Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dariusz Ostafiński. Bez Hamulców 2.0: Nie żałujcie pieniędzy Gollobowi. Należą mu się za to, co zrobił (felieton)

Prezes PZM Andrzej Witkowski żali się, że ludzie kwestionują zbiórkę pieniędzy dla Tomasza Golloba. Piszą, że zarabiał miliony, że ma mercedesa, więc po co mu jeszcze kasa od kibiców. Tak nie wolno.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Tomasz Gollob dziękuje kibicom za doping WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Tomasz Gollob dziękuje kibicom za doping

Bez Hamulców 2.0, to cykle felietonów Dariusza Ostafińskiego, redaktora WP SportoweFakty.

***

Fundacja PZM zbiera pieniądze na leczenie Tomasza Golloba, który po wypadku na crossie stracił czucie w nogach. Walczy o powrót do zdrowia. Na razie bez efektów, ale ma nadzieję. My też powinniśmy ją mieć. I powinniśmy pomóc. Jak? A choćby tak, że nie będziemy podważać i kwestionować sensu robienia zbiórki na mistrza.

Prezes Andrzej Witkowski w trakcie krótkiej rozmowy, jaką z nim odbyłem, przyznał, że jest zniesmaczony, kiedy czyta, że przecież Tomasz zarobił miliony, że ma luksusowy samochód, więc po co jeszcze zbierać dla niego kasę.

Myślę, że parę rzeczy warto wyjaśnić. Wiem oczywiście, że Gollob zarobił miliony (warto przy okazji pamiętać, że miliony wydał też na sprzęt), ale nie wiem, jaki jest obecnie jego materialny status. Zresztą, nawet jeśli teraz ma, nie znaczy, że będzie miał za 5, czy 10 lat. Dotknęła go straszliwa tragedia. Od pasa w dół jest sparaliżowany. Już nie może wyjechać na tor, czy na Dakar, żeby zawalczyć i zarobić. A żyć musi. Leczyć też się musi.

ZOBACZ WIDEO: Tomasz Gollob: Nikt nie będzie musiał mi robić zdjęć z ukrycia

PZM musiało uderzyć z akcją zbiórki teraz, bo za kilka lat świat zapomni o Gollobie. Tylko teraz, kiedy każdy z nas ma świeżo w pamięci wyczyny Tomasza na torze, jest szansa na zebranie znaczącej puli. Na razie jest 146 tysięcy, a egzoszkielet, jakiego potrzeba mistrzowi kosztuje 400 tysięcy. Dlatego proszę krytyków, żeby nie utrudniali.

Lepiej milczeć, niż powiedzieć czy napisać o jedno słowo za dużo. Zaglądanie Gollobowi do kieszeni w sytuacji, w jakiej się znalazł, jest zwyczajnie żenujące. Po pierwsze, dlatego że to, co zbiera fundacja, pójdzie wyłącznie na leczenie. Będą na to potwierdzenia i rachunki, bo inaczej być nie może. Po drugie powinniśmy jednak okazać więcej wdzięczności mistrzowi. Kiedy oglądaliśmy jego akcje, a ciarki chodziły nam po plecach, Tomasz był dobry. Dlaczego teraz przestał być dla nas dobry?

Kiedyś napisałem, że Gollobowi za to, co zrobił, należy się pomnik. Podtrzymuję te słowa. To jest taka gwiazda, jakiej w żużlu wcześniej nie mieliśmy i być może nigdy już mieć nie będziemy. Dlatego przynajmniej nie przeszkadzajmy, kiedy ktoś chce mu pomóc. Zebranie możliwie jak największych środków będzie niczym powiedzenie "dziękuję" za te wszystkie lata sportowych wzruszeń.

