Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Dlaczego PGG ROW Rybnik jest skazany na miejskie pieniądze? Problem istniejący od lat

Gdyby nie miejskie pieniądze, PGG ROW-u Rybnik w ogóle nie byłoby w PGE Ekstralidze. Klub z Górnego Śląska znalazł się w takim położeniu, że od lat trudno mu wybić się ponad przeciętność bez większej dotacji z miasta.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Siergiej Łogaczow WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Siergiej Łogaczow

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Drużyna żużlowa z Rybnika ma na swoim koncie dwanaście tytułów mistrza Polski. Obok Fogo Unii Leszno należy do najbardziej utytułowanych w kraju. Jednak ostatni raz ROW sięgał po tytuł w roku 1972, a więc w kompletnie odmiennych czasach. Jako klub górniczy, który był hojnie dotowany przez mieszczące się na Górnym Śląsku kopalnie.

W latach 90. rybnicki żużel zakotwiczył na drugim poziomie rozgrywek, z którego miał problem się wygrzebać. Nadzieja na poprawę przyszła wraz z rządami Dominika Kolorza na początku XXI wieku. To wtedy przekonał on m.in. spółki kopalniane do większego wejścia w żużel. Obecnie Kolorz jest szefem górniczej "Solidarności" na Śląsku.

Czytaj także: Milionerzy niechętnie widziani w żużlowym środowisku

W erze Kolorza zespół nie był w stanie awansować do Ekstraligi, mimo ściągania gwiazd jak na I-ligowe realia. Dlatego pojawił się Aleksander Szołtysek, który przejął stery w klubie. Jemu udało się wywalczyć awans już w debiutanckim sezonie, ale ledwie na rok. Szeregów "Rekinów" nie zasiliły bowiem większe gwiazdy i poleciała ona z hukiem z najwyższej klasy rozgrywkowej.

ZOBACZ WIDEO Przepis na sukces Wiktora Lamparta. Junior Motoru przeszedł na wegetarianizm

Po Szołtysku nadszedł czas tzw. grupy inicjatywnej, za którą stali Michał Pawlaszczyk oraz Dariusz Momot. Wejście w klub mieli niezłe, bo w roku 2009 zbudowali skład niskim nakładem kosztów i spłacili część długów po poprzedniku. Tyle że im dalej w las, tym gorzej. Już sezon 2010 był serią błędów, które na nowo otworzyły budżetową dziurę i ostatecznie doprowadziły do upadku RKM-u Rybnik.

Co łączyło tych działaczy? Brak większego wsparcia ze strony miasta. Kolorz miał kopalnie, Szołtysek wsparcie kolejowego PTK, a Pawlaszczyk i Momot nie mieli niczego. Nagle okazało się, że w ok. 140-tysięcznym mieście nie ma firm, które byłyby w stanie wziąć na siebie ciężar finansowania klubu w takim stopniu, by awansować do Ekstraligi.

Kibice narzekali na Kolorza czy Szołtyska za niemożność sprowadzenia sponsorów spoza regionu, po czym przychodzili nowi działacze i napotykali ten sam problem. Wyzwaniem stało się nawet uzyskanie pieniędzy z kopalni, bo gdy te połączyły się w Kompanię Węglową, to ośrodek decyzyjny funkcjonował w Katowicach. Wyciągnięcie sponsoringu nie było już tak łatwe, jak w czasach funkcjonowania małych podmiotów, takich jak Rybnicka Spółka Węglowa.

Jeszcze pod koniec XX wieku sponsorem rybnickiego żużla była Elektrownia Rybnik, ale ta została sprzedana Francuzom z EDF i stopniowo wycofywała się ze wsparcia. W pewnym momencie jej banery po prostu znikły ze stadionu przy ul. Gliwickiej. Wprawdzie niedawno PGE wykupiło elektrownię, ale żużla rybnickiego to nie uratuje. Firma jest sponsorem całej PGE Ekstraligi, więc nie może wspierać pojedynczych klubów.

Ponadto w zagraniczne ręce trafiło PTK, które w tej chwili zwie się DB Schenker Rail i nie wyraża zainteresowania dotowaniem sportu w mieście.

Efekt jest taki, że gdyby nie miejskie pieniądze, to Rybnik nadal znajdowałby się co najwyżej w Nice 1. LŻ. Dopiero działania nieżyjącego już prezydenta Adama Fudalego, który po wielu latach z powrotem otworzył się na tę dyscyplinę, pozwoliły Krzysztofowi Mrozkowi podnieść speedway w mieście z kolan. Piotr Kuczera po wygranych wyborach kontynuował w tym w tym względzie politykę poprzednika.

