Żużel. Liga stadionów. Golęcin każdego roku zyskuje, ale dalej sporo brakuje

WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: kibice PSŻ Poznań
WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: kibice PSŻ Poznań

Stadion PSŻ-u na poznańskim Golęcinie niemal każdego roku jest ulepszany, jednak nadal mu sporo brakuje do najlepszych obiektów w kraju. Skorpiony muszą mieć na uwadze, że myśląc o awansie sportowym powinni dalej inwestować w infrastrukturę.

Każdy stadion żużlowy będzie oceniany przez dziennikarza WP SportoweFakty. Pod uwagę zostanie wziętych siedem parametrów: 1. Atrakcyjność zawodów, 2. Pojemność stadionu, 3. Komfort oglądania, 4. Obrazek w telewizji, 5. Dostępność toalet i gastronomii, 6. Dostępność parku maszyn, 7. Miejsca parkingowe plus dojazd. Każdy z parametrów oceniamy w skali 1 do 6.

Zobacz także: Zmarzlik osłodził kibicom 2019 rok

Atrakcyjność zawodów - 1

Atrakcyjność zawodów to zdecydowanie największy mankament imprez na popularnym Golaju. Większość biegów często ma taki sam schemat - start, pierwszy łuk i jazda gęsiego do mety. Mijanki zdarzają się rzadko, a jeżeli już są to częściej spowodowane są błędem zawodnika będącego z przodu niż piękną akcją goniącego. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystko może się zmienić w sezonie 2020. Zmieniono geometrię poznańskiego toru, który skrócono a łuki wyprofilowano. Wszystko z myślą o tym, aby kibice ze stolicy Wielkopolski mogli podziwiać jeszcze atrakcyjniejsze zawody. Trzymamy kciuki za tę zmianę!

Pojemność stadionu - 4
Według naszych statystyk mecze Power Duck Iveston PSŻ Poznań z perspektywy trybun w sezonie 2019 oglądało średnio niespełna 3500 kibiców. Był to jeden z najwyższych wyników w 2. Lidze Żużlowej, a na stadionie dalej było sporo wolnych miejsc. Trzeba przyznać, że pod względem pojemności stadion Skorpionów ma bardzo duży potencjał. Obecnie jest 6000 krzesełek, ale jest jeszcze bardzo dużo miejsca na ewentualny montaż nowych. Dlatego nie ma większego problemu, aby dosyć niskim kosztem zwiększyć pojemność obiektu nawet do kilkunastu tysięcy miejsc.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Komfort oglądania - 4

Widoczność z każdego miejsca na stadionie jest bardzo dobra. Krzesełka są względnie nowe. Natomiast ogromnym plusem jest piękna sceneria, która otacza poznański owal. Szkoda, że sam obiekt jest dosyć leciwy, ale jak na warunki drugoligowe jest w pełni wystarczający.

Obrazek w telewizji - 3

Ciężko tutaj o pełną ocenę, ponieważ rozgrywki 2. LŻ nie są transmitowane przez żadną telewizję. Czasami zdarzają się transmisje internetowe z poszczególnych meczów ligowych, czy też transmisje telewizyjne z turniejów indywidualnych/imprez towarzyskich. Wtedy to nie wygląda najgorzej. Natomiast największym minusem jest brak oświetlenia, który powoduje, że ewentualne transmisje mogą odbywać się wyłącznie w środku dnia.

Dostępność toalet i gastronomii - 4

Z roku na rok poprawia się oferta gastronomiczna. W ten sposób klub stara się spełniać oczekiwania fanów, którzy w corocznych badaniach kibiców zawsze wskazują, że gastronomia jest dla nich bardzo ważna. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym sezonie pod tym względem powinno być jeszcze lepiej.

Dostępność parku maszyn - 2

Kibice nie mają szans, aby podpatrzeć co dzieje się w parku maszyn. Mogą jedynie zobaczyć sam wyjazd i wjazd żużlowców na tor.

Miejsca parkingowe plus dojazd - 5 

Stadion PSŻ-u Poznań jest bardzo dobrze skomunikowany z transportem miejskim. We względnie niedalekiej odległości od obiektu znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe co pozwala mieszkańcom sprawnie dotrzeć na stadion. Może nieco gorzej jest z miejscami parkingowymi, jednak ich również jest wystarczająca liczba. Warto docenić, że klub przed każdym meczem domowym przypomina gdzie można zostawić auto. Sami jednak polecamy wybranie się na stadion komunikacją miejską.

Średnia ocen: 3,29

Jaka jest rola was, czyli naszych czytelników i kibiców? Otóż pod każdym tekstem o stadionie będzie sonda z pytaniem - czy dany obiekt znalazł się w wielkim finale, do którego trafi ostatecznie siedem żużlowych aren.

Zobacz także: Kapitalne zawody Dmitrija Chomicewicza

Co musi się stać, żeby wasz stadion się tam znalazł. Po pierwsze musi on otrzymać więcej głosów na TAK (51 lub więcej procent). To jednak nie wszystko. Do finału trafią te stadiony, które okażą się najlepsze po zsumowaniu trzech składowych - liczba głosów (każdy głos to punkt), ocena dziennikarza (od 7 do 49 punktów) oraz procent na tak (50 i więcej procent to 5 pkt, 60 i więcej to 6 itd. do 10 za 100 procent). 4 stycznia zaprezentujemy TOP-7 stadionów w Polsce i znów poprosimy was o pomoc w wybraniu tego najlepszego, ale o tym później.

Komentarze (3)
avatar
Poznaniak z Gorzowa
1.01.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Niebawem przekonamy się, czy spore skrócenie toru poprawi atrakcyjność zawodów, rzeczywiście kiepską na Golaju. Z widocznością też nie jest najlepiej, gdyż trybuny są mocno spłaszczone i zajmuj Czytaj całość
avatar
P0ZNANIAK
31.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Na ile atrakcyjność zawodów po skróceniu toru się poprawi, zobaczymy w sezonie. Jeśli chodzi o pojemność stadionu to z tego co się orientuję jest prawie 6300 krzesełek plus miejsca stojące co d Czytaj całość
Nίghtmare
31.12.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU życzę wszystkim. Tym uprzejmym i tym niemiłym, tym co dają plusy i tym co dają łapki w dół, także życzenia dla tych co nie rozumieją i tych chwytających w lot. Życzę ta Czytaj całość