Żużel. Liga stadionów. Orzeł ma obiekt jak z bajki, ale nazwa to kiepski żart. Poza tym brakuje dachu

WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Na zdjęciu: stadion Orła Łódź
WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Na zdjęciu: stadion Orła Łódź

Ruszamy z Ligą stadionów. Do 1 stycznia będziemy prezentowali żużlowe obiekty w Polsce. Na początek stadion Orła, którego łodzianom mogą pozazdrościć niektóre kluby ekstraligowe. Jakość widowisk i komfort oglądania są na najwyższym poziomie.

Każdy stadion żużlowy będzie oceniany przez dziennikarza WP SportoweFakty. Pod uwagę zostanie wziętych siedem parametrów: 1. Atrakcyjność zawodów, 2. Pojemność stadionu, 3. Komfort oglądania, 4. Obrazek w telewizji, 5. Dostępność toalet i gastronomii, 6. Dostępność parku maszyn, 7. Miejsca parkingowe plus dojazd. Każdy z parametrów oceniamy w skali 1 do 6.

Atrakcyjność zawodów - 5.

Wszyscy powtarzają w kółko, że stadion w Łodzi przypomina toruńską Motoarenę, która od lat uchodzi za jeden z najlepszych obiektów do ścigania. Podczas meczów Orła powinniśmy zatem spodziewać się wielkich widowisk. Jak jest w praktyce? Kibice z pewnością nie mogą narzekać na brak emocji. W każdym meczu mamy mijanki i wyścigi, które rozstrzygają się na ostatnich metrach. Zawodnicy bardzo często jadą w kontakcie, co z pewnością podoba się kibicom. Inna sprawa, że fani Orła nie mają ostatnio zbyt wielu powodów do radości. Odkąd łodzianie przenieśli się na nowy obiekt, walki jest więcej, ale to żużlowcy Orła są częściej wyprzedzani przez rywali.

Zobacz także: Ukrócą handel miejscami za 10 złotych. Prezes Włókniarza o boomie na numerowane karnety

Pojemność stadionu - 6.

Stadion Orła nie jest żadnym kolosem, ale można powiedzieć, że to obiekt szyty ma miarę potrzeb klubu. Pojemność wynosi 10 400 miejsc. Do tej pory udało się go wypełnić po brzegi zaledwie kilka razy. Nie ma zatem obaw, że wybierając się na stadion, zabraknie dla nas miejsca. Poza tym klub prowadzi sprzedaż internetową, więc wejściówki można zarezerwować bez wychodzenia z domu. Inna sprawa, że zarządca obiektu mógłby ogłosić konkurs na jego nazwę, bo kopiowanie tej, która funkcjonuje już w Toruniu, słabo świadczy o miejskich urzędnikach.

ZOBACZ WIDEO: Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Komfort oglądania - 5.

To jeden z największych atutów stadionu Orła. Z każdego miejsca mamy znakomitą widoczność. Trybuny są położone blisko toru, więc kibice mają zawodników na wyciągnięcie ręki. Pod tym względem nie ma drugiego takiego obiektu w Polsce. Jedyny minus za to, że do teraz nie doszło do zadaszenia toru, a można by to osiągnąć stosunkowo niewielkim kosztem.

Obrazek w TV - 4.

Skoro zawody są atrakcyjne, nie brakuje mijanek, to dlaczego tak niska ocena? Niestety, od początku funkcjonowania stadionu w Łodzi po oczach razi stan płyty łódzkiego stadionu. Nie ma w tym jednak żadnej winy klubu, bo za taki stan obiektu odpowiada jego zarządca. Główny sponsor Orła Witold Skrzydlewski już wiele razy apelował, żeby zrobić z tym porządek, ale do dziś temat nie został załatwiony, jak należy.

Zobacz także: Trwa walka o prawa telewizyjne. Polsat i inne stacje w grze

Dostępność do toalet i gastronomii - 6.

Nie ma z tym żadnego problemu. Toalety i punkty gastronomiczne znajdują się na każdym sektorze. Kibice nie mają na co narzekać.

Dostępność parku maszyn - 6.

Park maszyn jest doskonale widoczny z każdego sektora. Najlepszy dostęp mają do niego kibice, którzy zasiadają bezpośrednio nad zawodnikami. Jak na dłoni mogą zobaczyć, co dzieje się w boksach żużlowców. To kolejny wielki plus.

Miejsca parkingowe plus dojazd - 4.

Do ideału jeszcze trochę brakuje, bo nie wszystkie miejsca parkingowe zostały oddane do użytku. Z dojazdem nie ma natomiast żadnego problemu. Stadion znajduje się w ścisłym centrum miasta. Jest także położony blisko lotniska.

Średnia ocen: 5,14

Jaka jest rola was, czyli naszych czytelników i kibiców? Otóż pod każdym tekstem o stadionie będzie sonda z pytaniem - czy dany obiekt znalazł się w wielkim finale, do którego trafi ostatecznie siedem żużlowych aren.

Co musi się stać, żeby wasz stadion się tam znalazł. Po pierwsze musi on otrzymać więcej głosów na TAK (51 lub więcej procent). To jednak nie wszystko. Do finału trafią te stadiony, które okażą się najlepsze po zsumowaniu trzech składowych – liczba głosów (każdy głos to punkt), ocena dziennikarza (od 6 do 42 punktów) oraz procent na tak (50 i więcej procent to 5 pkt, 60 i więcej to 6 itd. do 10 za 100 procent). 4 stycznia zaprezentujemy TOP-7 stadionów żużlowych w Polsce i znów poprosimy was o pomoc w wybraniu tego najlepszego, ale o tym później.

Źródło artykułu: