KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Gwiazdy 2. LŻ. Wjedzie tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Musi poprawić analizę toru

Prezentujemy gwiazdy 2. Ligi Żużlowej. Takiej nie ma w KSM-ie Krosno, ale mimo nie najlepszego sezonu, wielu zaskoczyć może Ilja Czałow. Rosjanin musi jednak zdecydowanie lepiej analizować to, co dzieje się z torem.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Ilja Czałow WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: Ilja Czałow
Ilję Czałowa ocenia dla nas Wojciech Zych, wiceprezes KSM-u Krosno. Ocenie podlega osiem parametrów. Skala od 1 do 5.

Start 5. To chyba jego największy atut. W tym roku było kilka meczów w Krośnie, gdzie okazał bardzo szybki spod taśmy. Jego słabszą stroną jest "czytanie" toru, dlatego czasami, jeśli np. pogoda miała wpływ na przygotowanie toru, miewał problemy z odpowiednim ustawieniem sprzętu. Ogólnie jest to jednak dobry startowiec.

Pierwszy łuk 3. Czałow to typowy Rosjanin. Nie boi się trzymać gazu i jeśli mu to pomoże, to wjedzie tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Ta umiejętność bywa w pierwszym łuku przydatna, choć nie jest najważniejsza. Czasami trzeba mieć oczy dookoła głowy, a Ilja, przynajmniej w minionym sezonie, nie zawsze miał je ze sobą.

Dystans 3. Jak wspomniałem, Czałow jeździ odważnie, ale nie jest to równoznaczne ze skutecznością. W tym roku zdarzało mu się walnąć "babole" na torze, które kosztowały go stratę punktów. Myślę, że jest to coś, co może poprawić w przyszłym roku. Na pewno stać go na lepszą jazdę po trasie.

ZOBACZ WIDEO KSW 41: wzruszający gest dla Tomasza Golloba

Technika 4. Nie jest to jego największy atut, ale nie jest to też i problem. Pod tym względem nie odbiega od większości zawodników jeżdżących w 2. lidze.

Współpraca z kolegą z pary 4. Żeby współpraca na torze się układała, to przede wszystkim trzeba jej chcieć i nie być indywidualistą. Ilja nie jest zawodnikiem, który myśli tylko o sobie. Kilka razy pokazał, że potrafi jechać parą. Najlepszy dowodem na tę tezę niech będzie 15. bieg meczu z Kolejarzem Opole i podwójne zwycięstwo z Davidem Bellego, które dało wygraną w meczu.

Psychika 3. Początek meczu bywa w jego przypadku bardzo ważny. Jeśli zacznie dobrze, to niezależnie od rangi zawodów, nie trzeba mieć obaw, że się "spali" w decydującym momencie. Problem pojawia się, kiedy ten początek jest gorszy. Czasami za bardzo to przeżywa, zamiast po prostu zapomnieć o nieudanym wyścigu i skupić się na kolejnym.

Sprzęt 4. Pod tym względem nie można mu wiele zarzucić. Do sezonu był naprawdę dobrze przygotowany i w kolejnym nie powinno być gorzej. To stosunkowo młody zawodnik, który chciałby coś jeszcze osiągnąć i nie oszczędza pieniędzy na sprzęcie. Słabszy niż się spodziewano sezon na pewno nie wynikł z tego, że nie inwestował w motocykle.

Analiza toru 2. Uważam, że jest to jego najsłabsza strona i przyczyna średniego sezonu. Bywa zagubiony, nie zawsze wie co zmienić w sprzęcie. Może i miało to też wpływ na te błędy, które popełniał na dystansie. Jest tu pole do poprawy. Myślę, że jeśli to zrobi, to będziemy w końcu regularnie obserwować Ilję Czałowa jeżdżącego na miarę swoich możliwości.

Ocena: 28 na 40.

Czy spodziewasz się, że Ilja Czałow będzie liderem KSM-u Krosno?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
 • Andrzej TRybus Zgłoś komentarz
  Czałow gdyby był przypisany jako zawodnik drugiej lini czyli wsparcie dla prowadzącego parę, to można by powiedzieć., że spełnił swoje zadanie . Niestety nie tego oczekiwali kibice od
  Czytaj całość
  niego jako zawodnika zagranicznego . Jeździ fajnie, starty ma dobre, lecz pomimo tego, że jak wice mòwi - inwestuje w sprzęt to jest on jednak słabym sprzętem, co było jednak widać . Fakt, że Ilia miał kilka biegòw, gdzie wiòzł 3 pkt , lecz te biegi były przerywane z ròżnych powodòw i je tracił . Jak mocną ma psychikę w parku maszyn tego nie wiem, bo tam nie da się wejść z widowni, więc przyjmję słowa Zycha . Tor i czytanie toru - wszyscy tu mają z tym problem, zaròwno nasi jak i goście . Przede wszystkim ci zawodnicy w mniejszym stopniu to odczuwają, ktòrzy mają dobry, mocny i szybki sprzęt . Takim dysponował Bellego , Jakobsen z Poznania ( rekord toru ), lub nawet ci co już kiedyś jeździli w drużynie Krosna np Jabłoński z Gniezna i poznali tor od strony technicznej . Ta nawieżchnia ma jeszcze wiele tajemnic przed zawodnikami . Ilia Czałow to dobry zawodnik , ale sprzęt, sprzęt i jeszcze raz sprzęt to wyniki będą naprawdę nie złe .
  • avaterys. Zgłoś komentarz
   W Rybniku zapamiętałem go jako fajnego grajka na I lige, liczę że jeszcze na taki poziom kiedyś wskoczy i wróci do nas :D
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×