Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Duński gwiazdor chce być Polakiem. Złożył papiery. Rok poczeka

Leon Madsen, duńska rewelacja sezonu 2018 w żużlowej PGE Ekstralidze, rozpoczął starania o polskie obywatelstwo. - Zawodnik złożył papiery w odpowiednim wydziale urzędu miasta w Wejherowie, gdzie mieszka - mówi prezes Włókniarza Michał Świącik.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Nicki Pedersen i Leon Madsen WP SportoweFakty / Paweł Wilczyński / Nicki Pedersen i Leon Madsen.

Leon Madsen jest na początku drogi starań o nasze obywatelstwo. forBET Włókniarz Częstochowa, polski klub zawodnika, trzyma za niego kciuki. Prezes zapewnia, że jak sprawa wyjdzie z poziomu urzędu miasta w Wejherowie, to Włókniarz pomoże Madsenowi. Warto przypomnieć, że to właśnie częstochowski klub, 16 lat temu, pomagał załatwić obywatelstwo Norwegowi Runemu Holcie.

Holta wiele lat jeździł w reprezentacji, zdobywał z nią złote medale. Od 2007 roku, za zgodą PZM, startował jako Polak w Speedway Grand Prix. Wygrał dla nas dwa turnieje (GP Szwecji 2008, GP Skandynawii 2010). W 2010 roku cieszyliśmy się, że mamy trzech naszych na podium GP Polski w Toruniu. W tym gronie, prócz zwycięzcy Tomasza Golloba i Jarosława Hampela był właśnie Holta, który zajął drugie miejsce.

Mimo casusu Holty starania zawodnika z zachodu o polskie obywatelstwo zawsze dziwią. Co innego z żużlowcami ze wschodu. Ci dostając nasz paszport, stają się automatycznie obywatelami Unii Europejskiej i zyskując możliwość swobodnego przemieszczania się. Co może jednak mieć z tego Duńczyk. Na pewno nie socjal, bo w jego kraju jest lepszy niż u nas.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Madsen dzięki obywatelstwu, choć od państwa kasy nie dostanie (może kiedyś 500+), mógłby więcej zarobić. W regulaminie żużlowych rozgrywek jest wymóg, by każdy klub miał w meczowym składzie dwóch Polaków. Madsen jako bardzo mocny krajowy senior (obecnie ich brakuje) mógłby liczyć na o wiele lepszy kontrakt niż ma obecnie. Paszport stałby się w jego rękach mocną kartą przetargową.

A co z Madsenem w reprezentacji? PZM kiedyś przyjął Holtę z otwartymi ramionami. Rune pomógł zdobyć aż 3 złote medale w DPŚ. To były jednak inne czasy, nie mieliśmy tak wielu, jak obecnie, utalentowanych zawodników (i tylu uczestników Grand Prix, bo obecnie jest ich czterech), ale nikt rozsądny nie skreśliłby kogoś takiego, jak Madsen (inna sprawa, że menedżer Duńczyków to zrobił). Zwłaszcza gdy jest on w takiej formie, jak obecnie.

Prezes Włókniarza, abstrahując od zysków sportowych, widzi wiele argumentów za przyznaniem Madsenowi polskiego obywatelstwa. - Ja się pytam, co on ma wspólnego z Danią - rzuca Michał Świącik. - Nie ma nic wspólnego. Mieszka w Polsce, firmę prowadzi w Polsce, a i podatki u nas płaci. Do tego można dodać, że jego życiowa partnerka jest Polką. Para spodziewa się zresztą dziecka. W przeszłości wielu było takich, którzy nie zasługiwali na obywatelstwo, bo nie tylko nie mieli żadnych związków z naszym krajem, ale i słowa nie potrafili w naszym języku powiedzieć. Leon już się jednak uczy. Mam nadzieję, że za rok, może ciut później, będziemy się cieszyli z tego, że jest Polakiem.

