Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

2. Finał SoN: Dramat Dudka, ale to nie sędzia zabrał nam złoto. Brąz Polaków po piątkowym nokdaunie (relacja)

Złośliwi powiedzą, że FIM dopiął swego. Mówiło się przecież, że SoN zrobiono po to, by utrzeć nam nosa. To się udało. Wygrali Rosjanie, a my jeszcze długo będziemy się zastanawiali, co by było, gdyby Patryk Dudek nie ruszył się w barażu na starcie.

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Patryk Dudek Finał SoN WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Patryk Dudek. Finał SoN

W piątek Polacy pojechali słabo, więc przed sobotnimi zawodami nie było wielkiej wiary w narodzie. - Szkoda, że nie spadł deszcz i nie zmienił tego toru. To wywróciłoby wszystko. Także klasyfikację - przekonywał nas Sławomir Dudek, tata Patryka Dudka. - Przynajmniej ściganie będzie dobre - pocieszał nas Krzysztof Gałandziuk, kierownik drużyny Betardu Sparty Wrocław mając zapewne na myśli to, że odpowiedzialny za przygotowanie toru Phil Morris wyciągnął wnioski z piątkowego, przesadnego polewania nawierzchni wodą. Swoją drogą pojawiły się i takie głosy, że to właśnie przez to lanie wody nasi często nie łapali się na szprycę przeciwników. Czytaj, jeśli wody będzie mniej to i Polska wypadnie lepiej.

Kibice stojący w niezbyt długich kolejkach (podobnie, jak w piątek połowa stadionu była pusta) nie robili sobie jednak wielkich nadziei. - Może, jakby był Bartosz Zmarzlik. On by tutaj zjadł ten żwir - mówili, już próbując rozliczać trenera Marka Cieślaka z kadrowych decyzji. Kiedy jednak nasi wyjechali do pierwszego biegu ze Szwedami głośne "Polska, Polska" niosło się po trybunach. Pierwsze podejście zakończyło się wywrotką Dudka (tym razem, inaczej niż w piątek, startował całe zawody z wewnętrznych pól) po kolizji z Fredrikiem Lindgrenem na wejściu w łuk. Powtórka w czterech, ale tym razem znowu nie udało się dokończyć wyścigu, bo Lindgren przewrócił Macieja Janowskiego. Dobrze, że ten w momencie uderzenia motocykla Szweda uniósł nogę, bo mogło się to skończyć urazem.

Za trzecim razem pokonaliśmy wreszcie podwójnie osłabionych wykluczeniem Lindgrena Szwedów. - Wymarzony początek. Jak teraz zremisujemy z Rosją, to trzeba będzie biec do kościoła i dać na tacę - zauważył przytomnie jeden z fanów. Na tacę mogliśmy dawać niemal po każdym wyścigu przeciwników. Większość z nich kończyła się remisami, co biało-czerwonym było na rękę. Z Rosją, zgodnie z oczekiwaniami fanów, podzieliliśmy się punktami, a potem dorzuciliśmy 4:2 z Australią. Mogło być lepiej, ale Dudek po świetnym starcie gasł w oczach na trasie, więc kwestią czasu było, kiedy Jason Doyle go minie. Mogliśmy jednak być zadowoleni, bo po trzech startach, choć na chwilę, znaleźliśmy się nad kreską. Takie światełko w tunelu było nam potrzebne. Przecież w piątek leżeliśmy na deskach i zastanawialiśmy się, jak tu wyjść z tej całej zabawy z twarzą.

Jednak to nie tak, że już do końca było lekko, łatwo i przyjemnie. Kiedy zaczęło nam się wydawać, że Cieślak jest jednak trenerem w czepku urodzonym, sprawy zaczęły przybierać niekorzystny obrót. Michaela Jepsena Jensena nie zatrzymaliśmy i nie wygraliśmy z Danią (3:3), a potem przegraliśmy 2:4 z Anglikami, bo Tai Woffinden minął na trasie Dudka, a Janowski na ostatnich metrach stracił punkt na rzecz Roberta Lamberta. Czary z zamianą pól przez polskich zawodników powoli przestawały działać. Determinacja, choć było jej więcej niż pierwszego dnia, też już nie wystarczała. A i rywale przestali jeździć dla nas. Straty z piątku znowu stały się kulą u nogi.

Przed ostatnim biegiem fazy zasadniczej Polacy już nie musieli dawać na tacę. Musieli za to zacząć wznosić modły do Lindgrena (byłoby inaczej, gdyby chwilę wcześniej wygrali 5:1, a nie 4:2 z Niemcami). Losy polskiego medalu były w rękach Szwedów, którzy musieli zabrać Duńczykom, choć 2 punkty (zabrali trzy), by nasza reprezentacja nie została z niczym (drżeliśmy o gwarantujące start w barażu 3. mejsce). Można powiedzieć, że 3:3 w starciu Skandynawów sobie wymodliliśmy i mogliśmy się sposobić do barażu z fantastycznie usposobioną Rosją.

