Polonia - KSM: Pierwsze zwycięstwo Polonii. Festiwal wykluczeń gości (relacja)

Mecz pomiędzy Polonią Bydgoszcz a KSM Krosno zapowiadał się niezwykle interesująco, jednak tak było tylko do połowy spotkania. Od momentu absurdalnego 7. biegu zakończonym wynikiem 5:0 to gospodarze zdominowali rywali i wygrali 50:39.

Artur Babicz
Dimitri Berge WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Dimitri Berge
Już przed sezonem można było się spodziewać, że oba zespoły nie należą do faworytów 2. Ligi Żużlowej. Jednak chyba mało kto spodziewał się, że dopiero w 6. kolejce w meczu pomiędzy sobą oba zespoły zagrają o pierwsze punkty w lidze. Spotkanie zapowiadało się szczególnie interesująco, ponieważ na kilka godzin przed jego rozpoczęciem opinia publiczna dowiedziała się, że w miejsce Oskara Ajtnera-Golloba  pojedzie Słoweniec Matic Ivacic. Ten jednak nie zawiódł i to Polonia sięgnęła po pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Sam początek wskazywał, że brak Ajtnera-Golloba może być gwoździem do trumny dla gospodarzy. Jego zmiennik ze Słowenii zaliczył taśmę w inauguracyjnym biegu, a zastępujący go Tomasz Orwat nie był w stanie nawiązać walki z silną parą gości. Jednakże prowadzenie gości nie trwało długo.

Już w 3. biegu Polonia doprowadziła do remisu i mecz był wyrównany aż do 7. biegu, w którym miała miejsce kuriozalna sytuacja. Pierwsze podejście do startu zakończyło się fiaskiem z powodu nierównego startu, a ostrzeżenie dostał Ilja Czałow. W powtórce wykluczony został junior gości, Kamil Kiełbasa, za przekroczenie czasu 2 minut. Gdy wydawało się, że w końcu uda się rozegrać 7. bieg... to po raz kolejny został on przerwany z powodu nierównego startu, a drugie już ostrzeżenie dostał Czałow. W efekcie upomnienia od sędziego, Rosjanin został wykluczony i wydawało się, że to będzie łatwe 5:0 dla gospodarzy. Jednak i tutaj był problem. W powtórce tego biegu pewnie po zwycięstwo pojechał Matic Ivacic, jednakże Dimitri Berge jechał na zdefektowanym motocyklu od połowy trzeciego okrążenia. Francuzowi ostatecznie udało się dojechać i sięgnął po 2 punkty.

Niewątpliwie był to przełomowy moment w tym spotkaniu, ponieważ w szeregi gości wdarło się dużo nerwów. Było to o tyle niekorzystne, że w niedzielnym spotkaniu bardzo długo na starcie trzymał sędzia Grzegorz Sokołowski. Spowodowało to, że kolejne biegi były przerywane z powodu nierównego startu, a żużlowcy KSM Krosno dostawali kolejne ostrzeżenia, a w dalszej konsekwencji wykluczenia.

To właśnie duża liczba wykluczeń (aż 6!) oraz defekt spowodowały, że w aż sześciu biegach drużyna KSM meldowała się na mecie w jednoosobowym (lub zerowym) składzie. Natomiast personalnie można zwrócić uwagę na bardzo słaby debiut Kennetha Hansena, który zdobył zaledwie punkt i w żadnym z biegów nie pokonał rywala.

Nie można jednak powiedzieć, że wygrana Polonii Bydgoszcz to wyłącznie zasługa fatalnej dyspozycji krośnian. Po raz kolejny w tym sezonie bardzo dobrze spisał się Dimitri Berge (10 punktów + bonus), a kroku dotrzymywali mu wałczeni Rene Bach oraz Damian Adamczak (obaj zdobyli po 11 punktów).