ZOBACZ WIDEO Jeździł jak legenda. Teraz został legendą. Wzruszające pożegnanie Tomasza Jędrzejaka

Czy reprezentacja Polski potrzebuje Madsena?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (49):

 • Andrenalinas Zgłoś komentarz
  pytanie do Prezesa Świącika ... "my będziemy się cieszyli" - My Polacy czy My Częstochowianie? znając zamiłowanie Leona do wycieczek po kraju, nie jestem pewny, że za rok nadal będzie
  Czytaj całość
  bił się w pierś z lwem na kevlarze po meczach
  • UNIA LESZNO DMP 2015 Zgłoś komentarz
   Po co?
   • f1 Zgłoś komentarz
    A mówić po kaszebsku już się nauczył?
    • SGów Zgłoś komentarz
     Holta Rune to dopiero polak z krwi i kosci nawet mowic nie umie w jezyku naszym ojczystym. Zakaz zuzla i deportacja dopoki sie nie nauczy
     • DannyBoy Zgłoś komentarz
      I do końca jego kariery wszyscy dziennikarze bedą już tylko mówili "Duńczyk z polskim paszportem". Obrzydliwe to, oczywiście ze strony dziennikarzy.
      • Stal KG Zgłoś komentarz
       Już nawet na forum o żużlu nacjonalizm? Co Was tak boli jeden człowiek? W dodatku nie przyjechał tu na socjal, tylko ciężko pracuje. Parę milionów "naszych" wyjechało za granicę, a my
       Czytaj całość
       się tu spuszczamy nad jedną postacią. Jakieś dziwne rozważania, czy odejdzie do innego klubu, czy nie, czy się nauczy języka, czy nie... Ma partnerkę Polkę może i nie będzie władał polszczyzną na poziomie Miodka, ale wiele ma szansę się nauczyć PS. Swoją drogą niektórzy wypowiadający się też powinni przejść kurs nauki języka, minimum ortografii.
       • KamilUT Zgłoś komentarz
        Najniższy próg podatkowy w Danii to 40 % potem może być 60%.Ot i cała tajemnica miłości Leona do Polski.Taki będzie z niego Polak jak z Holty co po ponad 20 latach nie wyduka
        Czytaj całość
        "dzień dobry"
        • BKSIK Zgłoś komentarz
         Świącik teraz taki mądry a jak Madsen dostanie polski paszport to jedyne co będzie mógł zrobić to pomachać białymi chusteczkami na dworcu w Wejherowie jak Leon będzie odjeżdżał do
         Czytaj całość
         innego klubu. Tak jak i Holta nigdy nie będzie Polakiem. Krótko i na temat.
         • Vuja Zgłoś komentarz
          Myślę że 500+ zaważyło o podjeciu decyjzi przez Madsena o złożeniu wniosku o obywatelstwo. Mówie Wam to wszystko podejrzana sprawa.
          • nataszek Zgłoś komentarz
           Z obcokrajowców jeżdżących dla Wybrzeża jego i Bjerre wspominam najgorzej. Złotówa i wiecznie były z nim jakieś problemy.
           • BielsonWłókniarz46 Zgłoś komentarz
            Madsen ma pełne prawo ubiegać się o polskie obywatelstwo. Może i dla niego będzie to bardziej kartą przetargową w walce o wyższy kontrakt, ale na pewno zasługuje na nie bardziej niż
            Czytaj całość
            wielu obcokrajowców, którzy otrzymali takowe w przeszłości,z Rune Holtą na czele.
            • PudelekOSTAF Zgłoś komentarz
             Ostaff !! pisz o dzisiejszym wyniku Tobiasza Musielaka przed PO ;) to sie sprzeda
             • PudelekOSTAF Zgłoś komentarz
              http://www.migrant.info.pl/Obywatelstwo_polskie.html nie widzę powodu, dla którego miałby się nie dostosować do ustalonych zasad
              Zobacz więcej komentarzy (36)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×