Hasłu bijemy się z Rosją o finał, nie towarzyszył jednak jęk zawodu. Co z tego, że Artiom Łaguta jeździł fenomenalnie. - Niech sobie jedzie do przodu, wystarczy, że zatrzymamy Sajfutdinowa - szeptali kibice, bo też w przypadku remisu regulamin premiuje drużynę, której zawodnicy zajmą dwa punktowane miejsca. Wszelkie kalkulacje wzięły jednak w łeb, kiedy sędzia wykluczył Dudka. Patryk miał już na koncie jedno ostrzeżenie (ciekawe, czy ktoś mu powiedział, że to piątkowe się liczy, bo nie wyglądało), a w barażu chyba nie wytrzymał ciśnienia i minimalnie się ruszył. Oj będziemy jeszcze długo pomstować na sędziego. Inna sprawa, że patrząc na przebieg całych zawodów, finał bardziej należał się Rosjanom.

Rosjanie ostatecznie zgarnęli złoto (co z tego, że Woffinden z nimi wygrał, skoro Łaguta i Sajfutdinow zajęli miejsca 2 i 3), a my, po dwóch latach rozstawiania rywali po kątach w DPŚ, musieliśmy zadowolić się brązem. Trzecie miejsce wymaga poważnej analizy, bo przecież byliśmy faworytami i mówiło się o tym, że moglibyśmy wystawić co najmniej trzy mocne reprezentacje. Z tej naszej potęgi wyszedł ostatecznie tylko brąz. I tylko mogliśmy się zazdrośnie przyglądać polewającym się szampanem Rosjanom. Inna sprawa, że po piątkowym nokdaunie nie liczyliśmy na zbyt wiele.

Wyniki Speedway of Nations:
I. Reprezentacja Rosji - 45+3+3 pkt.
II. Reprezentacja Wielkiej Brytanii - 46+3 pkt.
III. Reprezentacja Polski - 36+3 pkt.
IV. Reprezentacja Australii - 35 pkt.
V. Reprezentacja Danii - 35 pkt.
VI. Reprezentacja Szwecji - 32 pkt.
VII. Reprezentacja Niemiec - 23 pkt.

Wyniki 2. finału Speedway of Nations:

I.  Reprezentacja Rosji - 22+3+3
1. Artiom Łaguta - 14+2 (1*,3,3,3,2*,2) + 2 + 2
2. Emil Sajfutdinow - 8+2 (2,0,0,2*,3,1*) + 1 + 1
3. Gleb Czugunow - NS

II.  Reprezentacja Wielkiej Brytanii - 21+3
1. Tai Woffinden - 17 (2,3,3,3,3,3) + 3
2. Craig Cook - NS
3. Robert Lambert - 4 (0,1,1,1,1,0) + 0

III.  Reprezentacja Polski - 21+3
1. Maciej Janowski - 13 (3,2,3,2,0,3) + 3
2. Patryk Dudek - 8+3 (2*,1*,1,1*,2,1) + w
3. Maksym Drabik - NS

IV.  Reprezentacja Australii - 20
1. Jason Doyle - 16 (3,3,2,2,3,3)
2. Max Fricke - 4+1 (0,1,0,1*,1,1)
3. Jaimon Lidsey - NS

V.  Reprezentacja Szwecji - 16
1. Fredrik Lindgren - 9+2 (w,2*,1*,2,2,2)
2. Antonio Lindbaeck - 7+1 (1,3,2,0,0,1*)
3. Joel Kling - NS

VI.  Reprezentacja Danii - 15
1. Michael Jepsen Jensen - 15 (3,2,3,3,1,3)
2. Kenneth Bjerre - 0 (0,0,0,-,0,-)
3. Frederik Jakobsen - 0 (0,0)

VII. Reprezentacja Niemiec - 9
1 Kai Huckenbeck - 7 (2,0,2,1,2,2)
2. Martin Smolinski - 2+1 (1*,1,0,0,-,-)
3. Michael Haertel - 0 (0,0)

Bieg po biegu:
1. (65,03) Doyle, Sajfutdinow, Łaguta, Fricke
2. (64,37) Janowski, Dudek, Lindbaeck Lindgren (w)
3. (64,47) Jepsen Jensen, Huckenbeck, Smolinski, Bjerre
4. (64,17) Doyle, Woffinden, Fricke, Lambert
5. (63,69) Łaguta, Janowski, Dudek, Sajfutdinow
6. (64,25) Lindbaeck, Lindgren, Smolinski, Huckenbeck
7. (64,15) Woffinden, Jepsen Jensen, Lambert, Bjerre
8. (64,75) Janowski, Doyle, Dudek, Fricke
9. (64,22) Łaguta, Lindbaeck, Lindgren, Sajfutdinow
10. (64,59) Woffinden, Huckenbeck, Lambert, Smolinski
11. (64,63) Jepsen Jensen, Doyle, Fricke, Bjerre
12. (64,16) Łaguta, Sajfutdinow, Huckenbeck, Smolinski
13. (64,75) Jepsen Jensen, Janowski, Dudek, Jakobsen
14. (64,00) Woffinden, Lindgren, Lambert, Lindbaeck
15. (65,00) Doyle, Huckenbeck, Fricke, Haertel
16. (64,53) Sajfutdinow, Łaguta, Jepsen Jensen, Bjerre
17. (64,37) Woffinden, Dudek, Lambert, Janowski
18. (65,47) Doyle, Lindgren, Fricke, Lindbaeck
19. (64,34) Woffinden, Łaguta, Sajfutdinow, Lambert
20. (64,50) Janowski, Huckebneck, Dudek, Haertel
21. (64,54) Jepsen Jensen, Lindgren, Lindbaeck, Jakobsen
22. (65,19) Janowski, Łaguta, Sajfutdinow, Dudek (w)
23. (64,31) Woffinden, Łaguta, Sajfutdinow, Lambert

