Pościg Zmarzlika nie da medalu? Wynik Grand Prix Niemiec będzie decydujący (zapowiedź)

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Bartosz Zmarzlik przed Nielsem Kristianem Iversenem

Brązowy medalista Speedway Grand Prix 2016 Bartosz Zmarzlik ma chrapkę na kolejny krążek w cyklu. Po zawodach w Gorzowie Wielkopolskim jest szósty w klasyfikacji generalnej, ale o kolejny medal będzie piekielnie trudno.

Początek sezonu w wykonaniu Bartosza Zmarzlika nie powalał na kolana. Żużlowiec, którego wielu komentatorów widziało już na pierwszym miejscu podium Speedway Grand Prix 2017 prezentował się zupełnie przeciętnie. Wizja medalu z turnieju na turniej oddalała się.

Wszystko uległo zmianie po GP Szwecji w Malilli w połowie sierpnia, kiedy to zawodnik Cash Broker Stal Gorzów zdobył 15 punktów i wyjechał ze Skandynawii z pierwszym triumfem w tym sezonie. Na swoim torze w Polsce był niezwykle blisko pierwszej trójki. Ostatecznie zajął, kolejny rok z rzędu, czwarte miejsce. Te rezultaty pokazują jednak pewną dobrą tendencję.

Były wiceprezes Stali realnie ocenia szanse Zmarzlika i spodziewa się, że o medal będzie bardzo ciężko. - Groźni rywale z czołówki po zawodach w Gorzowie Wlkp. nieco uciekli. Woffinden zdobył 18, a Doyle 14 punktów. 10 "oczek" Bartka nie wygląda na tym tle najlepiej. Z całego serca jednak życzę mu medalu - mówi Michał Kugler.

Zdaniem naszego eksperta GP Niemiec będzie dla 22-letniego zawodnika ważnym egzaminem. - Jeśli w Teterow uda się Bartkowi wywalczyć dwucyfrowy wynik punktowy, sprawa medalu pozostanie otwarta. Brak krążka nie będzie jednak wielką tragedią. Spokojnie - podkreśla były wiceprezes Stali.

Zmarzlik szaleńczą szarżę przeprowadził już w ubiegłym roku. W ostatnich dwóch rundach na Motoarenie i w Australii zajął trzecie miejsce i w obliczu kontuzji Jasona Doyle'a wykorzystał swoją szansę - zdobył brązowy medal. Teraz do trzeciego Patryka Dudka żużlowiec Stali traci trzynaście punktów.

W sezonie 2016 w tym samym momencie rywalizacji o mistrzostwo świata Zmarzlik był czwarty, a do trzeciego Woffindena brakowało mu ośmiu "oczek". Statystyka mówi nam zatem, że teraz będzie znacznie trudniej. GP Niemiec powie nam nieco więcej w tej sprawie.

Zawody w ramach Grand Prix odbędą się w Teterow po raz drugi. W ubiegłym sezonie najlepiej w tym turnieju spisał się Bartosz Zmarzlik, który zajął drugie miejsce. Wygrał Jason Doyle. Oczy Polaków będą jednak zwrócone szczególnie na Piotra Pawlickiego.

Zajmuje on 10. miejsce w klasyfikacji generalnej i musi dobrze punktować, by wywalczyć utrzymanie. Ostatnio za zachodnią granicą był piąty i zanotował 11 punktów. Dobrze byłoby to powtórzyć. Janowski i Dudek mogą natomiast objechać mocnego Australijczyka i zepchnąć go po sobotnich zawodach nawet poza podium. Czy Polak znowu będzie tymczasowym liderem?