KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Profesor Harat dał Gollobowi zielone światło na operację w Szwajcarii. Jest nadzieja, że mistrz stanie na nogi

Tomasz Gollob w grudniu poinformował, że jeśli profesor Marek Harat wyrazi zgodę, to być może pojedzie do kliniki w Szwajcarii na eksperymentalne leczenie polegające na elektrycznej stymulacji rdzenia. Harat zdradza nam, że Gollob ma jego zgodę.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Tomasz Gollob WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Tomasz Gollob

Tomasz Gollob w kwietniu 2017 roku miał wypadek na crossie. Żużlowiec uszkodził sobie rdzeń, stracił czucie od linii klatki piersiowej w dół i porusza się na wózku inwalidzkim. Nie traci jednak nadziei, że ten stan da się odmienić. Nową szansą dla niego jest szwajcarska klinika zajmująca się elektryczną stymulacją rdzenia. Nowa technika została opracowana przez Grégoire Courtine, neurologa z Politechniki Federalnej w Zurychu.

Metoda leczenia, której chce się poddać Gollob, polega na wszczepieniu generatora impulsów. Jest też bardzo droga. Może kosztować nawet kilka milionów złotych. Warto jednak tego spróbować, bo trzem mężczyznom udało się odzyskać kontrolę nad dolną partią ciała. Być może Gollob wkrótce pójdzie w ich ślady. Tomasz ma już zgodę profesora Marka Harata. Lekarz opiekujący się zawodnikiem mówi nam, że przeanalizował wszystko i dał swoją zgodę na takie leczenie. Dla Golloba zielone światło od profesora ma ogromne znaczenie. Bez tego raczej nigdzie by się nie ruszył.

Czytaj także: Koniec wielkiej kasy. Golloba już nikt nie przebije

- Metoda Szwajcarów to jest wciąż leczenie eksperymentalne, coś w rodzaju programu badawczego - mówi nam Harat. - Nie ma jednak przeszkód, Tomasz może tego spróbować. Dotychczasowe próby pokazują, że przez stymulację rdzenia udaje się uzyskać u pacjentów pewne reakcje, w tym pobudzenie ruchowe.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy od profesora, wynika, że Gollob wciąż czeka na odpowiedź Szwajcarów w kwestii leczenia. Oczekiwana jest jednak odpowiedź pozytywna i już trwa dyskusja, jak to wszystko rozegrać. W szczególności chodzi o ustalenie terminu ewentualnego wyjazdu. Dla organizmu żużlowca ta operacja będzie jednak dużym obciążeniem.

Czytaj także: Wielkie nazwiska w Polonii. Będą Golloba z Bońkiem

Tomasz ma się w tej chwili dobrze, ale od wypadku na crossie już nie regeneruje się tak łatwo, a w drugiej połowie 2018 roku przeszedł dwie operacje. Chodzi o wszczepienie stymulatora, który zniwelował bóle spastyczne i rozpuszczenie kamieni w woreczku żółciowym. Nie można wykluczyć, że w tej sytuacji wyjazd do Szwajcarii zostanie zaplanowany na drugą połowę roku. Sytuacja jest jednak dynamiczna, więc to nic pewnego.

ZOBACZ WIDEO Marcin Majewski: Tomek Gollob budzi się do życia

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (11)
 • Mat. Zgłoś komentarz
  Zdrowia życzę Panie Tomaszu. Życzę też żeby wspierał Pan innych zawodników , którzy nie myślą o klinikach w Szwajcarii, tylko o nowym wózku inwalidzkim..jest wielu sportowców ,
  Czytaj całość
  którym w młodym wieku plany życiowe i sportowe pokrzyżowała kontuzja, a dla których turniej charytatywny nigdy nie był i nie będzie zorganizowany..oni też mogli zostać Mistrzami Świata..
  • undisputed Zgłoś komentarz
   Życzę sukcesów w leczeniu bo to jedyny nasz rodzynek żużlowy który naprawdę robił porządną robotę na torze. Pamiętam jego biegi w GP. Szacunek!!! Lecz nie podoba mi się jedna
   Czytaj całość
   sprawa. Rozumiem że pomoc jest potrzebna, cały swiat zawodników, kibiców chce pomóc i to jest fajne ale w Polsce są bardziej potrzebujący którzy walczą o życie a nie o to aby stanąć na nogi. Dlaczego dla tych ludzi nie ma takich akcji. Małe dzieci nie są medialne a bardziej potrzebują pomoc. Czy trzeba być sportowcem znanym na świecie aby mieć lżej??? coś tu est nie halo! nie krytykuję pomocy dla Tomka który kupuje klub z Bońkiem i chce się leczyć w Szwajcarii. Na to potrzebna gruba kasa która jak widac jest... Fajnie że Tomek ma wsparcie ale ja uważam że są bardziej potrzebujący a tym bardziej małe dzieci.
   • macma10 Zgłoś komentarz
    Trzymam kciuki, wracaj do żużla, może nie jako zawodnik ale działacz. Świat żużla cię potrzebuje. Twój fan, który przeżył z Tobą te wspaniałe jak i te gorsze chwilę
    • Rylszczak Zgłoś komentarz
     Trzymaj się Tomek
     • Petrus Zgłoś komentarz
      [quote]Metoda leczenia, której chce się poddać Gollob, polega na wszczepieniu generatora impulsów. Jest też bardzo droga. Może kosztować nawet kilka milionów złotych.[/quote] Żyję na
      Czytaj całość
      tym świecie prawie pięćdziesiąt lat i do tej pory nie wiem, co składa się na te operacje dla małych dzieci czy dorosłych, za kilkaset tysięcy złotych czy miliony? Pensja przeprowadzających operację, tabletki, szczepionki, transfuzje, zastrzyki, łapówki, rehabilitacja, działka dla koncernu, którego logo jest w szpitalnych aptekach, fundacji czy dla ministerstwa zdrowia ? Ktoś może mnie oświecić w tym temacie? Ps. Oczywiście Tomkowi życzę jak najlepiej i oby mu się udało stanąć na nogi.
      • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
       Powodzenia Tomek wstawaj na swoje nogi,
       • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
        Powodzenia Tomek!
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×