KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Za i przeciw Hynka. Rekin biznesu z Tarnowa. Niech się Cierniakom darzy we Wrocławiu

Unia Tarnów ma w okolicy dwie szkółki, ale za chwilę prezes klubu Łukasz Sady może się obudzić z ręką w nocniku. Ewentualne odejście Mateusza Cierniaka do Betard Sparty Wrocław sprawi, że Jaskółki w tej formacji będą gołe i wesołe.

Kamil Hynek
Kamil Hynek
Mateusz Cierniak z lewej WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: Mateusz Cierniak z lewej
Jeśli nasze czwartkowe informacje o przyszłorocznym przejściu Mateusza Cierniaka z Unii Tarnów do Betard Sparty Wrocław się potwierdzą, a wszystko na to wskazuje, że tak, prezes Łukasz Sady obudzi się niedługo z ręką w nocniku i będziemy mieli do czynienia z ewenementem na dużą skalę. Bo jak nazwać sytuację, w której pod nosem spółki żużlowej funkcjonują dwie szkółki - Cierniaka i Kołodzieja, a klub nie ma z tego praktycznie żadnego pożytku.

Obie szkółki długo opierały się środkach przekazywanych przez Grupę Azoty. Partnera klubu, który w zamierzeniu łożył niemałe pieniądze na młodych chłopaków, którzy w dalszej perspektywie, po zdaniu licencji mieli lawinowo zasilać szeregi ekipy Jaskółek. Oczywista oczywistość. Tymczasem za chwilę okaże się, że te najlepsze kąski będą jeździć wszędzie tylko nie w Tarnowie. Na miejscu Grupy Azoty, która stoi np. za rozwojem Cierniaka poprosiłbym o wyszyciu loga potentata chemicznego na kewlarze Betardu Sparty.

CZYTAJ TAKŻE: Cugowski: Nie wyrzucajmy Lindgrena za LGBT

Ciekawe swoją drogą jak przyszłym roku miałyby wyglądać treningi UKS-u pod dowództwem Mirosława Cierniaka. Większość czasu będzie pewnie spędzał z synem we Wrocławiu. Tam nie będzie takie luzu jak w Tarnowie, gdzie wszyscy chuchają i dmuchają na Mateusza i jest lokalną gwiazdką. Trzeba będzie skonfrontować się dużo większą presję. A gdy np. nie będzie szło?

ZOBACZ WIDEO Kibice grożą właścicielowi klubu. Szantażują go

Już ten sezon w Nice 1.LŻ zweryfikował nieco oczekiwania względem młodego Cierniaka. Kibice i on pewnie on sam widzieli się w roli kogoś, kto będzie w stanie zastępować słabiej dysponowanych seniorów. Tymczasem na początku rozgrywek był kłopot z wygrywaniem biegów młodzieżowych na swoim torze. On sam ma szczęście, że na rynku młodzieżowców panuje olbrzymia posucha więc, to wejście do PGE Ekstraligi nie musi być wbrew pozorom takie skomplikowane. Choć na zastąpienie Maksyma Drabika w skali 1:1 nikt nie liczy.

Z drugiej strony nie dziwię się Cierniakowi. Gdyby chociaż przedłożono mu jakieś perspektywy w Tarnowie. Drużyna jedzie bez jasnego celu, poza tym żeby zdrowo i cało ukończyć zawody. Czym skusić takiego młodego zawodnika do pozostania, skoro on chce się rozwijać, iść do przodu, robić postępy i lepiej zarabiać. Dobrą atmosferą i wiecznym poklepywaniem po plecach jeszcze nikt nikogo wyżywił.

Lokalny patriotyzm i przywiązanie do barw skończyło się dobrych kilkanaście lat temu, dlatego szczerze im życzę powodzenia. Tam im będzie lepiej, ptasiego mleczka na pewno nie zabraknie, a to dla zawodnika na starcie kariery niezwykle ważne. I to najbardziej boli, że w Tarnowie nie ma myślenia długofalowego. Jest tu i teraz. A przyszłość? Jakoś to będzie.

Wracając do prezesa Unii Tarnów...nie od dziś też wiadomo, że pan Sady nie jest łatwym człowiekiem w relacjach. Gdyby tak nie było potrafiłby sobie ułożyć życie z miastem, z którym należy funkcjonować w symbiozie. Największe profity tego konsumuje się przy formowaniu przedsezonowego budżetu. A Unia rok rocznie zbiera z ratuszowego stołu co najwyżej okruchy. Dobry szef i organizator nie może przedkładać własnych ambicji ponad dobro klubu. Trzeba nieraz po po prostu zacisnąć zęby i schować urażoną dumę do kieszeni.

