MEP: Kontynuacja polskiej dominacji? Biało-Czerwoni powalczą o szóste złoto w historii (zapowiedź)

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Bartosz Przybylak / Na zdjęciu: Grzegorz Zengota
WP SportoweFakty / Bartosz Przybylak / Na zdjęciu: Grzegorz Zengota
zdjęcie autora artykułu

Siedem duetów powalczy w sobotę we włoskim Lonigo o tytuł Mistrza Europy Par. W stawce także reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni to jedni z głównych kandydatów do złotego medalu.

W tegorocznym sezonie polscy żużlowcy sięgnęli już po Drużynowy Puchar Świata, Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów oraz Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów. Teraz czas na rywalizację wśród par.

Polacy awans do finału wywalczyli podczas półfinału w Żarnowicy. W Lonigo wystąpią w takim samym zestawieniu, jak w słowackim turnieju. Tobiasz Musielak, Grzegorz Zengota i Mateusz Szczepaniak podzielili się biegami i być może podobnie będzie w sobotę we Włoszech. Biało-Czerwoni wydają się być głównymi faworytami imprezy.

Zagrozić im mogą przede wszystkim Rosjanie, którzy postawili na mocne zestawienie. Ich liderem powinien być Artiom Łaguta, który został ustawiony na rezerwie i może zastępować słabszego z dwójki Andriej Kudriaszow - Wiktor Kułakow.

Rezerwowe składy wystawili Duńczycy i Łotysze. W obu ekipach brakuje czołowych zawodników w swoich krajach. Być może o niespodziankę pokuszą się Francuzi. Medal dla Trójkolorowych byłby dużym wydarzeniem. Dimitri Berge i David Bellego w tym sezonie notują udane występy i nie są bez szans.

ZOBACZ WIDEO Budowa motocykla żużlowego

Być może Francuzi o miejsce na podium powalczą z gospodarzami. Przed rokiem Włosi zostali sensacyjnymi mistrzami Europy. Nicolas Covatti i Nicolas Vicentin wygrali deszczowy finał w łotewskiej Rydze. Z tej dwójki wystąpi tylko, pochodzący z Argentyny, Covatti. Jego partnerem będzie Michele Paco Castagna.

W klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy Par zdecydowanymi liderami są Polacy. Rozgrywki odbywają się od 2004 roku, a Biało-Czerwoni mają na swoim koncie pięć złotych, trzy srebrne i dwa brązowe medale. Drugą pozycję zajmują Czesi z ośmioma krążkami.

Awizowane składy

Rosja 1. Andriej Kudriaszow 2. Wiktor Kułakow 15. Artiom Łaguta

Francja 3. David Bellego 4. Dmitri Berge 16. Mathieu Tresarrieu

Włochy 5. Michele Paco Castagna 6. Nicolas Covatti 17. Guglielmo Franchetti

Polska 7. Tobiasz Musielak 8. Grzegorz Zengota 18. Mateusz Szczepaniak

Wielka Brytania 9. Steve Worrall 10. Elis Perks

Dania 11. Mikkel B. Andersen 12. Rasmus Jensen

Łotwa 13. Oleg Michaiłow 14. Davis Kurmis 21. Jewgienij Kostygow

Początek zawodów: godz. 21:00 Trening: godz. 15:00 Termin rezerwowy: 1.10.2017

Informacje o torze: Długość: 330 m Szerokość na prostych: 15 m Szerokość na łukach: 16 m

Sędzia: Krister Gardell (Szwecja)

Źródło artykułu: