WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Krzysztof Mrozek: Każdy sąd działa profesjonalniej niż POLADA. Oni analizowali 20 kartek w 20 minut (wywiad)

Krzysztof Mrozek wierzy w wygraną ROW-u w sporze z Ekstraligą Żużlową. W środę pierwsza rozprawa w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Klub podaje w wątpliwość decyzję o skasowaniu punktów za doping Grigorija Łaguty.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Krzysztof Mrozek i Grigorij Łaguta

Dariusz Ostafiński, WP SportoweFakty: W środę pierwsze sądowe starcie ROW kontra Ekstraliga Żużlowa. Rybnickiemu klubowi pójdzie lepiej niż Grigorijowi Łagucie w POLADA?

Krzysztof Mrozek, prezes ROW-u Rybnik: Wierzę, że tak. Moim zdaniem każdy sąd działa bardziej profesjonalnie niż POLADA.

Co ma pan na myśli?

Kilka kwiatków w procesie Łaguty przed POLADA można znaleźć. Począwszy od tego, że po złożeniu przez Łagutę wniosku o wyłączenia terapeutyczne, Komitet Wyłączeń Terapeutycznych POLADA podjął decyzję, zanim otrzymał wszystkie dokumenty. Wiele materiałów, w tym zdjęcia rentgenowskie, nie zostało wziętych pod uwagę. Już nie wspomnę o tym, że o swojej decyzji POLADA najpierw poinformowała media, a dopiero w drugiej kolejności zawodnika i jego pełnomocnika. Przecież to jest naruszenie zasad poufności. Najgorsze, że doszło do nich wielokrotnie. Członkowie POLADA wypowiadali się publicznie na temat faktów, w tym kwestii medycznych, co jest niedopuszczalne.

Coś jeszcze?

Panel dyscyplinarny pierwszej instancji POLADA zarządził jedną z rozpraw, wzywając na nią zawodnika i jego pełnomocnika, bez zachowania regulaminowych terminów. Zajęto się rozpoznaniem sprawy, choć brakowało pisma z wyjaśnieniami Łaguty. To było około dwudziestu stron tekstu i załącznik. Na miejscu zażądano od pełnomocnika, by udostępnił skan tego pisma. Zostało ono wydrukowane. Poświęcono dwadzieścia minut na lekturę i analizę. Nie zapoznano się z załącznikami, ale wszystkie dowody oddalono. Panel ewidentnie działał wówczas pod presją czasu narzuconą przez Ekstraligę Żużlową. Robiono wszystko, by na tamtej rozprawie zapadła decyzja.

Z mojego punktu widzenia źle się stało, że POLADA nie podjęła decyzji dotyczącej wyników sportowych Łaguty. Gdyby je anulowano, ewentualnie wydano decyzję, że powinny być zachowane, nie byłoby sądowego sporu ROW-u z Ekstraligą. W ogóle nie byłoby ciągu dalszego sprawy.

Pełnomocnik Łaguty, w trakcie rozpatrywania sprawy przez panel dyscyplinarny pierwszej instancji, składał wniosek o rozstrzygnięcie kwestii zasadności odjęcia punktów zawodnika lub zespołu. Nie zostały one rozpoznane, nie nałożono kary na Łagutę. Ekstraliga Żużlowa, mimo to, zdecydowała się skasować punkty zawodnika z meczu, po którym doszło do kontroli antydopingowej. Zweryfikowano wynik i tabelę. Dlatego mamy spór sądowy. Został on sprowokowany przez brak jednoznacznego ustosunkowania się przez POLADA do kwestii wyników Łaguty.

Z pana słów wynika, że POLADA podejmowała decyzję w pośpiechu, że działała nieprofesjonalnie i na dokładkę nie doprowadziła sprawy do końca.

Mało tego. Odczuwalny był brak bezstronności i obiektywizmu ze strony członków panelu dyscyplinarnego. Wydawało się, że są one w bliskich relacjach z dyrektorem POLADA, panem Michałem Rynkowskim. A przecież on był w tym procesie oskarżycielem.

Czy to wyczerpuje listę pańskich zarzutów?

Powiedziałbym jeszcze o braku należytej staranności. Dokumenty dotyczące sprawy przekazywano wybiórczo. Na ostatniej sprawie POLADA powoływała się na dokumenty, które otrzymali wyłącznie przedstawiciele Ekstraligi Żużlowej oraz panel dyscyplinarny. Łaguta i jego pełnomocnik nie dostąpili tego zaszczytu.

POLADA, już w drugiej instancji, skróciła karę zawieszenia z 24 na 21 miesięcy. Zawodnikowi niewiele to jednak daje. Czy ROW w sądzie wygra więcej? Uda się anulować komunikaty stwierdzające anulowanie 3 dużych punktów meczowych?

Zobaczymy. Poczekajmy do środy.

ZOBACZ WIDEO W żużlu nie obyło się bez skandali. Był doping i korupcja


KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Czy zarzuty Mrozka względem POLADA są zasadne?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (96):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Pokaż więcej komentarzy (93)
Pokaż więcej komentarzy (96)
Pokaż więcej komentarzy (96)
Pokaż więcej komentarzy (96)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×