I tutaj zahaczamy o kolejny ważny wątek szkółki Janusza Kołodzieja i konfliktu prezesa z najwybitniejszym tarnowskim wychowankiem. Kto więcej na nim stracił? Tego szerzej chyba nie trzeba tłumaczyć. Wystarczy napisać, że jeden z podopiecznych Janusza, Bartłomiej Kowalski bardzo chciał wrócić do rodzinnego miasta, lecz nie wchodząc w szczegóły jego losy tak się potoczyły, że najpierw o mały włos nie wylądował u rywala zza miedzy - Stali Rzeszów, a kiedy ta została nie dopuszczona do rozgrywek, był zmuszony szukać szczęścia w Częstochowie.

W sytuacji, która może spotkać Jaskółki w przyszłym roku takiego Kowalskiego powinno się przyjąć z pocałowaniem ręki. Bez wątpienia byłby filarem trzonu młodzieżowego tarnowian. Obecnie, z wyłączeniem Cierniaka w kadrze zespołu znajduje się trzech juniorów: Przemysław Konieczny, Dawid Rempała i Mateusz Gzyl. Przy całym szacunku dla powyższego tercetu, ale żaden na razie nie będzie w stanie zastąpić Cierniaka.

Konieczny w porównaniu z poprzednimi rozgrywkami zrobił olbrzymi i widoczny gołym okiem postęp, ale nie jest w tej chwili materiałem na lidera formacji młodzieżowej. To wciąż melodia przyszłości. Podobnie Rempała i Gzyl. Mogą odpalić, ale są na razie wielką niewiadomą. Nie pomylimy się pewnie jak wysnujemy wniosek, że Unia będzie w kolejnym sezonie na pozycjach juniorskich goła i wesoła. Szkoda, ponieważ Unia miała gotowy produkt, diamencik do dalszego oszlifowania. Z tym, że za szlifierkę chwyci już ktoś inny.

Pada wiele zarzutów pod adresem Kołodzieja za formę rozstania w poprzednich latach. Ale może to nie jest tak, że to on nie potrafi się kulturalnie rozejść. W Lesznie jakoś w 2011 właściciele klubu i team Kołodzieja potrafili sobie ładnie podziękować. Gdzie jest teraz Janusz? Ano w Lesznie.

I tak z perspektywy czasu Janusz chyba powinien jakiś list gratulacyjny wysłać prezesowi. W końcu jeździ teraz w lepszym klubie, jest szanowany, traktowany jak swój i na dodatek awansował do Grand Prix. Znów z Bykiem na piersi. Kołodziej został otoczony opieką przez ówczesnego prezesa Józefa Dworakowskiego, który nie tylko wciąż jest jego sponsorem, ale widzi w żużlowcu z Tarnowa poważną osobę.

CZYTAJ TAKŻE: Polonia Bydgoszcz szuka zawodnika. Jak Hancock zechce usiądą z nim do stołu

