KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Klaudia Szmaj: Zamiast jazdy zaproponowano mi ślub z obcokrajowcem (wywiad)

Klaudia Szmaj jest pierwszą Polką, która zdobyła żużlową licencję. Mężczyźni szybko i skutecznie wybili jej jednak żużel z głowy. – Usłyszałam, że klub to nie bank, a motory mam wozić koleją. Padła też propozycja ślubu z zawodnikiem – mówi.

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Klaudia Szmaj WP SportoweFakty / Klaudia Szmaj / Na zdjęciu: Klaudia Szmaj

Dariusz Ostafiński, WP SportoweFakty: Zszokowała pani środowisko, opisując na Facebooku swoją czteroletnią przygodę z Falubazem. Wygląda na to, że klub traktował panią jak maskotkę.

Klaudia Szmaj, była zawodniczka Falubazu Zielona Góra: Pierwszy rok był fajny. Dużo było ówczesnego prezesa Marka Jankowskiego i byłego już trenera, Rafała Dobruckiego. Mało było z kolei powiązanego z klubem senatora Roberta Dowhana i dyrektora Kamila Kawickiego. Prezes Jankowski, z którym dotąd mam dobry kontakt, rozumiał mnie i pomagał. Jasne, że z mojego przyjścia zrobili marketingową szopkę, ale w sumie fajnie to wyglądało. Czułam, że klub rozumie moje potrzeby. Nie pchałam się na trening pierwszego zespołu, gdzie był bardzo przyczepny tor, na którym zawodnicy walczyli o skład. Trenowałam ze szkółką. Jeździłam też do Leszna i Opola.

Przychodząc do Falubazu, marzyła pani o żużlowej karierze?

Nie chciałam być drugim Piotrem Protasiewiczem (gwiazda Falubazu - dop. red.). Moim marzeniem nie była walka o skład i starty w PGE Ekstralidze. Najpierw chciałam zdać licencję, a później, po prostu, chciałam być w tym sporcie. Liczyłam się z tym, że zanim wystąpię w lidze, o ile w ogóle to nastąpi, minie wiele czasu. Od początku byłam realistką.

To dziwne, bo jak pytałem o panią w klubie, to powiedzieli, że Klaudia nie potrafiła zrozumieć, że powinna dać sobie spokój z jazdą na żużlu i poszukać dla siebie innego zajęcia w tym sporcie.

Prawda jest taka, że w wyniku pewnej afery, z dnia na dzień, zaczęłam być traktowana jak jakiś pachoł. Zmienił się prezes, przyszedł prokurent Andrzej Napieraj. Klubem faktycznie sterował z tylnego siedzenia senator Dowhan. Wielu zawodników Falubazu narzekało wtedy na to, jak wygląda podejście działaczy do zespołu. Mnie nie spodobało się to, co zrobiono przy okazji umowy z LOTTO.

ZOBACZ WIDEO Nadzieja na eksperymentalne leczenie Tomasza Golloba

Powstał LOTTO Team z mistrzem Protasiewiczem i uczniem Klaudią Szmaj. Słyszałem, że Falubaz otrzymał z tego tytułu konkretne pieniądze. Ile pani zarobiła?

Nic. Nawet grosika za to nie dostałam. I to było dziwne, bo przecież byłam ważnym ogniwem tego programu. O LOTTO powiedział mi pan Robert Dowhan. Na miesiąc przed oznajmił, że będę w fajnym programie, że będę miała wejścia w telewizji, że wezmę udział w losowaniach totolotka.

Pokazano więc pani ładne opakowanie bez jakiejś konkretnej zawartości?

W środku były obowiązki wobec sponsora. Sportowo jednak niewiele zyskałam. Nie mogę narzekać na pana Piotra, bo miałam z nim dobry kontakt. Pomagał mi tyle, ile mógł. Trzeba jednak zrozumieć, że on w trakcie sezonu był strasznie zajętym człowiekiem. Miał swoje zmartwienia, przede wszystkim musiał się skupić na przygotowaniach do kolejnych meczów. W zasadzie to się mijaliśmy. Na dokładkę zrobiła się gęsta atmosfera w klubie. Doszło nawet do renegocjacji mojego kontraktu. Wtedy usłyszałam wiele przykrych słów.

Padła propozycja małżeństwa z innym zawodnikiem Falubazu. Miała pani wziąć ślub z Aleksandrem Łoktajewem, żeby on mógł dostać polskie obywatelstwo, o które się starał [zawodniczka była wtedy pełnoletnia - przyp. red.].

