Pierwsza runda mistrzostw Holandii dla Jannicka de Jong

Na 360 metrowym torze w Moorwinkelsdamm (Niemcy), Jannick de Jong wygrał pierwszą rundę mistrzostw Holandii na żużlu. Zawodnicy z Holandii, Niemiec, Danii i Belgii walczyli o pierwsze punkty w rywalizacji o najlepszego zawodnika kraju tulipanów.

Przemysław Jany

Jak się można było spodziewać, 22-letni zawodnik, 4-krotny mistrz Holandii rozpoczął tegoroczny czempionat od pewnego zwycięstwa. Na drugim miejscu zawody zakończył wicemistrz kraju, Henk Bos, który przegrywał dwukrotnie - tylko z de Jongiem. Niespodzianką jest zajęcie trzeciego miejsca przez najlepszego zawodnika ubiegłorocznych młodzieżowych mistrzostw Holandii, Niemca Kai Huckenbecka. Dobrze zaprezentował się również jedyny w stawce Duńczyk Thomas Sorensen, który dość łatwo wywalczył sobie miejsce w finale, tam jednak musiał już uznać wyższość rywali, ostatecznie kończąc zawody na czwartej pozycji.

Wśród juniorów zwyciężył Jeffrey Wortmann, który we wszystkich swoich biegach na linii mety meldował się jako pierwszy. Walka o drugie miejsce toczyła się między Larsem Zandvlietem (lic. belgijska) i reprezentantem miejscowego klubu, 20-letnim Henkiem Koonstra. Na finiszu lepszy okazał się ten pierwszy.

W Moorwinkelsdamm odbyła się także rywalizacja w klasie 125ccm. Wygrał Romano Hummel, przed Niemcem Andre Majewskim i Markiem Beishuizenem.

Początkowo w kalendarzu imprez żużlowych w Holandii znajdowały się cztery rundy tego czempionatu. Inauguracja tych rozgrywek miała nastąpić 3 maja w Lelystad. Po naradzie federacji motocyklowej tego kraju zdecydowano, że do kalendarza zostaną dodane dwie kolejne rundy. Pierwsza z nich właśnie odbyła się w Moorwinkelsdamm. Drugą dodatkową zaplanowano na 2 sierpnia w Norden (Niemcy).

Do walki o tytuł mistrza Holandii żużlowcy przystąpią ponownie 3 maja w Lelystad.