KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Sparta wsadziła swojego lekarza na minę. Za podanie kroplówki Drabikowi grożą mu 4 lata

Sparta po tym, jak wyszło na jaw, że Maksym Drabik zaaplikował sobie niedozwoloną kroplówkę, wzięła go w obronę publikując na stronie oświadczenie. Problem w tym, że pakuje ono w nie lada problemy klubowego lekarza.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Maksym Drabik (z lewej) w meczu Sparta - Unia WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Maksym Drabik (z lewej) w meczu Sparta - Unia.

Maksym Drabik wziął pół litra kroplówki przed drugim finałowym meczem Betard Sparty w Lesznie (sezon 2019). Przyznał się do tego w trakcie kontroli antydopingowej i teraz grożą mu 2 lata zawieszenia. Wrocławski klub chcąc roztoczyć parasol ochronny nad zawodnikiem, wydał oświadczenie, w którym zwraca uwagę, że podanie kroplówki było podyktowane stanem zdrowia i zostało zaordynowane przez klubowego lekarza. Teraz lekarz może mieć kłopoty równie duże, jak Drabik.

"Za zastosowanie infuzji (wlewu) lub iniekcji o objętości przekraczającej 50 ml objętości może grozić zawodnikowi kara w wysokości 4 lat dyskwalifikacji. Takiej samej karze może podlegać osoba należąca do personelu pomocniczego sportowca, która podała zabronioną iniekcję lub infuzję" - czytamy w przepisach antydopingowych, a dyrektor POLADA Michał Rynkowski potwierdza nam w korespondencji, że faktycznie podającemu kroplówkę grożą 4 lata. To, co zrobił, może być potraktowane jako współudział lub bezpośrednie podanie metody zabronionej.

Czytaj także: Czy Sparta może ukarać Drabika za złamanie procedury antydopingowej?

Sparta pisząc oświadczenie, prawdopodobnie skopiowała działania PGG ROW-u Rybnik w sprawie Grigorija Łaguty. Prezes Krzysztof Mrozek także napisał, że zawodnik dostał meldonium od lekarza. Różnica polega na tym, że rybniczanie wpisali specjalistę mieszkającego wiele tysięcy kilometrów od Polski i w ciemno można było założyć, że POLADA nie będzie go wzywać, ani też podejmować żadnych działań w jego kierunku. Lekarz klubowy Sparty to jest jednak ktoś, kto jest na miejscu i w każdej chwili można go wezwać.

A swoją drogą, to ciekawe, co zezna wskazany w oświadczeniu lekarz, jeśli POLADA zdecyduje się go wezwać. To może być naprawdę ciekawe. Pamiętamy sprawę Patryka Dudka, który po dopingowej wpadce wskazywał na to, że odżywkę z zabronionym środkiem dostał od trenera przygotowania fizycznego. Wówczas tenże trener zeznawał w sprawie i powiedział, że niczego zakazanego nie podawał. Oczywiście lekarz Sparty wcale nie musi pójść tym tropem i przyzna się do winy. Gdyby jednak tak się nie stało, to nagle okaże się, że sprawa Drabika jest rozwojowa.

Czytaj także: Karma wraca, dlatego Drabik nie ma co liczyć ma pomoc innych

Kończąc wątek oświadczenia, warto zwrócić uwagę, że poza lekarzem nikomu innemu w klubie już nie grożą z tego tytułu konsekwencje. Od jednego z prawników słyszymy co prawda, że POLADA mogłaby się przyczepić nawet do samego prezesa, ale konsultowaliśmy ten pogląd w kilku niezależnych źródłach i wyszło na to, że z racji podziału kompetencji w klubie odpowiedzialność ponoszą wyłącznie lekarz i zawodnik.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

Czy lekarz, który podał Drabikowi kroplówkę też powinien zostać surowo ukarany?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (58)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  koziol ofiarny jest, bo nie wierze ze mlody chlopak majacy obstrukcje mial az takie problemy zdrowotne...gdzies tu tkwi haczyk.
  • tylko stare tłumiki Zgłoś komentarz
   gierki! nic nie wiecie. kto sprzedał Drabika i dlaczego? takie płukanie odbywa się tylko i wyłącznie w tajnym-zamkniętym gronie. kto się wysypał? endriu, krycha czy lekarz?
   • Szef na worku Zgłoś komentarz
    Cygan zawinił.kowala powieszą.
    • BAXIK Zgłoś komentarz
     WTS - Wałki Toromistrz Suplementy
     • Qupashitu Zgłoś komentarz
      Zengota w Sparcie!!
      • stary_trener Zgłoś komentarz
       Wroclaw ma tylko jednego decydenta i tam nikt nie podejmie sam takiej odpowiedzialnej decyzji. Doktor bedzie frajerem jak sie przyzna za nie swoje rozkazy ale jak powie prawde to czeka
       Czytaj całość
       zemsta. Jedno zasadnicze pytanie dla kumatych: Dlaczego i kto ukrywal temat bo wydazenie mialo miejsce w wrzesniu?
       • HR_Sparta Zgłoś komentarz
        Tak poza tym, z doniesień prasowych wynika (jak było naprawdę to się dopiero okaże), że to lekarz wsadził na minę Maksa i Spartę.
        • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
         Głupio robi Sparta wsadzając lekarza klubowego w sprawę Drabika ,Nic nie zyskuje Drabik działkę dostanie swoja na dodatek jeszcze lekarz oberwie w zależności jak się będzie tłumaczył
         Czytaj całość
         i czy udowodnią.Klub traci takim tłumaczeniem zawodnika na dodatek lekarza ,
         • Phily Zgłoś komentarz
          Nikogo nie należy faworyzować. Ukarac i bedzie przestroga dla innych
          • Franek Dolas Zgłoś komentarz
           Młody , wyćwiczony organizm, musiał być wyjątkowo "chory" że nagle wszyscy w klubie zapomnieli o przepisach, ilościach itd. i zamiast dać chłopakowi regulaminową pomoc...a
           Czytaj całość
           niech ma i 100% więcej trzeba było go płukać na potęgę. 400% normy :):):) ps. stawiam że to nie był doping :):):)
           • Henryk Zgłoś komentarz
            Jeszcze raz powtórzę, że dobrze się jednak stało , iż Max Drabik nie trafił do zielonogórskiego Falubazu, bo mielibyśmy teraz "niezłą jazdę" a więc porzekadło, że
            Czytaj całość
            "nie ma nic złego co na dobre by nie wyszło" znów znalazło w tym przypadku zastosowanie.To taki żart.
            • emii Zgłoś komentarz
             Ostaf zajmij się swoją głową, bo nieźle się tam gotuje.
             • idek1702 Zgłoś komentarz
              Drabik znalazł się przypadkowo w niezręcznej sytuacji bo : głównym szefem tzw firny światowego antydopingu jest nasz rodak. Zapewne przymknąłby oko na to uchybienie ale zaszczekały by
              Czytaj całość
              go światowe media , z uwagi na pochodzenie obu panów. Nie zazdroszczę p. Bańce sytuacji , bo będzie musiał osobiście dopilnować przykładnego ukarania. Tak więc przez zły w tym przypadku układ , żużlowcowi dokopią przykładnie.
              Zobacz więcej komentarzy (29)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×