NAJWIĘKSZE SUKCESY. Grudziądzanom nigdy nie przypadł żaden z medali drużynowych mistrzostw Polski. Od kilku sezonów działacze i sami zawodnicy wylewają siódme poty, aby przedostać się do upragnionej fazy play-off i zapisać w kartach historii klubu nowy rozdział. To nie znaczy jednak, że grudziądzanie nie mają powodów do dumy.
W 1995 r. Piotr Markuszewski sięgnął po brązowy medal MIMP, a rok później młodzież wywalczyła złoty medal MDMP. Jednak największą uciechę sprawił miejscowym śp. Robert Dados, który w 1998 r. wywalczył złoty medal IMŚJ. Nie można też zapomnieć o sukcesach grudziądzkich wychowanków - Krzysztofa Buczkowskiego i Artura Mroczki. Pierwszy z nich zdobył złoty medal DMŚJ w 2006 r. i 2007 r. Drugi w 2008 r. wygrał zawody Brązowego Kasku i zdobył złoty medal IMEJ.
NAJWIĘKSZA LEGENDA. Bez cienia wątpliwości jest nią Robert Dados. Każdy grudziądzanin zna jego nazwisko i wie jak wiele zrobił dla miejscowego klubu. Nie chodzi tylko o ww. indywidualny sukces żużlowca, ale o to że przez kilka lat (1996 r.-2000 r.) był trzonem drużyny z nad Wisły i niósł pozostałym ducha walki. Na jego cześć nazwano nawet w ubiegłym roku jedną z ulic w Grudziądzu, która mieści się przy stadionie żużlowym. Był on również wzorem dla Krzysztofa Buczkowskiego, który nigdy tego nie ukrywał.
ZOBACZ WIDEO Rajd Dakar. Nietypowy zakład uczestników. Na szali fryzura i długi pocałunek
Do ważnych postaci można także tutaj dołączyć Billy'ego Hamilla oraz Tomasza Golloba. Pierwszy z nich był jednym z najlepszych zawodników na świecie, gdy w 1996 r. dołączył do GKM-u Grudziądz i wraz z Robertem Dadosem tworzył niezapomniane żużlowe akcje na torze. Drugiego z nich nie trzeba nikomu przedstawiać. W 2015 r. ku zaskoczeniu wszystkich dołączył do grudziądzkiego składu. To on budował w drużynie wolę walki, przekazywał cenne uwagi i zawsze służył dla pozostałych zawodników pomocą. W 2017 r. doszło do nieszczęśliwego wypadku, który przekreślił ostatecznie karierę najwybitniejszego polskiego żużlowca.
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W HISTORII GRUDZIĄDZKIEGO KLUBU.
Pierwszy awans do Ekstraklasy.
Do klubu w 1995. dołączyli Adam Pawliczek i Henryk Bem. Drużyna zajęła 2 miejsce w II lidze i po raz pierwszy w swojej historii awansowała do ekstraklasy.
Upadek GKM-u Grudziądz. W 2002 r. grudziądzanie z wielkimi problemami dojechali do końca sezonu. Zajęli ostatnie miejsce w ówczesnej I lidze, lecz nie spadli do niższej klasy rozgrywkowej, ponieważ klub rozwiązano.
Nadzieja w GTŻ Grudziądz. Dość szybko uporano się z problemami w Grudziądzu, bo już w 2002 r. utworzono w mieście Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe. W 2003. byli zawodnicy GKM-u Grudziadz podparci wychowankami Apatora Toruń rozpoczęli jazdę w II lidze żużlowej.
Powrót do legendarnej nazwy. Przed sezonem, który miał się rozpocząć w 2013 r. doszło do rewolucji w grudziądzkim żużlu. Klub przekształcił się w spółkę akcyjną i ku ucieszę wszystkich kibiców powrócił do dawnej nazwy - GKM Grudziądz.
Awans do Ekstraligi. Grudziądzanie mieli przy tym dużo szczęścia, bowiem nie do końca tylko swoją walką na torze wywalczyli sobie awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Problemy finansowe klubu z Częstochowy doprowadziły do ich degradacji z Ekstraligi. Regulamin kazał zaprosić w ich miejsce łódzką drużynę Orła Łódź, jednak nie skorzystali oni z oferty. Grudziądzanie postanowili nie lekceważyć takiej okazji i zdecydowali się na udział w Ekstralidze.
GKM GRUDZIĄDZ DZISIAJ. Przyszły sezon będzie piątym, w którym drużyna z Grudziądza jeździ w najwyższej lidze w Polsce. Największym marzeniem grudziądzan jest przedostanie się do fazy play-off i walka o medal DMP. Dzisiaj liderem zespołu jest Artiom Łaguta podparty takimi nazwiskami jak Bjerre, Lindbaeck, Pawlicki czy Buczkowski. Przyszły sezon to te same cele, lecz jeszcze większe wzmocnienia ku nadziei na ich zrealizowanie.
Tomek Gollob ma na pewno bardzo duzy wkład w rozwój GKMu w ostatnich latach, w zbudowaniu tzw. Twierdzy w 2016. No, ale nie wiem czy stawiac go tutaj jako legende czy Dla mnie ważnymi postaciami byli min. Paweł Staszek, podobnie jak Robert Dados wychowanek lubelskiego Motoru, ale w Grudziadzu "zasiedział" się na lata..14 sezonów pod rząd. Medal MDMP, start w finale IMŚJ w Mseno. Często gęsto od niego zależal wynik GKM, taki typowy startowiec, ale równiez dobry technik.
śp.Grzegorz Knapp, 2x medalista MDMP. Powiedziałbym, ze solidny junior. Może nie wyszło za dobrze w karierze seniorskiej, do czasu był solidnym pierwszoligowcem.
Na pewno godnie reprezenotwał nasz kraj w lodowej odmianie żużla, po jego śmierci jakby wszystko siadło w tej kwestii...
Ikona klubu również chocby Kempes i zawodniczo a i trenersko . pozytywny człowiek, najdłużej startujacy w klubie. 16 badz 17 sezonów.
Piotr Markuszewski, utalentowany junior, braz MIMP -1995, srebro MDMP w 1991,szkoda ze nie wyszło w seniorskiej karierze...
Starsi kibice moga wymienic kolejnych zawodników. Czytaj całość