Jeśli Trybunał PZM nie zwróci punktów drużynie ROW-u, to będzie skandal

WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / ROW Rybnik kontra Get Well Toruń. Fredrik Lindgren wyjeżdża na tor
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / ROW Rybnik kontra Get Well Toruń. Fredrik Lindgren wyjeżdża na tor

- Decyzja Ekstraligi Żużlowej o zabraniu trzech punktów drużynie ROW-u Rybnik miała charakter emocjonalny - mówi Jerzy Synowiec, prawnik i były prezes Stali Gorzów. - Prawnicy w Trybunale PZM powinni jednak naprawić ten błąd.

W piątek Trybunał PZM ma zająć się odwołaniem ROW-u Rybnik od komunikatu weryfikacyjnego Ekstraligi Żużlowej, która odebrała rybnickiej drużynie 3 punkty za mecz z Włókniarzem Vitroszlif CrossFit Częstochowa (49:41), w którym przyłapano na dopingu zdobywcę 11 punktów Grigorija Łagutę. ROW twierdzi, że artykuł 11 (treść prezentujemy poniżej) nie daje podstaw do anulowania zdobyczy klubu. Ten pogląd podziela mecenas Jerzy Synowiec.

- Moim zdaniem treść artykułu jest jednoznaczna - analizuje Synowiec. - Zalecenia są takie, że w sportach zespołowych wyciągamy konsekwencje, jeśli wykroczenie popełnia co najmniej dwóch zawodników. Oczywiście możemy zapytać, czy żużel jest sportem zespołowym. Moim zdaniem rozgrywki ligowe jak najbardziej. To są przecież Drużynowe Mistrzostwa Polski, więc sama nazwa wskazuje na to, z czym mamy do czynienia. Dlatego Łagutę można zawiesić za doping, ale ekipie ROW-u nie powinien spaść włos z głowy.

- Jeden z punktów artykułu stanowi, że organ zarządzający rozgrywkami może zdecydować o większej karze, ale bazą dla takiego orzeczenia jest ciągle liczba zawodników - ocenia Synowiec. - Musi być ich dwóch i tego nie da się nijak wymazać.

- Jeśli Trybunał nie odda zespołowi z Rybnika trzech punktów, to będzie skandal. Inna sprawa, że ja zakładam jednak rozwiązanie pomyślne dla ROW-u. W Trybunale nie będzie decyzji emocjonalnej. Tam są prawnicy, dla których podstawą będą wyłącznie zapisy regulaminów, a te są dla mnie oczywiste. Mecenas Małecki pewnie zauważy to, co i ja i zmieni decyzję Ekstraligi Żużlowej. A jeśli ktoś będzie chciał dalej ten serial ciągnąć, to zrobi się z tego karykatura - komentuje Synowiec.

ZOBACZ WIDEO Budowa motocykla żużlowego

Mecenas mówi też, że reprezentacja Rosji powinna spać spokojnie, gdy idzie o temat brązowego medalu zdobytego w DPŚ. Łaguta pomógł w awansie do finału. - To był jednak Drużynowy Puchar Świata, więc znowu trzeba by dwóch zawodników na dopingu do weryfikacji wyników - kończy były prezes Stali Gorzów.

ARTYKUŁ 11 KONSEKWENCJE DLA ZESPOŁÓW
11.1 Badania w sportach zespołowych

W przypadku gdy w związku z wydarzeniem sportowym więcej niż jeden członek zespołu w sporcie zespołowym zostanie na mocy Artykułu 7 powiadomiony o naruszeniu przepisów antydopingowych, organ kierujący wydarzeniem przeprowadza badania ukierunkowane zespołu w czasie trwania wydarzenia sportowego.
11.2 Konsekwencje dla sportów zespołowych

W przypadku stwierdzenia u więcej niż dwóch członków zespołu w sporcie zespołowym naruszenia przepisów antydopingowych w czasie trwania wydarzenia sportowego, organ zarządzający wydarzeniem sportowym może nałożyć odpowiednią karę na zespół (np. utrata punktów, wykluczenie z zawodów lub wydarzenia sportowego lub inna kara) niezależnie od wszelkich wszystkich kar nałożonych na poszczególnych zawodników naruszających przepisy antydopingowe.

11.3 Organ zarządzający wydarzeniem sportowym może wprowadzić surowsze konsekwencje w sportach zespołowych Organ zarządzający wydarzeniem sportowym może zdecydować o stosowaniu w związku z wydarzeniem sportowym kar dla sportów zespołowych surowszych niż określone w Artykule 11.2. [Komentarz do Artykułu 11.3: Na przykład, Międzynarodowy Komitet Olimpijski może wprowadzić przepisy, zgodnie z którymi zespół należy wykluczyć z Igrzysk Olimpijskich przy mniejszej liczbie naruszeń przepisów antydopingowych popełnionych w czasie trwania Igrzysk Olimpijskich].

Źródło artykułu: