Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Jan Krzystyniak. Na pełnym gazie: Zmiany dla zmian. Nie wierzę w nowe Grand Prix (felieton)

Grand Prix zyska nowego promotora. Nie wiążę z tym jednak większych nadziei. Popularyzacja żużla w Azji czy Ameryce Południowej z góry jest skazana na niepowodzenie. Będziemy oglądać to, co poznaliśmy do tej pory.
Jan Krzystyniak
Jan Krzystyniak
Fredrik Lindgren, Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Fredrik Lindgren, Bartosz Zmarzlik.

Muszę zacząć od tego, że nie wierzę w obietnice. Bo przecież BSI też wiele obiecywało, a ze słów Brytyjczyków wiele nie wynikło. Próżno szukać w kalendarzu Speedway Grand Prix takich lokalizacji jak Azja, Ameryka Południowa czy Australia.

Zwróciłbym uwagę chociażby na Amerykę Południową, bo tam przecież jest żużel. Mamy tory w Argentynie. Sam znam zawodników, którzy się tam wybierali i jeździli w przerwach między sezonami. Nie wierzę jednak w to, że ktoś będzie tak hojny i wyciągnie rękę w kierunku Argentyńczyków i będzie tam organizować mistrzostwa świata.

Czytaj także: Optymistyczny wpis Grega Hancocka. Poprawia się stan jego małżonki

Tak naprawdę obawiam się, że zmiana z BSI na Eurosport Events niczemu nie służy. Nie spopularyzujemy nagle dyscypliny na innych kontynentach, skoro nie zrobiliśmy tego przez dziesiątki lat.

ZOBACZ WIDEO Mistrz świata zdradził, ile wydaje na sprzęt. Suma przyprawia o zawrót głowy

Słyszę, że nowemu promotorowi ma pomagać polskie One Sport. Tylko czy oni są w stanie wymyślić coś nowego? Nie widzę rozwiązań, które diametralnie coś by zmieniły. To trochę jak z nową tabelą biegową PGE Ekstraligi, którą wprowadzono na otarcie łez zawodników, którzy narzekali, że muszą startować z zewnętrznych pól startowych. Zmiany dla zmian. A skończy się tym, że niektórym zawodnikom przestawi się numery i tyle będzie z rewolucji. 

Jestem jednak ciekaw, co nowy promotor zrobi z torami jednodniowymi. Nie ukrywam, że nie jestem ich zwolennikiem. Ostatnio widzieliśmy odejście od tego typu nawierzchni. W kalendarzu zostały tylko Cardiff i Warszawa, jeśli chodzi o tory czasowe.

Czytaj także: Betard Sparta chce braci Curzytków

Czy Eurosport Events postawi na wielkie areny w większym stopniu? Nie wiem. Na pewno żużel na takich jednodniowych torach jest inny. Wydaje mi się, że zawodnicy też wolą sytuację, gdy znają tor i mają obeznanie. Na tymczasowych obiektach decyduje przypadek, więc nie jest za ciekawie.

Znam jednak kogoś, kto na pewno nie będzie zadowolony ze zmiany promotora. To Ole Olsen. Duńczykowi koniec współpracy z BSI na pewno nie będzie na rękę, biorąc pod uwagę, że miał monopol na przygotowywanie torów. Teraz to się skończy. Wszystko wskazuje na to, że zostanie pozbawiony pracy. 