Jakbym miała opowiedzieć o wszystkich tych dziwnych rozmowach, to musiałabym napisać książkę. Nie da się tego opisać kilkoma słowami. Zresztą, mówiąc o tym, mam trochę mieszane uczucia, bo jednak był okres spędzony w Falubazie, który miło wspominam. Były też jednak te dziwne rozmowy, w których trakcie usłyszałam, że jak mam takie podejście, to znaczy, że jestem zła i nie chcę współpracować.

Proszę rozwinąć wątek małżeństwa, bo ta propozycja wydaje się nie tylko bardzo nietaktowana, ale i niezwykle absurdalna.

Raz padło to stwierdzenie publicznie, na wigilii klubowej. Przy całej grupie mężczyzn pan Robert Dowhan stwierdził, niby żartem, żebym wzięła ślub z zagranicznym zawodnikiem Falubazu. Wszyscy w śmiech, a ja z tej uroczystości wyszłam, bo zrobiło mi się bardzo przykro. Jakiś czas później klub ponowił propozycję.

Rozumiem, że Łoktajew zyskałby obywatelstwo, a klub miałby polskiego zawodnika. Co pani miała mieć z tej niemoralnej propozycji?

Nie drążyłam, nie pytałam, bo dla mnie to było co najmniej śmieszne. To była nierealna sprawa, nigdy nie traktowałam jej poważnie. Szkoda że w ogóle te słowa padły.

Były też jednak inne przykre wypowiedzi.

Przy okazji jednej z rozmów powiedziano mi, że skoro nie chcę się przeprowadzić do internatu do Zielonej Góry, to będę woziła motocykle podmiejską kolejką. Trzeba wiedzieć, że po zmianie zarządu chciano mnie na siłę rozdzielić z rodzicami. Mówili, że tata ma wrócić do Wrocławia, a ja mam zostać sama. Nie chciałam się na to zgodzić.

Kiedyś spotkałam się z taką opinią, że pani tata uwierzył, że córka będzie wielką zawodniczką, a on będzie na tym zarabiał pieniądze.

Nigdy nie chodziło o pieniądze. Gdyby nie rodzice, nie miałabym na czym jeździć. Tata poskładał mi dwa kompletne motocykle na miarę PGE Ekstraligi. Rzadko się zdarzało, żeby chłopacy w moim wieku mieli taki sprzęt. Ja miałam. Od klubu nie dostałam nic prócz silnika i gaźnika. O inne rzeczy, oleje, łańcuchy, trzeba się było prosić. Jednak nawet jak nie dali, nie musiałam się martwić. Tata powtarzał, że nie pozwoli, bym jeździła na klubowym sprzęcie, bo to było zbyt niebezpieczne. Części pękały ze starości, juniorzy mieli w trakcie jazdy duże kłopoty.

Czyli nigdy nie było takiej sytuacji, że tata potraktował panią jak kurę, która może za chwilę zacząć znosić złote jajka.

Nic z tych rzeczy. Tata kocha ten sport. Kibicował mojemu kuzynowi Maćkowi Janowskiemu. Potem zaczął mnie wspierać, ale niczego nie robił na siłę. Później też nie zwariował. Do niczego mnie nie popychał. Zdałam licencję, bo sama tego chciałam. Potem był Falubaz i tata stał z boku i dalej pomagał.

Może trzeba było posłuchać działaczy Falubazu i zająć się marketingiem, może pójść do telewizji.

Oficjalnie nigdy taka propozycja nie padła, choć sugestie faktycznie były. Jednak przychodziłam do klubu jako zawodnik. Jeśli oni chcieli ze mnie zrobić ze mnie Darię Kabałę-Malarz [dziennikarka nc+ - przyp. red.], to ja muszę powiedzieć, że na tamtym etapie nie byłam tym zainteresowana. Teraz mogłabym pójść w tym kierunku, to byłaby nawet fajna opcja dla mnie. Jednak kilka lat temu byłam zawodnikiem, nie dziennikarzem czy marketingowcem.

Zarabiała pani jednak dla klubu pieniądze. Umowy z LOTTO pewnie nie byłoby bez kontaktów senatora Dowhana, ale pani była kołem zamachowym tego projektu.

Szkoda tylko, że zarabiałam dla klubu, a sama byłam trochę takim dziadem. Wiele osób myślało, że ja się na tym LOTTO obłowiłam, a prawda jest inna. Zresztą w sprawach finansowych przeżyłam też w Falubazie jeszcze jedną przykrą dla mnie sytuację.

Jaką?