ZOBACZ WIDEO Tai Woffinden: Krystyna Kloc i Andrzej Rusko wykonują wspaniałą pracę
Czy postawa Polaków w Speedway of Nations to rozczarowanie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (247)
 • dmdn Zgłoś komentarz
  Gratulacje za zdobycie trzeciego miejsca w trudnych zawodach.
  • fishbed Zgłoś komentarz
   Prawdę o tych pseudo zawodach człowiek napisze i zaraz usuwają,
   • knight of steel Zgłoś komentarz
    Janowski wczoraj pokazał to co pisz3 cały czas do najlepszych zawodników mu wiele brakuje . On jak wystartuje tak jedzie walka u niego na dystansie to czekanie ba błąd defekt lub inne
    Czytaj całość
    nadprzyrodzone zjawiska.
    • Sebol Zgłoś komentarz
     Panie Cieślak nie będę się rozpisywał, wszystko poniżej zostało napisane przez kibiców, jak to śpiewa Perfect- ".... trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść -
     Czytaj całość
     niepokonany...". Panu ta sztuka się nie udała, szósty zmysł zawiódł. Oby w przyszłości Pana następca zanim wybierze trzech zawodników, to selekcja będzie inaczej wyglądała.
     • carlos55 Zgłoś komentarz
      Nie ma Zmarzlika nie ma show i zlota i po co te dyskusje
      • Qupashitu Zgłoś komentarz
       Zagubiony Cieślak i słaby Dudek pozbawili złota Polaków! Czemu Cieślak nie dał szansy Drabikowi? Dlaczego Polacy nie zamieniali się polami startowymi, aby sobie pomóc w wyścigach?
       Czytaj całość
       Dlaczego nie wiedzieli, że mają ostrzeżenia? Panie Cieślak idź Pan już do domu, bo taka postawa niczego dobrego nie zwiastuje.
       • dejwidZG Zgłoś komentarz
        Przepraszam co to jest "nokdaun"? Ubogi zasób słownictwa j. polskiego mamy redaktorze, czy co? Czy taka moda jest na słówka po afrykańsku?
        • Roman Fiszer Zgłoś komentarz
         Cieslak chcial sie zemscic na Zmarzliku za porazke w meczu ze STALA i okazalo sie ze chybil….i ,to by bylo na tyle .Panie MARKU czas na odpoczynek.Bo juz glowa nie ta a panskie wywody i
         Czytaj całość
         wywiady w mediach sa zalosne,to zwykly belkot.Idz pan na emeryture i pozostaw pan po sobie dobre wspomnienia,trzymanie sie na sile to upadek i szkoda dla polskiego zuzla.Zuzel idzie na przod ,dowodem te zawody do ktorych z gory byl Pan uprzedzony i niestety spowodowal pan porazke ,na wlasnym torze przed wlasna publika.Zycze spokojnej emerytury .
         • gieras Zgłoś komentarz
          a wp dalej pisze "po swojemu" ostatnio byl"grejfrut" a dzis"nokdaun" co to za słowa i z jakiego jezyka?siara
          • Kriso Zgłoś komentarz
           Dobrze się stało, że po tak mizernym piątku nie wygraliśmy. Niech inni też powygrywają, w przeciwnym wypadku żużel w niedalekiej przyszłości będzie istniał tylko w Polsce, a tego
           Czytaj całość
           chyba nikt nie chce!
           • michalj Zgłoś komentarz
            Brawo Polacy ! wywalczone 3 miejsce, fajne zawody...zawsze mogło być lepiej ale "gdyby babcia miała wąsy"...:)
            • KamcioGKM Zgłoś komentarz
             Taka prawda że Polska by mogła wystawić 3 reprezentacje i każda z nich miałaby szansę na zwycięstwo. Ten turniej to porażka.
             • Thorn_Greg Zgłoś komentarz
              Mistrzostwa Swiata par dla Rosji. Czekam na Druzynowy Puchar Swiata. :-) To fatalny regulamin, ktory, w sporcie motorowym a wiec defektowym, dopuszcza roztrzygniecie wygranej w jednym
              Czytaj całość
              biegu. Coz.. Polacy mogliby wystawic w SON dziesiec par... inni ledwo kleca jedna.
              Zobacz więcej komentarzy (63)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×