PS1. Osobiście już to zrobiłem, ale raz jeszcze chciałbym podziękować prezesowi Krzysztofowi Mrozkowi za zaproszenie na debatę ROW-u Rybnik. To była kapitalna sprawa i dobra rozmowa w miłej atmosferze, choć bez słodzenia. Miło było spotkać po latach trenera i zawodnika wielkiego ROW-u Jerzego Gryta. Miło było usiąść obok znakomitego redaktora Henryka Grzonki. Rzeczowo i z dużym znawstwem wypowiadali się obecni na debacie kibice, zwłaszcza Rafał Szymura. I tylko prowadzący debatę Wacław Troszka zbyt rzadko używał dzwonka oznaczającego, że czas minął. A prezes Mrozek jak już zaczął, to nie mógł skończyć. O krótkich galotach też gadał. Mam nadzieję, że swoje przeróżne talenty prezes potwierdzi na naszych łamach. Przyjął ofertę zostania felietonistą WP SportoweFakty.

PS2. To mój ostatni felieton w tym roku, dlatego wszystkim (nawet tym, którym ze mną nie po drodze) życzę Wesołych Świąt.

PS3. Korzystając z okazji, chciałbym podziękować koleżankom i kolegom z redakcji. Jeszcze trochę dni do końca roku zostało, ale już teraz mogę napisać, że wykonaliśmy wspólnie kawał dobrej roboty. Gdybym tutaj napisał, że przebiliśmy głową sufit, to nie byłoby w tym cienia przesady. Oczywiście wiele pracy przed nami, dużo jest do poprawienia, ale o naszych tegorocznych wynikach mogę powiedzieć, że są rewelacyjne. Każdy z WAS dołożył do tego swoje trzy grosze. TAK TRZYMAĆ.

