Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Zwycięstwo Kościucha i kompromitacja rozgrywek. Zlekceważono Puchar Ligi (relacja)

Norbert Kościuch wygrał drugi w historii Puchar Nice 1. Ligi Żużlowej. Zawodnik Polonii Piła był w niedzielę klasą samą w sobie. Podium uzupełnili Artur Mroczka i Mateusz Szczepaniak. Część zawodników zlekceważyła natomiast niedzielne zmagania.
Radosław Gerlach
Radosław Gerlach
Norbert Kościuch WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Norbert Kościuch

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa
Na początku lipca poznaliśmy obsadę Pucharu Nice 1.Ligi Żużowej. Batalia o tytuł najlepszego jeźdźca zaplecza PGE Ekstraligi zapowiadała się pasjonująco. I faktycznie, część żużlowców robiła wszystko, by pilscy kibice zapamiętali te zawody na długi czas. Mieliśmy mijanki i świetne ściganie. Niestety, kilku uczestników zlekceważyło zmagania dla najlepszych jeźdźców zaplecza PGE Ekstraligi.

Zaczęło się od Hansa Andersena. Duńczyk w ogóle nie pojawił się w Pile. Za nieusprawiedliwioną absencję może otrzymać drakońską karę wynoszącą 50 tysięcy złotych. Pozostałym zawodnikom takie sankcje już nie grożą. Peter Ljung, Maksim Bogdanow i Anders Thomsen stawili się wprawdzie w parku maszyn, ale zawodów już nie dokończyli, tłumacząc się dolegliwościami różnej maści. To cios dla wizerunku rozgrywek.

Inna sprawa, że tak naprawdę udział w Pucharze Nice 1.LŻ nie był dla nich opłacalny pod względem finansowo. Za zwycięstwo przewidziano nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych. To tyle, ile niektórzy zawodnicy zarabiają za jeden ligowy wyścig. Pozostałe lokaty były gratyfikowane jeszcze niższymi sumami.

Puchar Nice 1.LŻ miał być odpowiednikiem ekstraligowego PGE IMME. Jak widać, dobre chęci organizatorów to nie wszystko. Żużlowców sam tytuł najlepszego żużlowca ligi nie satysfakcjonuje. Potrzebna jest dodatkowa motywacja w postaci finansów, a tych zabrakło. W efekcie mieliśmy kilka biegów nawet w 2-osobowej obsadzie.

Ostatecznie najlepszym zawodnikiem Nice 1.LŻ został Norbert Kościuch. Żużlowiec Euro Finannce Polonii Piła wręcz fruwał po torze przy Bydgoskiej. Tylko w jednym wyścigu zaznał goryczy porażki. Kościuch był najlepszym i najszybszym zawodnikiem dnia. Już po ceremonii wręczenia pucharów miejscowi fani skandowali w kierunku Kościucha słowa "zostań z nami".

ZOBACZ WIDEO Artur Siódmiak wielkim fanem żużla (WIDEO)

- Nie wiem czy pójdę do Ekstraligi w przyszłym roku. Ale bardzo dziękuję kibicom Polonii, którzy w tym roku dopingowali naszą drużynę od Daugavpils do Rzeszowa. Należą im się wielkie słowa uznania - powiedział lider 5. drużyny tegorocznych rozgrywek, którym zimą z pewnością będą się interesować najlepsze drużyny w Polsce.

W niedzielne popołudnie nie tylko Kościuch zaprezentował kunszt swoich możliwości. Niezwykłymi szarżami pod bandą imponował Mikkel Michelsen. 24-letni Duńczyk nie znalazł się wprawdzie w biegu finałowym, ale swoją postawą wysłał bardzo mocny sygnał do Pawła Barana, trenera Unii Tarnów. Ten ostatnimi czasy pomijał Michelsena przy ustalaniu meczowego składu. A przypomnijmy, że tarnowskie Jaskółki już za tydzień zmierzą się w półfinale ligi z Orłem Łódź.

Na pochwałę zasługują także dwaj inni żużlowcy Unii. Artur Mroczka zajął w końcowym rozrachunku drugie miejsce, zaś Arturowi Czai tylko gorszy bilans w bezpośrednim starciu z Michelsenem zabrał możliwość startu w wyścigu barażowym.

Podium uzupełnił Mateusz Szczepaniak. Wszyscy medaliści tegorocznego Pucharu Nice 1.LŻ stanęli na pudle w pełni zasłużenie. Przez cały sezon prezentowali równą i wysoką formę, a co najważniejsze - wykazali się w niedzielę ambicją w przeciwieństwie do swoich zagranicznych kolegów.

