papiery na klasowego zawodnika a Mirek bardzo mądrze Go prowadzi!
   • qcim Zgłoś komentarz
    Wierzę, że wkrótce dołączą do mnie na klasycznym torze moi koledzy z UKS i wspólnie w przyszłości będziemy stanowić o sile Unii Tarnów - Jakże budujące słowa na
    Czytaj całość
    przyszłość.Powodzenie i spełnienia marzeń.
    • Adam Bielan Zgłoś komentarz
     Zeby jeszcze udało się przekazać tym fajnym chłopakom dużo patriotyzmu lokalnego, żeby potem nie uciekali z Tarnowa tak jak to zrobił pan Koldi, no ale on chce się rozwijać. Jest nie
     Czytaj całość
     rozwinięty
     • Adam Bielan Zgłoś komentarz
      Uważam, że Cierniak powinien się skupić na tej 14 osobowej grupie. Szkółka żuzlowa to nie schola dziecięca. Na pewno wiele z niej odpadło. Zostali więc najlepsi. Przecież
      Czytaj całość
      Leszczynianin-Kołodziej też ma swoją szkółkę. Niech on popracuje z początkującymi
      • Skam Zgłoś komentarz
       Jeśli są chętni do żużla to sądzę że Cierniak powinien ich przynajmniej obejrzeć tak aby wyłowić talenty bo odrzucając wszystkich bez głębszej analizy może skończyć się tym że
       Czytaj całość
       stracimy ogromny talent! Mateusz mimo młodego wieku widać że ma poukładane w głowie oby ojciec pilnował aby był wzorem sportowca a wszystko winno być dobrze! Dobry krok naprzód im dłużej będzie jeździł na normalnym torze tym lepiej. Jeśli Gollob z takim podziwem oglądał jakie chłopaki z Tarnowa mają zaplecze to tylko się cieszyć! Czekamy na Drużynowe Mistrzostwo Polski Unii Tarnów z samymi wychowankami! A wszystkim chłopakom i dziewczynce ze szkółki życzę bezpiecznej jazdy!
       • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
        Powodzenia Jaskółki.Rezygnacja Mateusza z mini żużla to bardzo dobra decyzja.Teraz chłopak będzie się szkolił już na dużym torze i dobrze.
        • ferdynand Zgłoś komentarz
         gdybym ja decydował - dogadałbym się na wynajęcie tego minitoru dla rzeszowskiego klubu miniżużla - może byłoby to tańsze i szybsze niż budowa od podstaw w Rzeszowie ... a Tarnów
         Czytaj całość
         dostałby zwrot części kosztów funkcjonowania dla własnych młodziaków - zapewne miliony z Azotów tam nie płyną i każda suma jest mile widziana ... . oczywiście najpierw trzeba taki klub zorganizować i znaleźć chętnych ... jak kilkanaście osób w Tarnowie jeździ to może z 5 by w Rzeszowie się znalazło... . może w tym kierunku nasz ratusz chętniej by zainwestował kasę niż w regularnych zawodowców [zresztą w większości zagranicznych] ...
         • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
          Mirek przede wszystkim gratulacje za takie wyniki.Powodzenia na przyszłość. Mateusz mas spaniałego ojca znakomitego zawodnika trenera szkoleniowca.Słuchaj się Jego na tym dobrze wyjdziesz
          Czytaj całość
          powodzenia.
          • ferdynand Zgłoś komentarz
           "Wierzę, że wkrótce dołączą do mnie na klasycznym torze moi koledzy z UKS i wspólnie w przyszłości będziemy stanowić o sile Unii Tarnów - kończy dominator polskiego
           Czytaj całość
           miniżużla." . Amen.
           • pastrana Zgłoś komentarz
            Mirek Cierniak były Mistrz Polski na Żużlu BUHAHAHA
            • wanow Zgłoś komentarz
             Wszystko idzie w dobrym kierunku jest zaplecze są trenerzy i tylko czekac na dobre efekty tego szkolenia .A bedą owoce podobne do pierwszych lat naszego 21 wieku gdzie nieraz
             Czytaj całość
             jechalismy piecioma wychowankami i zdobywalismy DMP.
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×