Czytaj także: Trwa walka o żużlowe prawa telewizyjne

PGG ROW pod tym względem wyciągania rąk po miejskie pieniądze niezbyt różni się od rywali. Jak wyliczyliśmy, 4 mln zł od miasta dostaje Speed Car Motor Lublin, na ponad 3 mln zł liczyć może co roku forBET Włókniarz Częstochowa (czytaj więcej o tym TUTAJ). Tyle że tam działacze mają więcej szczęścia do firm lokalnych. Mrozek na tle poprzedników wypada o tyle korzystnie, że potrafił ściągnąć do klubu kilka firm związanych z kopalniami i sprzętem górniczym. Jednak pewnego sufitu sam nie jest w stanie przebić. 

Czy PGG ROW Rybnik utrzyma się w PGE Ekstralidze w sezonie 2020?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11):
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Brak dużych firm - z paroma wyjatkami- pokazuje tylko jak niszowym sportem jest jednak zuzel, i nawet papalanina o "najlepszej" lidze świata nie zamaze tego.
  • Hampelek Zgłoś komentarz
   Do roboty trzeba się zabrać i szukać sponsorów. Wydawać pieniądze to każdy prezes umie, ale trzeba je jeszcze znaleźć. Inne kluby też wybijałyby się ponad przeciętność przy
   Czytaj całość
   dotacjach 2 mln
   • ADASOS Zgłoś komentarz
    @ZKS Stal Rzeszów.: Byłby żużel lecz na zdrowych podstawach samofinansowania się. Prawdziwi menagerowie nie oferowali by milionowych kontraktów zagranicznym wyrobnikom i za 50 %
    Czytaj całość
    dzisiejszych stawek też by się ścigali na ful manetę. Może szybciej by pomysleli o powrocie do dwuzaworowych silników. A mechanicy tzw. tunerzy nie byliby milionerami ....i to wszystko w dużej części za publiczne pieniadze. Śmiać się czy płakać jak się czyta ze ROW jak odda 1 mln. to się wycofa z ligi. A co z pozostalymi 8-9 mln ????
    • Martainn Zgłoś komentarz
     Od dawna wiadomo że wbrew temu czego by chcieli kibice to żużel jest sportem jednak niszowym. Dlatego też duże firmy nie da zainteresowane sponsoringiem, bo poza ośrodkami żużel w
     Czytaj całość
     zasadzie nie istnieje. Dlatego wbrew pozorom zbytnia profesjonalizacja i ciągle zwiększanie kosztów do niczego dobrego nie doprowadzi. Wiele klubów jest od miejskiej kasy uzależniona. To w profesjonalnym sporcie nie powinno mieć miejsca.
     • beejay Zgłoś komentarz
      Znowu dotacje na tapecie? To ja skorzystam z okazji i wszystkim Wesołych Świąt życzę, a redaktorom na nadchodzący Nowy Rok więcej pomysłów na sensowne, merytoryczne tematy żeby nie
      Czytaj całość
      musieli pisać po 8 artykułów o jednym i tym samym.
      • Przecież to ja Zgłoś komentarz
       W Ostrowie miasto daje naprawdę niewiele 150 tys.+ trwający latami remont stadionu,który trwa latami(w ramach dostępnych środków,trudno mieć o to pretensje)nawiasem mówiąc stadion jest
       Czytaj całość
       miejski i służy też piłkarzom.Reszta pochodzi z biletów i od sponsorów,których udało się pozyskać dzięki pracy zarządu.Po występach wcześniejczych zarządów,trudno było przekonać ich do współpracy.Tak naprwdę miasto nie jest od tego żeby milionami wspierać żużel,w końcu są ważniejsze potrzeby w mieście,które naprawdę nie jest bogate.Po prostu mamy szczęście że mamy zarząd mądrych pasjonatów.
       • AndrzejWyścigówka Zgłoś komentarz
        Brak innych źródeł finansowania to jest głównie wina klubów ale również miast bo rozpuszczają dotacjami i kluby olewają szukanie innych sponsorów bo przecież jak to miasto nie da.
        • Xing Zao Chan Zgłoś komentarz
         Patrząc na budżety miast to na żużel idą grosze wiec nie ma o co kopi kruszyć. A Rybnik miasto nie duże ale i nie małe. Ale w Śląskiej aglomeracji to jedno z wielu. Wystarczy zadać
         Czytaj całość
         sobie pytanie ile osób w tv ogląda mecze przez cały sezon. I te osoby wiedzą gdzie jest Rybnik a nawet wybierają się tam z ciekawości poza ligą tak jak ja. Lepszej reklamy niż żużel Rybnik mieć nie będzie. Patrząc na ceny minuty reklamy w tv to miasto dotując klub 2 mln robi złoty interes.
         • Xing Zao Chan Zgłoś komentarz
          Patrząc jakie są budżety miast to na żużel
          • ObiektywnyR Zgłoś komentarz
           Kuczera co ty bierzesz człowieku ? Widziałeś sprawozdania finansowe z ostatnich lat ROW Rybnik? Chyba nie a piszesz takie głupoty.
           • ZKS Stal Rzeszów. Zgłoś komentarz
            Hahaha gdyby nie miejskie pieniądze to w ogóle by żużla nie było w Polsce. Czepiliscie się Rybnika,a tak jest praktycznie z każdym klubem
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×