Czy Łukasz Sady jest dobrym prezesem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (34)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  A ja sobie tak myślę że jeśliby spełniły się te dywagacje i cierniak wylądował we wrocku to warto by wszczac jakieś postępowanie za naruszenie regulaminu przez wrocek i rozmowy z
  Czytaj całość
  zawodnikiem w trakcie sezonu.
  • Patrykowski Zgłoś komentarz
   Jak rozumiem, to nie Unia Tarnów ma prawa do zawodnika. Chwalono Tarnów za ilość szkółek, Unia Tarnów, szkółka Kołodzieja i Cierniaka. Klub żużlowy jest w mieście jeden on ponosi
   Czytaj całość
   największe koszty, jest dotowany i ma być "ambasadorem" miasta. Widzę, jednak, że nadmiar szkółek to szkoda dla klubu i miasta. Tradycje żużlowe, środowisko czerpie z klubu Unia Tarnów a biznesowo łatwiej zainwestować w szkółkę bez kosztów jakie ponosi klub, wymogów ekstraligi czy I ligi liczy się zysk dla prywatnego biznesu i tym sposobem wyciąga się zawodników, którzy zamiast trafić do Klubu Unia Tarnów trafiają do prywatnych biznesów, a tam potem robi się na zawodnikach kasę, a że przy okazji traci na tym klub Unia Tarnów i miasto to kogo to już interesuje liczy się kasa.. Nie wiem jak Wy ale ja uważam, że tyle szkółek działa ze szkodą dla Klubu i miasta. Szkółki powinny być klubowe, lub bardzo mocno związane z Klubem, bo inaczej ktoś kogoś doi i traci na tym region, klub kibice, miasto...
   • blog Zgłoś komentarz
    Co robi w zespole dalej Pan Baran. Co to z trener. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Szkoda, że władze miasta nie widzą, że to żużel był najlepszą reklamą miasta.Brak stadionu i
    Czytaj całość
    niekończące się przetargi. Szkoda psuć legendę Tarnowa. Inka
    • MrAB0604 Zgłoś komentarz
     Znęcają się nad Unią strasznie. Ale to nic, ważne by w Unii postępowali rzetelnie, dbali o swoje i mieli na względzie dobro kibiców.
     • bastek75 Zgłoś komentarz
      Sady spuscil 2 razy unie do 1 ligi niedogadal się z zawodnikami takimi jak Vacul czy janek ani Leon ani artiom nie chcieli w tamtym roku jeździć poklucony z miastem kibicami itp. Rozwalił
      Czytaj całość
      drużyne którą w ciągu ostatnich lat miała najwięcej medali z wszystkich. I ON DALEJ JEST PREZESEM GDZIE TAKIE COS BY MIALO MIEJSCE TYLKO W TARNOWIE nie wiem jakie on ma plecy w azotach ale jakby miał choć trochę przyzwoitości to dawno by się podał do dymisji
      • omen Zgłoś komentarz
       Panie Rusko ile kosztuje taki felieton? Sparta nachama chce wydrzec Cierniaka a w listpadzie zostana bez Drabika, Taia i Milika! Zobaczycie!
       • Skam Zgłoś komentarz
        Pan Hynek w formie widzę. ,,Rozwój" pod opieką pana Ostafińskiego przynosi widoczne efekty. Gratulacje. Już niedługo będzie pan nie tylko przez ludzi z Tarnowa wymieniany jako jeden z
        Czytaj całość
        najgorszych ,,redaktorów" sportowy w kraju. Ostafiński, Puka, Rudzki to liderzy a panowie Hynek i Czosnyka chcą się uczyć od wyżej wymienionej trójki i zostać przyjęci do tego nie elitarnego grona. Dobra droga. A co do artykułu to byłby całkiem rzeczowy gdyby tylko nie jeden aspekt. Są to domysły!(jeśli tych redaktorów można uznać za osoby myślące) Język jakim posługuje się twórca owego ,,artykułu"/,,felietonu" nadal prosi o pomstę. Krytyka prezesa Sadego owszem słuszna lecz powód wzięty znikąd więc cała krytyka jest niestety błędna. A jest tyle powodów żeby to zrobić. Szkoda. Dręczy was to że Sady jedną z najlepszych rzeczy jaką zrobił w trakcie swojej prezesury to nieprzedłużenie z WP.pl patronatu medialnego i nie udzielił akredytacji na mecze? Oooo, jaka szkoda! Trzeba sobie bilet kupić?! Och aż wzruszyło się moje serce. I nie tylko ono. Sady zrobił świetny ruch bo postanowił nawiązać współpracę z lepszym portalem z ludźmi rzetelnymi i z moralnością nie w rynsztoku tak jak to bywa u was. Jesteście grupką wzajemnej adoracji i ludźmi którzy wykorzystując swoje stanowiska sieją propagandę i robią szkodę w relacjach międzyludzkich. Szczucie, konfliktowanie i tworzenie burzy oraz zamieszania między stronami to dla was jedyne cele na każdy dzień. Jak wy patrzycie rodzinom, znajomym czy kibicom w oczy?! Jakim prezesem jest Sady? Jako kibic mogę powiedzieć i napisać że byli lepsi bo za jego prezesury klub co prawda zdobywał medale DMP ale również dwukrotnie spadł z ligi i raz awansował. Relacje z miastem?! A