Najpierw minitor, następnie powrót na Gwardię. Warszawa ciągle walczy o żużel

Materiały prasowe / Stadion Gwardii Warszawa
Materiały prasowe / Stadion Gwardii Warszawa

Jeszcze tylko do piątku trwa głosowanie w warszawskim budżecie partycypacyjnym 2018. Jednym z projektów, który trafił na karty do głosowania, jest "Torowisko" - projekt, który przewiduje stworzenie dwóch małych torów do wyścigów.

W tym artykule dowiesz się o:

Jeśli zbierze on wystarczającą liczbę głosów, zostanie przeznaczony do realizacji w 2018 roku, co umożliwiłoby rozpoczęcie szkolenia młodzieży od 2019 roku. Długofalowy plan zakłada, w miarę możliwości, powrót żużla na stadionie Gwardii.

W dalszym ciągu trwają negocjacje w sprawie możliwości wydzierżawienia oraz odtworzenia toru żużlowego wraz z boiskiem piłkarskim zlokalizowanego w Warszawie przy ulicy Racławickiej 132. Jest już niemal przesądzone, że zmieni się instytucja, która będzie sprawowała trwały zarząd nad częścią nieruchomości zawierającą tor żużlowy oraz boisko piłkarskie. Do tej pory zarząd nad terenem sprawowała Komenda Główna Policji. Część działki zlokalizowana bliżej ulicy Żwirki i Wigury na mocy międzynarodowej umowy w marcu 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Międzynarodowej Agencji Frontex. Wydawało się, że będzie to oznaczać definitywny koniec toru żużlowego w tym miejscu.

Jak jednak potwierdził Dyrektor Zarządzający Międzynarodowej Agencji Frontex, Fabrice Leggeri, w skład przekazanej nieruchomości w żaden sposób nie wchodzi część sportowo-rekreacyjna z boiskiem piłkarskim oraz torem żużlowym. Agencja, której celem jest dbanie o bezpieczeństwo Unii Europejskiej, jest zwolennikiem rozwoju lokalnego sportu oraz kultury i nie ma nic przeciwko rekonstrukcji sąsiadujących obiektów sportowych. Warto podkreślić, że projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje dla tych terenów wyłącznie funkcję sportowo-rekreacyjną, a współpracę w kwestii odtworzenia funkcji sportowo-rekreacyjnej od dawna deklaruje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Urząd Dzielnicy Mokotów, pod warunkiem uzyskania zgody na częściowe wykorzystanie infrastruktury obiektu.

Zgodnie ze stanowiskiem MSWiA, wszelkie prace kartograficzne uzyskały status tajnych. W sprawie tej nieruchomości oraz zachowania jej statusu sportowo-rekreacyjnego już w grudniu ubiegłego roku odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Żużla, w trakcie którego posłowie zadeklarowali stworzenie pisma popierającego ideę oraz organizację spotkania - "okrągłego stołu" z wszystkimi zainteresowanymi instytucjami (MSWiA, Komenda Główna Policji, WTS Nice Warszawa, władze miasta oraz dzielnicy). Nie ulega wątpliwości, że w celu zachowania jedynego istniejącego toru w Warszawie niezbędne będzie większe wsparcie ze strony polityków oraz ambasadorów sportu żużlowego.

ZOBACZ WIDEO Powrót żużla do stolicy? PZM gotów pomóc (WIDEO)

Stworzenie minitoru ma być jednak pierwszym krokiem w celu właściwej reaktywacji sportu żużlowego w Warszawie. Udana realizacja projektu "Torowisko" może ułatwić negocjacje w celu odtworzenia toru na Gwardii. Projekt "Torowisko" przewiduje stworzenie kompleksu dwóch małych torów sjenitowo-granitowych. Wewnętrzny, o długości ok. 60 metrów (liczone 1 m od krawężnika), ma służyć do wyścigów do speedrowera oraz innych wyścigów rowerowych. Zewnętrzny, o długości ok. 145-150 m, będzie przeznaczony do treningów na motocyklach o różnej pojemności oraz pit-bike'ach. Projekt został poparty w ostatnim czasie przez Główną Komisję Sportu Żużlowego, kilka klubów oraz m.in. warszawskiego scenarzystę filmowego, Domana Nowakowskiego. Wizualizacje projektu wykonał znany architekt z Warszawy, Jan Kurzątkowski. Projektodawcy przeprowadzili także intensywną kampanię promocyjną - przeprowadzono kilka konkursów dla mieszkańców Warszawy, w których nagrodami były bilety na wybrane mecze Nice 1 Ligi Żużlowej oraz Nice 1 Ligi (piłka nożna).

Swój głos można w łatwy sposób oddać za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wejść na stronę internetową app.twojbudzet.um.warszawa.pl i wybrać dzielnicę Włochy oraz obszar Stare Włochy. Projekt "Torowisko" oznaczony jest na liście numerem 8. Do głosowania uprawnieni są mieszkańcy Warszawy, bez względu na adres zameldowania (co oznacza, że uprawnieni do głosowania są wszyscy studenci warszawskich uczelni) oraz wiek (mogą głosować także osoby niepełnoletnie) - niezbędne jest podanie swojego adresu zamieszkania w Warszawie.

Komentarze (8)
avatar
darek pe
28.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wymarzone pole dzialania dla prezesa Witkowskiego, nie tylko cacy Grand Prix w stolicy - do roboty Witek!!! 
avatar
marianus
28.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Za 100 lat ! Nawet hali widowiskowo-sportowej Warsiawa nie ma! 
Krystian
28.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nieco ponad 500 km² i miejsca na stadion żużlowy nie mogą znaleźć. 
--.night.--
28.06.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Bardzo zla wiadomosc dla Skrzydlewskiego. 
avatar
sympatyk żu-żla
28.06.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Wreszcie może ruszy sprawa żużla Warszawie.Najwyższy czas aby i tam fani tak pięknego sportu mieli swój własny klub oraz drużynę ligową jak to bywało niegdyś.