Jan Krzystyniak

Czy nowy promotor pomoże żużlowemu Grand Prix?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10)
 • kompozytor Zgłoś komentarz
  Janek Kretyn Krzystyniak znowu zaszczekał. Kiedy ten kundel przestanie wyc i wygłaszczać swoje chore poglądy na temat żuzla?
  • Tomek B. Zgłoś komentarz
   Janek to mam wrażenie że ciągle jest na pełnym gazie...
   • HR_Sparta Zgłoś komentarz
    Panie Janie, ktoś, kto radzi sobie na torach jednodniowych poradzi na każdym innym ponieważ potrafi szybko się dopasować do nawierzchni i umiejętnie operować gazem. Tak zwani
    Czytaj całość
    "gwinciarze" mają problem. Jak nie dopasują ustawień silnika, z odkręconą do końca manetką, do warunków torowych, to ciężko im wygrać. Jeżeli tor nie jest jednakowy na całej długości (a jednodniowe praktycznie zawsze takie są) to mają pozamiatane. W takim wypadku słynne zawołanie trenera Cieślaka "trzymaj łychę" nie działa. Trzeba to robić z głową. Właśnie tacy myślący zawodnicy powinni wygrywać. Tak poza tym, to Japończycy mogliby wejść w ten sport, tylko ktoś musi im go sprzedać. Discovery ma większe możliwości. Kasę mają, warunki fizyczne też, a jak się za coś wezmą robią to dobrze. Przykładem są np. skoki narciarskie.
    • neotom Zgłoś komentarz
     Gdyby ludzie o ciasnym umyśle rządzili, to do dziś chodzilibyśmy z telefonem na kablu. Można zmienić bardzo dużo. Po pierwsz wywalić Olsena z jego nudnymi torami z jedną ścieżką.
     Czytaj całość
     Trzeba robić tory do walki. Po drugie zdecydowanie zmienić system GP. Podam przykład: w trzech biegach zawodnik ma 0,1,1 i może nadal wygrać GP. Proponuję stworzyć system, który obowiązywał kilkanaście lat temu, kto oglądał to pamięta. Następne: skrócić przerwy między biegami i często bezsensowne równania toru. Pokazywanie GP w płatnych kanałach premium także nie zwiększa oglądalności. To tego można pokazywać transmisje z treningów z wywiadami z zawodnikami, wtedy można liczyć na dłuższe rozmowy. I jeszcze dużo, dużo więcej.
     • Franek Dolas Zgłoś komentarz
      Chłopie ty w ogóle nie kumasz o co chodzi. Po pierwsze co ma się zmienić? O jakich zmianach pól startowych ty piszesz. Żużel to prosty sport. Jadą w lewo. To też mają zmienić? Ocknij
      Czytaj całość
      się człowieku. Żużla nie potrzeba ciągle zmieniać . Tak robią np. w F1 i co wychodzi na dobre? Jeśli chodzi o tę sferę to potrzeba wrócić do normalności. Do wypracowanych i uargumentowanych reguł a nie robić zmiany dla zmiany i jeszcze kompletnie bez sensu jak ostatnio zrobiło BSI. Atrakcyjność żużla polega na tym że ma być walka w każdym biegu czyli każdy bieg jest ważny a promotor ma tę walkę pokazywać wszędzie gdzie się da. Pokazywanie żużla nie spowoduje że stanie się nawet w kilka lat tak popularny jak inne dyscypliny cieszące się największa popularnością , ale trzeba od czegoś zacząć. Jeszcze raz powtarzam promowanie żużla nie polega na jego pseudouatrakcyjnianiu !!! Promowanie polega na jego powszechnym pokazywaniu. Najbardziej eksponowane powinny być GP w Warszawie czy Cardiff bo to jest opakowanie "premium" To jest pokazywanie od najlepszej strony. Myślę że gdyby GP Niemiec było na którymś z nowoczesnych stadionów to polscy kibice spokojnie by taki stadion zapełnili .Świata nie zainteresuje się żużlem jak będzie się pokazywać go jako piknik na trawce. A takie BSI czyli coś dla ubogich to patrzy tylko przez pryzmat tego żeby nie stracić. Czyli po taniości ( patrz. premie dla zawodników , i stadiony po za Polską i Cardiff.) Wydoić Polaków bo bez nich to BSI już dawno poszła by z torbami. Trzeba myśleć innymi kategoriami niż centusie. Kto na świecie zna BSI? A kto na świecie zna Discovery /Eurosport ? To jest marka , to jest pozycja której już na starcie jest łatwiej( bo ma pieniądze i jest wiarygodnym partnerem dla firm całego świata które bez wahania do nich przyjdą). Kto z poważnego zachodu zapuka do BSI? Kto się zainteresuje tym co oni tam robią? A kto zainteresuje się tym co robi Discovery? Oczywiście wszystko da się zrobić bardzo dobrze i wszystko da się schrzanić ale trzeba mieć nadzieję że przyłożą się by pokazywać GP w atrakcyjny sposób od strony kamery/technicznie. Ps dla mnie naturalną koleją rzeczy jest aby Discovery pomyślało aby pokazywać EL i na to czekam. Przynajmniej Finały DMP dlaczego ? Bo to jest opakowanie premium czyli najlepszy produkt który należy pokazywać jeśli chce się kogoś żużlem zainteresować.
      • leonidaswro Zgłoś komentarz
       W mojej ocenie po raz pierwszy trudno odmówić racji Panu Janowi. Dla mnie rewolucją byłby powrót do jednodniowego finału. Ale w dającej się przewidzieć przyszłości nie ma co na to
       Czytaj całość
       liczyć.
       • ADASOS Zgłoś komentarz
        Janek , nie kracz. Mam nadzieję ,że ruszą porządnie system SGP z eliminacjami włącznie. Jest tabela biegów na 20- tu zawodników. Myślę,że powinno być 19-tu stałych
        Czytaj całość
        uczestników. W 2021r. powinni postanowić ,że do SGP wchodzi 6 najlepszych z SEC i nie robić żadnych innych eliminacji. Do tego 10 z 2021 r i 3 dzikusy. Koniecznie zatrudnić Dryłę i na początek wystarczy.
        • Pinio70 Zgłoś komentarz
         Z jednej strony cieszę się ze zmiany promotora GP, ale zastanawiam się co dalej. Discovery, to potentat, podobnie jak Eurosport na rynku mediów sportowych. Jednakże jak porównam sobie
         Czytaj całość
         relacje i komentarz z SGP i z SEC, to sorry, ale Eurosport wypadł blado. Relacje w Canal+ były naprawdę na wysokim poziomie i nawet w "kurnikach" typu Vojens do złudzenia przypominało to jak wielkie sportowe wydarzenie. Przy SEC jakoś to w Eurosporcie wyglądało przaśnie, a poza tym komentarz był tragiczny, jakby dyletanci dorwali się do mikrofonów. Pamiętam jak komentator zaliczył Lebiediewa do Słowian. Takich i innych wpadek było zdecydowanie więcej. Poza tym nie potrafili przekazać emocji tak, jak chociażby redaktor Dryła. Może jakiś transfer dziennikarski? Dużo pracy przed Eurosportem. Plusem natomiast dużym jest to, że Eurosport to otwarta telewizja i rzesza oglądaczy będzie wiele większa. Kibicuję i trzymam kciuki za nowych zarządzających cyklem.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×