KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Szybka refleksja Brytyjczyków. Dokonali poprawki i znieśli kontrowersyjny przepis

W Wielkiej Brytanii za zgodą British Speedway Promoters Association zreflektowano się i zdecydowano o zniesieniu przepisu, mówiącego o karaniu zawodników cofnięciem na starcie o 15 metrów za zejście z motocykla.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Pogoda torpeduje ściganie WP SportoweFakty / Weronika Waresiak / Pogoda torpeduje ściganie
W poprzednim tygodniu informowaliśmy o kilku zmianach w regulaminie żużlowym obowiązującym w Wielkiej Brytanii. Działacze zdecydowali się m.in. wprowadzić zapis mówiący o możliwości wykluczenia zawodnika z powtórki wtedy, gdy po zapaleniu zielonego światła dotknie on taśmy jakąkolwiek częścią ciała lub sprzętu, a także umożliwiono przeprowadzanie rezerwy taktyczne już od czwartego wyścigu, a nie od piątego, jak poprzednio.

Sporo kontrowersji budziła jednak nowa regulacja dotycząca procedury startowej. Mówiła ona o tym, że żużlowcy podczas przygotowań do startu nie mogą schodzić z motocykla. W przeciwnym razie zostaliby karani cofnięciem o 15 metrów. "Ofiarami" tego zapisu zdążyli być już Max Fricke, Zach Wajtknecht i Tobiasz Musielak w meczu o Tarczę Premiership. Na Twitterze krytykował to ścigający się od wielu lat na Wyspach Nicolai Klindt. Z drugiej strony, Jacek Gajewski w rozmowie z naszym portalem uznawał to za ciekawy pomysł.

Ostatecznie Biuro Kontroli Żużlowej zdecydowało się za zgodą członków Komitetu Zarządzającego BSPA znieść przepis i powrócić do tego, który obowiązywał w 2017 roku. Poniżej pełna jego treść.

Tylko, jeśli zawodnik znajduje się na polu startowym z wystarczającym czasem pozostałym z dwuminutowego limitu, może przygotować swój obszar startowy, lecz pod warunkiem, że ma pełną kontrolę nad motocyklem, ma wyłącznik zapłonu przymocowany do sznurka, a jego motocykl skierowany jest w stronę kierunku jazdy.

ZOBACZ WIDEO Kim Jason Doyle będzie za 20 lat?
Czy brytyjskie władze podjęły słuszną decyzję, przywracając starą regulację?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
speedwaygb.co
Komentarze (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×