co ma zrobić Sady z Ciepielą? Przecież to jest lewak! On myśli nie o tym by być dobrym zarządcą tylko żeby do kolejnych wyborów dotrwać. Jak widać kibice znów go wybrali a ten znów pluje im w twarz. Ja jestem dumny z tego że głosowałem nie za kimś innym tylko przeciw niemu. A co do prezesa Sadego to widocznie Rada Nadzorcza Unii Tarnów ŻSSA jest zadowolona z jego działań bo w innym przypadku by się go pozbyli. Azoty to tarnowska firma. Co ona ma wspólnego z Wrocławiem? Dlaczego mieliby znaleźć się na ich kombinezonach? Głównym celem jakim było stworzenie programu Grupa Azoty START było wsparcie młodych ludzi nie tylko tych ze środowiska żużlowego. Ci ze szkółki żużlowej mieli zasilać Unię Tarnów. Podopieczni Cierniaka to robią. Dlaczego Kołodzieja nie? Bo Kołodziej chce sprzedawać adeptów jak na targu i dokładnie to robi. Może by tak dział SF zainteresowałaby się tym dlaczego GA porzuciła wsparcie dla Akademii Kołodzieja a nadal wspiera UKS Jaskółki? Cierniak jest zawodnikiem Unii a każdy kto teraz podejmowałby jakiekolwiek rozmowy z przedstawicielem zawodnika lub nim samym na temat zmian barw klubowych łamie regulamin GKSŻ. Cierniak porzuci całe życie i środowisko by spędzać więcej czasu we Wrocławiu niż w Tarnowie? Ciekawa teoria. A jak miałoby to wyglądać w praktyce? Ja nadal twierdzę że Cierniak zostanie w Unii Tarnów i w przyszłym roku będzie bardzo mocnym zawodnikiem nie tylko w formacji młodzieżowej ale i też pomoże w awansie do e bardziej doświadczonym kolegom. Bo dlaczego miałbym oczekiwać czegoś innego? Bo panowie Puka, Ostafiński i Hynek tak twierdzą? Dziękuje nie skorzystam. A może by tak zapytać Cierniaków i młodego i tego nieco starszego co mają do powiedzenia na ten temat? Wy piszcie nadal i róbcie z siebie pośmiewisko a ja poczekam na efekty. Po tym ich poznam.
        • pz0 Zgłoś komentarz
         Hynek nadal prowadzi osobistą wojnę z Unią. No cóż, musimy przyjąć takie szczeniackie teksty, już się przyzwyczailiśmy. Pamiętacie te dywagacje SF o braku licencji dla Tarnowa? Nic
         Czytaj całość
         nie poradzimy. SF jeszcze się nie obudziły a już mają rękę w nocniku. Mamy do czynienia z ewenementem na dużą skalę. Bo jak nazwać sytuację w której Ostafiński przejął dobrze funkcjonujący dział żużla i w ciągu kilku lat pozmył się świetnego zespołu, a na jego miejsce przyjął ludzi którzy mają problemy z poprawnym zbudowaniem zdania. Zamiast ludzi dobrze zorientowanych mamy stado gryzipiórków. Celem tej zbieraniny jest zrobienie sensacji tam gdzie jej nie ma, sztuczne wywoływanie kłótni między kibicami. Założę się że taki Dryła czytając ten tekst godny psychopaty ma problemy z zapanowaniem nad zwieraczami. Smutne jest jednak to że większość kibiców wierzy w te wynurzenia Hynka kipiącego nienawiścią do Sadego. Do Lansera Ten nad u Hynka, Czosnyki i Ostafińskiego sięga znacznie wcześniejszych czasów jak ta akredytacja. Zrobiłem tradycyjny zrzut postu do archiwum i teraz błaźnie możesz go wywalać i usuwać moje konto.
         • ny Zgłoś komentarz
          Cierniak zostanie w Tarnowie,jedyne rozsadne posuniecie,jeszcze ma czas
          • Berserker 79 Zgłoś komentarz
           Sady uprawia sadyzm w tarnowskim klubie..prawdopodobne najgorszy prezes w sporcie żużlowym..Popieranie go przez RN klubu zakrwawa na działanie na szkodę spółki..
           • prorok 1 Zgłoś komentarz
            Odkąd Sady został prezesem Unii to jest stopniowy rozkład drużyny odeszło wielu zawodników , odeszli sponsorzy , jedynie Azoty dają się nabierać na obietnice Sadego i co roku spłacają
            Czytaj całość
            jego długi .Sady i Rada Nadzorcza to grabarze tarnowskiego żuzla w normalnym klubie juz dawno te nieroby powinni zostać wywieżieni na taczkach no ale w Tarnowie na nich nie ma mocnych , a wystarczy zeby Azoty przestały sponsorować żuzel i te nieroby będą uciekać z klubu jak szczury z tonącego okrętu .
            • wowo78 Zgłoś komentarz
             Jedyna szansa dla tarnowskiego żużla to pozbycie się tego szkodnika... Powinien napisać książkę o tytule "od pudła ekstraligi do przegranej z krosnem w kilka lat" (z całym
             Czytaj całość
             szacunkiem dla Krosna) Sady precz!!!!!
             • Mr d Zgłoś komentarz
              Jest klaunem nie prezesem
              Zobacz więcej komentarzy (3)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×