Przed renegocjacją kontraktu konsultowałam się z Krzysztofem Cegielskim, przewodniczącym stowarzyszenia zawodników, który pomógł mi ustalić stawkę za punkt, za którą mogłabym jeździć w zawodach. To nie była wielka suma. Chodziło taką kwotę, żebym nie musiała się martwić o pieniądze na przejazdy i opłacenie ZUS-u, bo przecież prowadziłam działalność.

Co się stało?

Pan Robert Dowhan powiedział mi, że klub to nie bank, że nie daje pożyczek. Po tych słowach chciałam już tylko rozwiązać umowę. Zgłosiłam sprawę do Ekstraligi Żużlowej, ale Komisja Orzekająca Ligi odrzuciła mój wniosek. Przygoda z Falubazem nie miała już jednak sensu. Hasło bank ubodło mnie tak samo, jak wcześniej propozycja małżeństwa, czy sugestia, bym woziła motory koleją.

Marzy pani jeszcze o tym, żeby jeździć na żużlu?

Mam już swoje lata. Jeszcze mogłabym wrócić, ale z drugiej strony jestem już trochę stara, jak na żużlowca. Chciałabym zostać, ale kilka lat straciłam.

Kontrakt z Falubazem okazał się błędem?

Nie mogę tak powiedzieć, bo wszystko zapowiadało się super. Pierwszy rok był bardzo fajny, widziałam możliwości. Dopiero po zmianie zarządu zaczęły się schody. Wtedy wybili mi żużel z głowy.Czy Falubaz zmarnował karierę Klaudii Szmaj?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (331)
 • OVIAsympatyk Zgłoś komentarz
  Z całym szacunkiem dla tej Pani, ale trzymam stronę osób, które odradzały jej zawodowe ściganie. Zna ona żużel z lepszej strony, ale przypuszczam, że po pierwszej poważniejszej
  Czytaj całość
  kontuzji doszłoby do wielkiego rozczarowania, uszczerbku na zdrowiu a także wstrząsu dla kobiecej psychiki. Oddać należy dobre chęci, ale kto zna ten sport od kuchni doskonale wie, że wcale nie wygląda to tak kolorowo. Polecam prześledzić temat Nany Jorgensen...
  • misiek_maly Zgłoś komentarz
   A jednak szmal! "Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił nam zielonogórski klub. - Przyczyną całej tej sytuacji jest umowa z Lotto, której ,,twarzami” byli zawodnicy naszego klubu:
   Czytaj całość
   Piotr Protasiewicz i Klaudia Szmaj - powiedział rzecznik prasowy Falubazu, Marcin Grygier. - W kontraktach zawodniczych jest klauzula, że wizerunek zawodnika jest własnością klubu, który może odpłatnie użyczać tego wizerunku podmiotom zewnętrznym czyli potencjalnym sponsorom. Ktoś ,,życzliwy” poinformował Klaudię ile z tytułu umowy z Lotto mógł otrzymać Falubaz i wtedy się zaczęło. Klaudia zażądała części tej kwoty, a kiedy dowiedziała się, że nie ma na to szans próbowała załatwić to w Lotto. Było to działanie bardzo nieprofesjonalne i sprzeczne z interesem klubu. W efekcie firma w całości wycofała się z tego projektu. Następnie Klaudia zażądała renegocjacji kontraktu na sezon 2015 i pieniędzy, jakie dostają średniej klasy zawodnicy zdobywający punkty w ekstralidze, co było żądaniem niczym z kosmosu. Oczywiście nie mogliśmy się na to zgodzić. W odpowiedzi zażądała rozwiązania kontraktu. Nie było żadnej naszej winy więc decyzja była odmowna. Sprawę rozstrzygała Komisja Orzekająca Ligi, która uznała, że nie ma podstaw do rozwiązania kontraktu. Uważam, że nasza współpraca z Klaudią układała się bardzo dobrze, do momentu kiedy usłyszała o pieniądzach jakie Lotto zgodnie z umową przekazało klubowi. Potem już były tylko żądania i nieuzasadnione pretensje." "Przedstawiciele klubu podkreślają i przypominają, że w projekcie Lotto był też Protasiewicz, który nie dostał z tego tytułu złotówki i nie ma pretensji. Warto zaznaczyć, że kontrakt Klaudii z Falubazem wygasł pod koniec 2016 roku" (Gazeta Lubuska)
   • Henryk Zgłoś komentarz
    "Nie z każdej mąki będzie chleb, z każdego jabłka wino", to by było na tyle.
    • Patomorfolog Zgłoś komentarz
     Ta magia falubazu to jakaś totalna porażka .Dno .
     • wartyfan Zgłoś komentarz