Swoją drogą, to organizatorzy mogliby zmienić nieco system nominacji do tzw. indywidualnych mistrzostw ligi. W Pile zabrakło m.in. reprezentantów Stali Rzeszów czy Polonii Bydgoszcz. Wszystko dlatego, że przy obsadzaniu listy zawodów wzięto pod uwagę średnie żużlowców z połowy sezonu. A wystarczyło zaplanować Puchar np. na końcówkę sierpnia czy początek września. Przecież dla kilku ośrodków sezon żużlowy i tak się już skończył.

Klasyfikacja końcowa:

1. Norbert Kościuch (Euro Finnance Polonia Piła) - 13 (3,3,1,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Artur Mroczka (Grupa Azoty Unia Tarnów) - 13 (2,3,3,2,3) + 2. miejsce w finale
3. Mateusz Szczepaniak (Arge Speedway Wanda Kraków) - 11 (3,2,2,3,1) + 3. miejsce w finale
4. Kacper Gomólski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - 11 (w,2,2,3,3) + 4. miejsce w finale
5. Troy Batchelor (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - 11 (2,2,3,2,2)
6. Mikkel Michelsen (Grupa Azoty Unia Tarnów) - 10 (1,1,3,3,2)
7. Artur Czaja (Grupa Azoty Unia Tarnów) - 10 (3,2,1,3,1)
8. Adrian Cyfer (Euro Finnance Polonia Piła) - 8 (3,3,0,2,0)
9. Michał Szczepaniak (Euro Finannce Polonia Piła) - 7 (2,0,1,1,3)
10. Kenneth Bjerre (Grupa Azoty Unia Tarnów) - 7 (1,3,d,1,2)
11. Timo Lahti (Lokomotiv Daugavpils) - 5 (0,d,1,2,2)
12. Wadim Tarasienko (Euro Finannce Polonia Piła) - 5 (0,1,2,1,1)
13. Paweł Staniszewski (Euro Finannce Polonia Piła) - 3 (1,d,2,0,0)
14. Anders Thomsen (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - 2 (2,1,ns,ns,ns)
15. Maksim Bogdanow (Lokomotiv Daugavpils) - 0 (1,1,w,ns,ns)
16. Kacper Grzegorczyk (Euro Finnance Polonia Piła) - 0 (0,0)
17. Peter Ljung (Grupa Azoty Unia Tarnów) - 0 (w,-,-,-,-)*

Bieg po biegu:
1. Kościuch, Batchelor, Bjerre, Lahti
2. Mat.Szczepaniak, Thomsen, Michelsen, Tarasienko
3. (Cyfer, Mroczka, Bogdanow
4. Czaja, Mi.Szczepaniak, Staniszewski, Gomólski (w/2min)
5. Kościuch, Mat.Szczepaniak, Bogdanow, Staniszewski (d4)
6. Bjerre, Gomólski, Tarasienko, Grzegorczyk
7. Cyfer, Czaja, Thomsen, Lahti (d4)
8. Mroczka, Batchelor, Michelsen, Mi.Szczepaniak
9. Kościuch, Tarasienko, Mi.Szczepaniak, Cyfer
10. Mroczka, Mat.Szczepaniak, Czaja, Bjerre (d4)
11. Michelsen, Gomólski, Lahti, Grzegorczyk (Bogdanow - w/2min)
12. Batchelor, Staniszewski
13. Gomólski, Mroczka, Kościuch
14. Michelsen, Cyfer, Bjerre, Staniszewski
15. Mat.Szczepaniak, Lahti, Mi.Szczepaniak
16. Czaja, Batchelor, Tarasienko
17. Kościuch, Michelsen, Czaja
18. Mi.Szczepaniak, Bjerre
19. Mroczka, Lahti, Tarasienko, Staniszewski
20. Gomólski, Bathelor, Szczepaniak, Cyfer

Baraż:
21. Mat.Szczepaniak, Gomólski, Batchelor, Michelsen

Bieg finałowy:
22. Kościuch, Mroczka, Mat.Szczepaniak, Gomólski

Sędziował: Krzysztof Meyze
Widzów: ok. 4000
NCD: 65,38 - Norbert Kościuch w wyścigu 1.

*Ljung pojawił się w Pile, ale nie wyjechał na tor. Szwed tłumaczył się problemami żołądkowymi.

