NAJWIĘKSZE SUKCESY
[tag=875]
Kolejarz Rawicz[/tag] startował w polskiej lidze od momentu powołania do życia tych rozgrywek w 1948 roku. Po kilku sezonach rawiczanie odnieśli dwa największe sukcesy w historii zespołu. W sezonie 1954 Kolejarz zajął trzecie miejsce w DMP, a rok później Florian Kapała i spółka wywalczyli srebrne medale. Lepsza była jedynie Gwardia Bydgoszcz.
Jak się później okazało, były to jedyne drużynowe sukcesy zespołu z Rawicza, który przez wiele lat pozostawał w cieniu dominatorów zza miedzy, czyli Unii Leszno. Po sezonie 1959 zespół wycofał się z rozgrywek ligowych, do których powrócił po długich 37 latach.
NAJWIĘKSZA LEGENDA
Zdecydowanie najlepszy zawodnik w historii rawickiego żużla, a obecnie patron miejscowego stadionu. Florian Kapała startował w barwach Kolejarza w sezonach 1949-1958. W tym czasie zdobył dwa tytuły indywidualnego mistrza Polski (1953, 1956). Dwukrotnie stawał także na najniższym stopniu podium (1950, 1954).
Florian Kapała był członkiem złotej drużyny, która wywalczyła złoty medal w pierwszym finale Drużynowych Mistrzostw Świata we Wrocławiu w 1961 roku. W tym samym sezonie zajął także siódme miejsce w IMŚ w Malmoe, choć należy podkreślić, że w tym czasie był już zawodnikiem Stali Rzeszów.
W Rawiczu jeździł jeszcze jeden mistrz świata. W 2008 roku z "niedźwiadkiem" na plastronie osiem meczów odjechał debiutujący w rozgrywkach polskiej ligi Jason Doyle. Australijczyk spisywał się poniżej oczekiwań i osiągnął średnią 1,405 pkt/bieg. Dopiero w 2014 roku wypłynął na szerokie wody.
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W HISTORII KLUBU
6 czerwca 1948 - Ten dzień przeszedł do historii nie tylko rawickiego, ale i polskiego żużla. Rozegrano wówczas pierwszą rundę Drużynowych Mistrzostw Polski. Kolejarzowi przyszło wziąć udział w trójmeczu na torze w Ostrowie, gdzie oprócz gospodarzy startowali jeszcze zawodnicy DKS Łódź. Rawiczanie zajęli w tych zawodach trzecie miejsce, a całe rozgrywki zakończyli na piątej pozycji.
20 marca 1994 - Po wieloletniej przerwie żużel powrócił do Rawicza. Na torze nie pojawił się jeszcze lokalny zespół, a zgromadzona publiczność mogła obejrzeć spotkanie towarzyskie pomiędzy Unią Leszno a Spartą Wrocław. Na ligowe tory Kolejarz powrócił w sezonie 1996.
24 września 2000 - Tego dnia rawiczanie przypieczętowali pierwszy po reaktywacji awans do wyższej klasy rozgrywkowej. W drugiej lidze Kolejarz wygrał 10 meczów, a zaledwie dwa przegrał. Na zapleczu rawiczanie ścigali się przez trzy kolejne sezony, aż do przegranego dwumeczu barażowego z Klubem Motorowym Ostrów.
22 maja 2008 - Na rawickim torze przeprowadzono pierwszy w historii finał Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów do lat 19. Po zwycięstwo sięgnęła reprezentacja Szwecji, przed Niemcami i Duńczykami. Polacy w składzie z m.in. Maciejem Janowskim i Dawidem Lampartem, znaleźli się poza podium.
KOLEJARZ RAWICZ DZISIAJ
Już drugi sezon z rzędu Kolejarz będzie kontynuował ścisłą współpracę z Fogo Unią Leszno. Fuzja przynosi wymierne korzyści dla obu stron - rawiczanie zaczęli notować znacznie lepsze wyniki w rozgrywkach ligowych (w sezonie 2018 minimalnie przegrali w półfinale z TŻ Ostrovią), a młodzi zawodnicy mają gdzie zdobywać niezwykle cenne doświadczenie.
Podobnie ma być również i w tym roku, a do ekipy dołączyli kolejni młodzi, utalentowani zawodnicy. Szanse rozwoju dostaną m.in. Kacper Pludra, Krzysztof Sadurski czy Tymoteusz Picz. Warto dodać, że w Rawiczu prężnie działa także drużyna żużlowców-amatorów AKŻ Rawicz.
ZOBACZ WIDEO Wielcy żużlowi mistrzowie ślą życzenia dla Tomasza Golloba