Kluby połączyły siły. Dzięki nim niższa liga nie będzie kadłubowa

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Grzegorz Jarosz / Na zdjęciu: Koła od motocykla żużlowego
WP SportoweFakty / Grzegorz Jarosz / Na zdjęciu: Koła od motocykla żużlowego
zdjęcie autora artykułu

Dzięki staraniom klubów, które na co dzień startują w Elitserien, do rozgrywek Allsvenskan dołączą dwie nowe drużyny. W składach obu ekip znajdują się zawodnicy z Polski. Łącznie w lidze pojedzie sześć zespołów.

Na starcie ubiegłorocznych rozgrywek pojawiły się Vastervik Speedway, Vargarna Norrkoeping, Griparna Nyköping oraz Ornarna Mariestad. Warto jednak zaznaczyć, że ta ostatnia drużyna była tylko tłem dla rywali, przegrywała wszystkie mecze, a pod koniec sezonu wycofała się z rozgrywek.

Każdy z każdym jechał czterokrotnie, co dawało łącznie dwanaście meczów w rundzie zasadniczej. Następnie odbyły się półfinały dla ekip z miejsc drugiego i trzeciego. Zwycięzca tego dwumeczu zmierzył się z Vastervik w finale.

Szwedzkim klubom, które na co dzień startują w Elitserien, zależy na tym, aby młodzi krajowi zawodnicy mieli jak najwięcej okazji do startów. Połączyły one siły, dzięki czemu w Allsvenskan wystartują dwie nowe drużyny - Nassjo Speedway oraz Norra Speedwayalliansens.

W ostatnim sezonie Nassjo startowało w trzeciej klasie rozgrywkowej, czyli Division1. Zawodnicy tej drużyny nie mogą jednak zaliczyć swoich występów do udanych. W stawce dwunastu zespołów Nassjo znalazło się, obok Kavaljererny, w niezwykle wąskim gronie drużyn, które nie odniosły zwycięstwa.

ZOBACZ WIDEO Lekarz sugerował Gollobowi zakończenie kariery. "To był pierwszy dzwonek, powinienem był zareagować"

W odbudowywanie żużla w Nassjo zaangażowały się drużyny Dackarny Malilla, Elit Vetlandy oraz Lejonen Gislaved. - To interesujący projekt. Naszym celem było wsparcie Nassjo w ich ponownym starcie w Allsvenskan - powiedział Mikael Wirebrand, szef Elit Vetlandy w rozmowie z idrottonline.se. Skład drużyny w zdecydowanej większości składa się z młodych Szwedów, którzy wspierani będą przez Adriana Gałę, Jasona Joergensena oraz Dominika Moesera. Najstarszym zawodnikiem w drużynie będzie 25-letni Joel Larsson.

Drugą ekipą, która dołączy w sezonie 2018 do Allsvenskan jest Norra Speedwayalliansens. Pod tą tajemniczą nazwą skrywa się kooperacja czterech zespołów Rospiggarny Hallstavik, Masarny Avesta, Indianerny Kumla i Eskilstuna Smederna. Początkowo mówiło się o tym, że ten kwartet wspomoże Filbyternę Linkoeping, ale ostatecznie do tego nie doszło. Ponadto zespół z Linkoeping nie wysłał zgłoszenia do jakichkolwiek rozgrywek w przyszłym sezonie.

Swoje mecze domowe Norra Speedwayalliansens będzie rozgrywało na więcej niż jednym torze. Celem jest wystawianie do składu możliwie jak największej liczby szwedzkich zawodników. Ponadto wspomniane wyżej cztery zespoły z Elitserien zamierzają wspólnie szkolić młodych żużlowców oraz wymieniać się pomysłami i organizować turnieje.

W składzie tego zespołu, podobnie jak w Nassjo Speedway, znalazło się trzech obcokrajowców, a wśród nich Polak, Rafał Konopka. 25-latek w polskiej lidze związany jest kontraktem z Kolejarzem Rawicz.

Wspólne wysiłki najlepszych szwedzkich klubów sprawiły, że Allsvenskan nie będzie już kadłubową ligą. Ponadto młodzi krajowi zawodnicy będą mieli więcej okazji do startów. Pomysł wydaje się mieć zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Ważnym aspektem jest również fakt, że w przypadku, kiedy cztery kluby pomagają jednej drużynie, koszty są znacznie niższe.

Być może warto byłoby zastanowić się nad podobnym rozwiązaniem w przypadku 2. Ligi Żużlowej. Z pewnością byłoby to z korzyścią dla zawodników, którzy w swoich klubach mają problem z przebiciem się do meczowego składu.

Składy drużyn:

Norra Speedwayalliansens: Rafał Konopka (Polska, 2.000), Timi Salonen (Finlandia, 2.000), Nike Lunna (Finlandia, 2.000), Freddie Eriksson (Szwecja, 1.114), Daniel Henderson (Szwecja, 1.111), John Lindman (Szwecja, 1.083), Rasmus Broberg (Szwecja, 0.903), Robin Norman (Szwecja, 0.500), Jonatan Gran (Szwecja, 0.500), Alexander Liljekvist (Szwecja, 0.500), Andreas Lindblom (Szwecja, 0.500)

Nassjo: Adrian Gała (Polska, 2.000), Jason Joergensen (Dania, 2.000), Dominik Moeser (Niemcy, 2.000), Joel Kling (Szwecja, 1.173), Alexander Woentin (Szwecja, 1.000), Joel Larsson (Szwecja, 0.714), Christoffer Selvin (Szwecja, 0.500), Tony Gudbrand (Szwecja, 0.500), Mikael Axelsson (Szwecja, 0.500), Jerry Kvarnevang (Szwecja, 0.500), John Kvarnevang (Szwecja, 0.500), Jonas Kvarnevang (Szwecja, 0.500)

Źródło artykułu:
Czy takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone w Polsce?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (2)
avatar
tofik1981
2.12.2017
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Kooperacja kilku e ligowych klubów w Polsce niemożliwa, my się nie umiemy tak dogadać.  
avatar
spajderdog
2.12.2017
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
No i tak powinno być. Brawo Leszno i Rawicz ;)