Orzeł - Polonia Bydgoszcz: Godzinna przerwa wyszła łodzianom na dobre (relacja)

Niemal 3,5 godziny trwało spotkanie w Łodzi. Ostatecznie Orzeł wysoko wygrał z Polonią Bydgoszcz 52:32 w meczu 8. kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Bohaterem zwycięskiej drużyny był Aleksandr Łoktajew, który zdołał uzbierać 12 punktów.

Marcin Karwot
Orzeł Łódź - Włókniarz Częstochowa WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Orzeł Łódź - Włókniarz Częstochowa

Niedzielne starcie w Łodzi był rewanżowym pojedynkiem tych drużyn w Nice 1. Lidze Żużlowej. W pierwszym pojedynku, który odbył się w Bydgoszczy 28 maja, triumfował Orzeł 51:32. Wynik był wówczas nietypowy, bowiem po zakończeniu spotkania zabrano punkty Wiktorowi Kułakowowi. Rosjanin startował wtedy na motocyklu, którego nie zgłosił przed meczem.

Mimo że młodego rosyjskiego zawodnika zabrakło w awizowanym składzie Polonii Bydgoszcz na niedzielnym mecz, to Kułakow pojechał w spotkaniu przeciwko Orłowi. 22-latek zastąpił Mikołaja Curyłę, który spisuje się jak na razie bardzo słabo. Skład Polonii uzupełnił Mateusz Jagła.

W ekipie łodzian również doszło do roszady. Wcześniej awizowany Rory Schlein nie pojawił się w Łodzi, a jego miejsce zajął Aleksandr Łoktajew. Przypomnijmy, że Australijczyk nie zjawił się na meczu przez brak zgody brytyjskiej federacji, która wydała taką decyzję na podstawie opinii lekarskiej. Drugim juniorem Orła w niedzielę był z kolei Arkadiusz Potoniec.

W pierwszej serii wyścigów kibice zgromadzeni na stadionie oglądali aż dwie kraksy. Szczególnie groźnym wypadkiem było zdarzenie z 3. biegu, kiedy to Mazur podciął Kudriaszowa i Rosjanin mocno upadł na łódzki tor. Zawodnikowi Polonii na całe szczęście nic się nie stało, ale przed powtórką tego wyścigu sędzia zarządził równanie biegu. Gdyby nie dwa wykluczenia zawodników Orła, to przewaga gospodarzy po pierwszej serii byłaby znacznie okazalsza.

Po 4. biegu w Łodzi nastąpiło kilkuminutowe oberwanie chmury, które spowodowało dłuższą przerwę w zawodach. Na torze pojawiły się kałuże, lecz nawierzchnia była przygotowana na przyjęcie dużej ilości wody, przez co mecz został kontynuowany po ponad godzinnej przerwie. Jako ciekawostkę warto dodać, że jedną z osób, która doprowadzała tor do użytku był prezes Orła Łódź, Witold Skrzydlewski.

Przerwa wyszła dla gospodarzy na dobre. Zawodnicy Orła po ponad godzinnej pauzie wygrali podwójnie trzy biegi z rzędu i po 7. biegu prowadzili już 18 punktami, przez co już praktycznie wtedy zapewnili sobie "oczko" bonusowe. W dodatku piekielnie szybki był w 6. gonitwie Robert Miśkowiak, który przejechał cztery okrążenia w czasie 65,70 sek., co jest nowym rekordem toru.

W kolejnych wyścigach łodzianie nie odjeżdżali gościom, ale pilnowali bezpiecznego prowadzenia. Ostatecznie sędzia zawodów postanowił zakończyć spotkanie przed ostatnim biegiem dnia, gdyż w Łodzi ponownie zaczął padać deszcz. Orzeł wygrał więc 52:32 i awansował na pierwsze miejsce w tabeli Nice 1. Ligi Żużlowej.