Czy Twoim zdaniem organizacja Pucharu Nice 1.LŻ powinna zostać zreformowana?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna
Komentarze (22):
 • kibic stali 1 Zgłoś komentarz
  jaki cios ta liga to cyrk i amatorszczyzna
  • CzenstochoviA Zgłoś komentarz
   Osobom, które wymyśliły ten turniej, chyba za bardzo wydaje się, że zawodnicy będą ochoczo startować w nim na samo zawołanie. "Za komuny" może i by to podziałało, bo wtedy odgórne
   Czytaj całość
   zarządzenia po prostu trzeba było realizować. Teraz na szczęście mamy nieco inne realia, a zatem potrzebne są bardzo solidne gratyfikacje dla uczestników zawodów. Jeśli organizatorzy chcą poważnego traktowania, to sami muszą stworzyć turniej na poważnych warunkach.
   • omen Zgłoś komentarz
    najlepsze są słowa : "24-letni Duńczyk nie znalazł się wprawdzie w biegu finałowym, ale swoją postawą wysłał bardzo mocny sygnał do Pawła Barana, trenera Unii Tarnów. Ten ostatnimi
    Czytaj całość
    czasy pomijał Michelsena przy ustalaniu meczowego składu" a ja zapytam: Panie redaktorze za kogo? Chyba tylko za Czaję który jechał wczoraj tak samo jak Michelsen. A z tego co mówią inni zawodnicy w Unii to po odsunięciu Michelsena ze składu jakoś atmosfera się poprawiła. "Problem" Unii polega na tym że ma w składzie 6 równych i jadących zawodników i ktoś musi usiąść na ławce. Póki Kuba był kontuzjowany było cacy jak wrócił i była opcja rotacji to pierwszym który się oburzył był Michlesen i w nagrodę siedzi w domu. A na koniec dodam że przy sponsorze ligi oraz tv która daje kasę nie wysupłać 20 tys. na nagrody to wstyd! A jak nie to przynajmniej PZM powinien zorganizować jakiegoś tytularnego sponsora tylko dla nagród żeby zawodnicy mieli o co jechać a nie robić szopkę z turnieju! Niestety Polacy jechali ale zagraniczni odwalili temat tylko żeby nie dostać kar, a taki Jamróg co palił się do jazdy siedział w domu! Mozę w przyszłym roku można by pomyśleć nad turniejem tylko z krajowych zawodników bo taki Koza, Mazur, Miśkowiak, Jamróg, Rolnicki, Fajfer czy inni spokojnie by zastąpili zagraniczne gwizdki.
    • Andy Iwan Zgłoś komentarz
     5 tysi w złotych prestiżową nagroda w prestiżowym turnieju po co to organizować chyba żeby zarobić za nieobecnosc na karach a swoją drogą skad ta obecność obowiązkowa i kto ustala
     Czytaj całość
     wysokość kary Festyn żużlowy 2017 - kompromitacja!!!!
     • ŁabudzkiOdejdz Zgłoś komentarz
      Głowna nagroda 5 tys złotych. Na tym nalezy podsumowac range tych zawodow.
      • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
       Wstyd,żenada,kompromitacje. To chyba wszystko co można powiedzieć o tym turnieju,gdzie kilka wyścigów było naprawdę ciekawych.
       • Nie chcę islamskich imigrantów w Polsce Zgłoś komentarz
        Jaki jest sens organizować takie zawody podwórkowe? Władze ligi powinni się stuknąć mocno w głowę.
        • chlopczysko Zgłoś komentarz
         ja to bym zorganizował turniej synów żużlowców. Podaje liste startowa: 1. K. Kasprzak, 2. P. Protasiewicz, 3, R. Okoniewski, 4. Pi Pawlicki, 5. Prz. Pawlicki, 6. A Gomólski, 7. K.
         Czytaj całość
         Gomólski, 8. O Fajfer, 9. P Fajfer, 10. P. Dudek, 11. D. Stachyra, 12. M. Drabik, 13. O.A Gollob, 14. L. Skupień, 15. K. Woryna, 16. K. Fajfer, R1. M Tudzież
         • staruszek Zgłoś komentarz
          zmuszanie zawodników do jazdy za "czapkę gruszek" to żenada, wcale się nie dziwię że część to olała, ta nagroda nawet nie pokrywa kosztów logistyki dla teamu zawodnika, a co dopiero
          Czytaj całość
          inne koszty ...... o zarzynaniu silników nie wspomnę... moim zdaniem organizowanie takich zawodów na siłę jest głupotą władz polskiego żużla....
          • DanGW Zgłoś komentarz
           5 tys zl dla wygranego. Za to nawet ze szrotu ciezko by bylo motor zlozyc. Ale spokojnie pula nagrod 20tys, kara dla andersena 50tys i jeszcze pzm zarobi.
           • TOM BKS BKS BKS-TOMEK JESTEŚMY Z TOBĄ Zgłoś komentarz
            Ważne, że Finał biało-czerwony był! :D Postawa niektórych obcokrajowców to zaś dno na całego!
            • prezes apatora Zgłoś komentarz
             Kompromitacja to ta maszyna startowa zacinający się na każdych zawodach. Czy w Pile nie ma firmy ,która potrafiłaby zrobić porządna maszynę? Od tego niech pan zacznie panie Soter
             Czytaj całość
             podsumowując sezon.
             • Łodziak Zgłoś komentarz
              J.....was dobrze ha ha ha ha ha więcej prezesów w PZM$$$$
              Zobacz więcej komentarzy (9)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×