Czy powinno się krytykować takie akcje, jak zbiórka pieniędzy dla Tomasza Golloba?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (49)
 • Maciek Kosnowski Zgłoś komentarz
  Pan Gollob POWINIEN SAM PONOSIĆ KOSZTA SWOJEJ NIEODPOWIEDZIALNOŚCI.Mam prawo do swojego czy to się komuś podoba czy nie.Ciekawe jak tam temat zapisów w polisie ubezpieczeniowej,wątpię aby
  Czytaj całość
  dopuszczały wyjazdy na motocross w dniu meczu ligowego...
  • thorndal Zgłoś komentarz
   Śmiechu warte te utyskiwania nad Gollobem. Nie on jeden uległ wypadkowi, jest wielu innych sportowców. I jeszcze to powtarzanie w kółko, ze mistrz. On jest raczej miszcz, a nie mistrz. Pol
   Czytaj całość
   kariery kiedy jeździł wśród zagranicznej elity będąc ze wszystkimi skłócony. Miszcz, który uważał ze tytuł mu się nalezy, bo tak, a nie że jest najlepszy. Miszcz, który olal własny klub, bo pojechał na jakies wertepy pojeździć. Pewnie juz sie czuł jak na Dakarze. A kase od GKMu wzial na przygotowanie. Miszcz, ktory gardzil Toruniem, po czym przyszedł do nas dla kasy jezdzic. Miszcz, ktory olewal kibiców i nie jezdzil w Kryterium Asow, bo focha mial. Miszcz, ktory olewal kibicow i nie jezdzil w IMP, bo wiedzial, ze nie wygra gdyz sa juz lepsi od niego. Miszcz, ktory zdobywal trofea i robil z tego karte przetargowa do negocjowania wyższych kontraktow, a teraz zebrze o zbiorki choc ma miliony na koncie. A sprzęt to mu sponsorzy kupowali. Wiec niech teraz mu kupia wypasiony wózek i ten egzoszkielet, ktory to niby taki drogi.
   • MR.BEN Zgłoś komentarz
    Dlaczego większość ludzi,jeśli musi wysprzedaje majątek aby żyć,bądź odzyskać zdrowie,a pan Tomasz nie?
    • Plotzek Zgłoś komentarz
     Pamiętam na jednym z turnieji, jak Tomek odwinął salto w powietrzu, i przeleciał przez bandę, jadąc na motocyklu żużlowym. Wtedy mógł zginąć, a walczył dalej jak lew. Brawo "Ostaf",
     Czytaj całość
     za poruszanie bardzo trudnych tematów o żużlu. Żużel na tym zyskuje i nasz, i światowy.
     • Andy Iwan Zgłoś komentarz
      Ostafinski przestań słodzic tobie już nic nie pomoze" populisto wybrańców"
      • RECON_1 Zgłoś komentarz
       Prośbę o nie zagladanie komuś do kieszeni mówi gość który sam to robi przy każdej nadsrzajacej się okazji...teraz jak rozumiem sam tez nie będzie patrzył na finanse innych?
       • kaz Zgłoś komentarz
        W kwestii Tomka mam swoje i zachowam je dla siebie. Chętnie wpłacę ,,parę groszy" na jego leczenie, ale agitację w takim tonie nie uważam za właściwą. PS. Panie Ostafiński, życzę
        Czytaj całość
        również Wesołych Świąt i w Nowym Roku więcej profesjonalizmu i obiektywizmu. Jest to jedyny środek na to, aby kibice na Pana nie pluli.
        • Jowita WJ Zgłoś komentarz
         W Polsce funkcjonuje coś takiego jak "emerytura sportowa" i dotyczy głównie mistrzów olimpijskich. Tomek zdobył Mistrzostwo Świata, więc najwyższy tytuł w sporcie żużlowym.
         Czytaj całość
         Oczywiście o tym, że wypromował żużlową Polskę na świecie wspominać nie trzeba. Ta emerytura jest wypłacana bez względu na zamożność sportowca i tu cytuję "Emerytura sportowa została wprowadzona w celu uhonorowania zasłużonych dla kraju sportowców. Ponadto świadczenie to ma zapewnić stabilną i bezpieczną przyszłość wybitnym polskim sportowcom. Z uwagi na fakt, iż w Polsce nie ma statusu sportowca zawodowego emerytura olimpijska ma pomóc byłym sportowcom w zawodowym odnalezieniu się po zakończeniu kariery sportowej oraz stanowić wsparcie na starość." Także należy się Tomkowi jak wielu innym.
         • WŁÓKNIARZfan Zgłoś komentarz
          Panie Ostafiński. Każdy zawodnik, który uprawia ekstremalny sport, a takim jest speedway, ma wykupione ubezpieczenie. Czy Rząd Australii wypłaca rentę Wardowi? Czy Rząd Niemiec wypłaca
          Czytaj całość
          rentę Schumacherowi? Nie mam nic do zbiórki organizowanej przez PZM, ale renta specjalna od Premier, to już przesada.
          • mauger Zgłoś komentarz
           Felieton o Gollobie ale Ostafniski nie omieszkal wylizac kochones mrozkowi w tym artykule...... co z nim nie tak są parą może ktoś bardziej zorientowany?
           • mari Zgłoś komentarz
            Można kogoś lubić, doceniać, chwalić...., ale to pańskie wchodzenie Gollobowi w tyłek jest po prostu niesmaczne. I faktycznie lepiej czasami milczeć, niż...... I również jestem
            Czytaj całość
            zniesmaczony faktem, że milioner wyciąga lepkie paluszki po cudze. A przecież ktoś tak bystry powinien pomyśleć o przyszłości. Jak trwoga... Życzę również Wesołych Świąt.
            • jack z Torunia Zgłoś komentarz
             A może SF podsumują rok. Ile komentarzy było w 2017 roku a ile w poprzednich latach? Widzielibyśmy ten kawał dobrej roboty. Co do Golloba uważam, że należy mu się pomoc a przynajmniej
             Czytaj całość
             nie przeszkadzanie w zbiórkach. Tyle lat emocji związanych z tym zawodnikiem mamy w pamięci. Jemu tym bardziej będzie bardzo trudno w kolejnych latach. Powodzenia Tomasz.
             • Preator Zgłoś komentarz
              A gdyby tak zorganizować międzynarodowy turniej największych gwiazd na Narodowym . Niech by gwiazdy pojechały za friko a bilety były za 20zl. i cala kasę podzielić dla najbardziej
              Czytaj całość
              potrzebujących żużlowców po wypadkach.
              Zobacz więcej komentarzy (16)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×