      Co było a nie jest... Przeproś się z Falubazem, wystarczy jedna kontuzja i masz pewny plac....
      • Z oddali Zgłoś komentarz
       W Polsce, tego typu krytyka ludzi, z którymi pozowało się do zdjęć, nie jest dobrze odbierana. Powiernika, też raczej kiepskiego Pani Klaudia znalazła. Falubazy powieszą Panią na
       Czytaj całość
       gałęzi, stając, we własnym mniemaniu, w obronie honoru klubu. Żarty o małżeństwie, odzwierciedlają buraczany poziom żartującego. Z mojej strony, nie jestem zaskoczony. Te polecenia lepienia pierogów, pewnie już Pani czytała... Jeżeli choć przez chwilę uwierzyła Pani w możliwość startów w EE... no chyba, że w parze z mistrzem PEPE. Nie musiałby się wtedy Pan Piotr spinać, że przypadnie mu rola doparowego. Życzę jak najlepiej. Porozmawia Pani z kimś mądrym, może coś doradzi, bo dotychczasowe wybory, to kule w płot
       • FalubazRJ Zgłoś komentarz
        Ostafiński zabłysnął tylko redakcje mu się pomyliły i zamiast wysłać tekst do Pudelka wysłał do Sportowych Faktów
        • Robertzg Zgłoś komentarz
         To rozdmuchiwanie sprawy, której nie ma. Nie wiem o co Klaudia ma pretensje własciwie. Czy jej poziom sportowy kwalifikował ja do lepszego traktowania niż pozostałych juniorów? Czy w
         Czytaj całość
         kontrakcie z LOTTO miały byc jakieś pieniądze dla Klaudii, których ona nie otrzymała? Czy 2 żarty na jej temat w okresie 2 lat to jakieś poważne nadużycie? Sama przyznaje , że Dowhan żartem rzucił temat ślubu z Szszką. Jakbym ja wyciągnął parę żartów na mój temat z imprezy i poszedł z tym do gazety... Nie rozumiem problemu
         • gul falubaz Zgłoś komentarz
          Miała swoją szansę i nie chciała z niej skorzystać myśląc że zrobi karierę na żużlu. Szkoda że wśród osób jej bliskich nie znalazł się ktoś przytomny i nie wybił jej z
          Czytaj całość
          głowy kariery żużlowej. O Dowhanie powiedziano tu już bardzo wiele , większość nawet człowieka na oczy nie widziała . Ja mam do niego wiele zastrzeżeń ale kamieniem nie rzucę. Pani Klaudio gdyby nie Falubaz to prawdopodobnie informacja że zdała Pani licencję była by ostatnią informacją na Pani temat .Żaden inny klub nie kiwnalby palcem . Miała Pani swoją szansę ale nie chciala z niej skorzystać. Najlepiej wylać żale i wiadro pomyj na klub i dać pożywienie pudelkowi . Zawodników których kariery pokończyły się w wieku juniorskim w podobnych okolicznościach w całej Polsce jest bardzo wielu .Wielu z nich dalej jest w żużlu. Pracują w teamach zawodników, w klubach . O wielu słuch zaginął tak jak zaginie o Pani jeszcze tylko Ostaf Panią wykorzysta do nabijania statystyk . Życzę powodzenia i proszę być ostrożnym w robieniu koopy w gniazdo w którym się siedziało. Inni pracodawcy będą o tym pamiętać.
          • wawek Zgłoś komentarz
           Szkoda. Zawsze dzialacze mi sie w falubazie nie widzieli.
           • Murzum von Grunberg Zgłoś komentarz
            Ciekawe co by miał Saszka do powiedzenia w końcu padło jego nazwisko?
            • Skam Zgłoś komentarz
             Takich rzeczy się nie robi. Takie teksty do zawodnika swojego klubu i to jeszcze kobiety? No ,,drogi" zarządzie Falubazu to nie jest to czego potrzeba tej dyscyplinie. Jak można swojemu
             Czytaj całość
             zawodnikowi powiedzieć żeby ,,woził sprzęt koleją"? Jest to nie praktyczne! Albo nie dawać zawodnikowi kwoty od tego co zarobił dla klubu? Szkoda że taka sytuacja miała miejsce. Jeśli Klaudia nadal umie coś pojechać albo jeśli rozwinęła się jeszcze bardziej sportowo to niechaj spróbuje zaczepić się w jakimś drugoligowcu może się uda. Janowski nie wiedział co się dzieje?
             • żółtoniebieski czesio Zgłoś komentarz
              Dlatego zawsze się zastanawiam jak można lubić Falubaz???
              Zobacz więcej komentarzy (138)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×