Jak podrożała walka o mistrzostwo Polski. Kiedyś medal kosztował dwa miliony

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Radość Stali Gorzów z mistrzostwa Polski w 2016 roku
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Radość Stali Gorzów z mistrzostwa Polski w 2016 roku
zdjęcie autora artykułu

W ostatnich parunastu latach wydatki klubów ekstraligowych rosły w zatrważającym tempie. Obecnie budżety najlepszych oscylują w granicach ośmiu-dziesięciu milionów złotych. Tymczasem w 2002 roku trzeba było wydać czterokrotnie mniej.

Rufin Sokołowski, były prezes Unii Leszno, z satysfakcją patrzy na wynik, jaki osiągnął z tym klubem piętnaście lat temu. Jego uśmiech jest tym szerszy, gdy porówna, ile płacił za tamtą drużynę, w porównaniu do wydatków z lat obecnych.

Skład Unii był wówczas niczego sobie. W drużynie, którą wyprzedziła w tabeli jedynie Polonia Bydgoszcz Tomasza Golloba, startowali tacy zawodnicy jak Leigh Adams, Jacek Rempała, Damian Baliński, Sebastian Ułamek i zdolny junior, Krzysztof Kasprzak. Tymczasem kontrakty wszystkich zawodników nie przekraczały kwoty dwóch milionów złotych.

- Za pieniądze z karnetów i biletów mieśmy wtedy od kibiców milion dwieście tysięcy na sezon. Żużlowcy łącznie kosztowali nas natomiast milion osiemset pięćdziesiąt tysięcy - wspomina Sokołowski. - Inne wydatki, związane ze szkółką i administracją, nie przekraczały sześciuset tysięcy - dodaje.

Ówczesny budżet trudno porównywać z obecnymi. Dziennikarze wyliczają, że wydatki klubów z Gorzowa Wielkopolskiego czy Zielonej Góry wynoszą obecnie od dziewięciu do dziesięciu milionów złotych. Nawet kluby z dołu tabeli, które nie walczą o play-offy (jak MRGARDEN GKM Grudziądz czy Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa) wydają 5-6 milionów na sezon.

ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogody dla PGE Ekstraligi i Nice 1.LŻ

Można mówić, że złotówka ma teraz inną wartość niż piętnaście lat temu. Widać to zresztą po zarobkach przeciętnego Polaka. Rufin Sokołowski twierdzi jednak, że nie tłumaczy to aż tak dużego wzrostu wydatków w klubach żużlowych. Zaznacza, że obecna sytuacja to efekt ambicji poszczególnych właścicieli. Winny jest jego zdaniem także Polski Związek Motorowy.

Kiedy zaczęło się szaleństwo

- Wszystko zaczęło się w momencie, gdy zapadła decyzja, że kluby przekształcą się ze stowarzyszeń w spółki akcyjne. Ja ostrzegałem wtedy prezesa Polskiego Związku Motorowego, Andrzeja Witkowskiego, że jest to zła decyzja. Teraz, z perspektywy czasu, zdania nie zmieniam. Stowarzyszenia zostały zmarginalizowane, a do klubów weszli tak zwani "nowobogaccy" - wspomina Sokołowski.

Nasz rozmówca przypomina, że kluby w Szwecji czy Anglii płacą tym samym żużlowcom znacznie mniejsze pieniądze. Uważa, że gdyby nie błędy, które popełniono w ostatnich parunastu latach, w Polsce wydatki na żużel też byłyby mniejsze. - Niestety stało się tak, że gdy biznesmeni przejęli władze w klubach, stwierdzili, że milion w jedną czy drugą stronę nie robi im różnicy. Zaślepiła ich ambicja i zaczęło się podbijanie stawek za zawodników. Efekt jest taki, że dziś nie da się zdobyć mistrzostwa Polski za mniej niż sześć-osiem milionów złotych - dodaje Sokołowski.

Trzy miliony dla Hancocka

Unia Leszno, której budżet oscylował w granicach dwóch milionów złotych, nie była przypadkiem odosobnionym. Krystyna Kloc, zarządzająca klubem z Wrocławia, opowiadała swego czasu, że przez lata jej drużyna walczyła o medale, miała finanse na takim właśnie poziomie. I rzeczywiście, w latach 2001-2007 WTS Wrocław był czterokrotnie na podium Ekstraligi.

Wzrost wydatków następował stopniowo. Jeszcze w 2009 roku mistrz Polski, Falubaz Zielona Góra, miał budżet na poziomie 5,5 miliona złotych. W ciągu kilku kolejnych lat karuzela rozkręciła się jednak na dobre. Wynik niedościgniony po dziś dzień zrobiła w 2012 roku Unia Tarnów. Co prawda początkowo szacowano, że budżet tego klubu wynosił 10 milionów złotych. Koniec końców okazało się, że na zawodników wydano więcej, niż oficjalnie mówiono. Rekordzistą, jeśli chodzi o zarobki okazał się być Greg Hancock. Amerykanin miał dostać w tamtym sezonie trzy miliony złotych.

Tak rosły zarobki w Ekstralidze:

Rok Mistrz Wicemistrz Ostatni zespół tabeli
2009Falubaz (5,5 miliona)Unibax (6 milionów)Wybrzeże (5 milionów)
2012Unia Tarnów (ponad 11 mln)Stal Gorzów (8 mln)Wybrzeże (6,5 mln)
2016Stal Gorzów (10 mln)Get Well Toruń (9 mln)Unia Tarnów (5,5 mln)

Wydaje się, że powrotu z raz obranej ścieżki już nie ma. Jeżeli klub ma aspiracje sięgające Drużynowego Mistrzostwa Polski, po prostu musi zbudować budżet w granicach dziewięciu-dziesięciu milionów złotych. Ekipy, które są teraz w play-offach, tak właśnie zrobiły. - Nie widzę szans, by coś miało się zmienić. Gdy zawodnicy raz dostali ogromne pieniądze, przecież z nich nie zrezygnują. Taki jest efekt tej zabawy i ja prezesurą w dzisiejszych czasach nie chciałbym się zajmować - kwituje Rufin Sokołowski.

Źródło artykułu:
Czy kluby wydają obecnie za dużo pieniędzy?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (21)
avatar
zawodowiec
8.09.2017
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
w 2002 a mamy 2017.. dobrze ze pismak nie zaczal porownywac cen zywnosci..  
avatar
KarlisSG
8.09.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Zrezygnuja, zrezygnuja ... salary cap wprowadzic, troche poplacza (jak PUK u nas w zeszlym sezonie ze nie moze startowac we wszystkich ligach europejskich :-) ale beda jezdzic .... jakby nasze Czytaj całość
avatar
Artt
8.09.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
hehe ups .....najwiecej o przeplacaniu swego czasu krzyczeli kibice Unii Tarnow a tu prosze.......ponad 11mln w 2012 roku........:)))))))))))5lat pozniej nikt sie nie zbliza do tej kwoty:)))  
avatar
Eberhard Mock.
8.09.2017
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Kolejny ekspert SF... Gościu, zrób może zestawienie wartości nabywczej pieniądza wtedy i dziś. To takie proste. Oszczędziłoby ci to stresu spowodowanego tym, czy zmieścisz się w terminie oddani Czytaj całość
avatar
Marta Żmuda-Trzebiatowska
8.09.2017
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Czy Rufin Sokołowski to czasem nie ten, który zadłużył Unię Leszno i po nim musiał przyjść Dworakowski ratować klub? I on ma czelność mówić o finansach? To może jeszcze niech popytają Sukiennik Czytaj całość