KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Czy Sparta może ukarać Drabika za złamanie procedury antydopingowej? (analiza)

Maksym Drabik złamał procedurę antydopingową, przyjmując zabronioną ilość kroplówki. Grozi mu zawieszenie. Co więcej, w myśl przepisów, może też zostać ukarany przez swój klub grzywną w wysokości pół miliona złotych.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Maksym Drabik (z lewej) i Jakub Jamróg WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Maksym Drabik (z lewej) i Jakub Jamróg

Po dopingowej wpadce Grigorija Łaguty w sezonie 2017 zaostrzono przepisy związane z dopingowymi wpadkami. PZM uznał, że klub za takie przewinienie może ukarać zawodnika grzywną do pół miliona złotych. Tyle, bo jak PGG ROW Rybnik spadał przez Łagutę, to szacował wynikające z tego straty na kilka milionów złotych. Ostatecznie Łaguta nie został ukarany (w zamian miał zostać w klubie na trzy kolejne sezony, lecz nie dotrzymał słowa), ale teraz Betard Sparta Wrocław może zastosować przepis w odniesieniu do Maksyma Drabika.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wrocławski klub sięgnie po coś, co można nazwać bronią atomową. Oficer prasowy Sparty Adrian Skubis zapytany przez nas o tę kwestię odesłał nas do oświadczenia klubu wydanego po tym, jak wyszła na jaw sprawa Drabika. W oświadczeniu nie ma słowa o karaniu zawodnika. Są za to zapewnienia o wsparciu i stwierdzenie, że to klubowy lekarz podał feralną kroplówkę.

Czytaj także: Jaką linie obrony powinien przyjąć Drabik. Mecenasi radzą

Jeśliby potraktować oświadczenie Sparty dosłownie, to można by dojść do wniosku, że klub ani myśli karać zawodnika, bo i za co. W końcu pismo jest przyznaniem się klubu do winy. Żużlowiec zawierzył lekarzowi Sparty, który wsadził go na minę, przesadzając z dawką kroplówki, która przekraczała 100 mililitrów, a więc była zabroniona. POLADA traktuje takie wlewy jako płukanie organizmu z niedozwolonych substancji. Przypomnijmy, że w przypadku Drabika mówiło się, że podanie tej, a nie innej dawki miało związek z postawieniem chorego zawodnika na nogi.

O tym, że Sparta nie ukarze Drabika, słyszymy też w PZM. Jeden z działaczy mówi nam wprost, że prędzej żużlowiec miałby prawo domagać się odszkodowania od klubu za to, co się stało. Jednak tak, jak Sparta związała sobie ręce oświadczeniem, tak Drabik nie ma podstaw, by domagać się jakiegokolwiek ekwiwalentu w razie utracenia korzyści. Ewentualna kara zawieszenia może spowodować, że nie będzie miał możliwości zarobkowania.

Czytaj także: PGG ROW nie śpi na miejskiej kasie. Posłuchali Frątczaka

W końcu nic nie zwalnia Drabika z obowiązku znajomości przepisów antydopingowych. Błąd lekarza nie oznacza, że zawodnik jest niewinny. Drabik miał prawo, czy wręcz obowiązek, zwrócić uwagę, czy przyjmując pół litra kroplówki, nie narusza przepisów. Nie tłumaczy go ani żaden ból, ani to, że zawierzył lekarzowi. Biorąc to pod uwagę, ciężko byłoby Drabikowi walczyć ze Spartą o odszkodowanie.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Kto komu powinien zapłacić, jeśli Drabik zostanie zawieszony przez POLADA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (38)
 • Hessus Zgłoś komentarz
  Skoro klubowy lekarz robił płukanko Drabolowi to pozwać można ale w drugą stronę. Drabol --> Spartę.
  • fan Lwów Zgłoś komentarz
   Nie wiem, co zrobi w tej sprawie Sparta, ale Darek, gdyby mógł, to najchętniej kazał Maksa wytarzać w smole i w pierzu. Opanujcie się, bo zaszczujecie chłopaka, jest młody, popełnia
   Czytaj całość
   błędy, jak każdy. Tragiczny przykład śp. Kurmanka pokazuje, że młodzi czasem nie udźwigną presji i może dojść do nieszczęścia. Poczekajmy na decyzję WADA.
   • obserwator pierwszy Zgłoś komentarz
    co za tekst co za odkrycia Panie redaktorze olśniło nas.
    • erik stelmacher Zgłoś komentarz
     Wszyscy biorą kroplowki, nikt nie zgłasza, wszyscy lekarze klubowi są tacy sami, wiedzą że zawodnik nie zgłosi bo to nie w jego interesie, ani drużyny, teraz lekarz Sparty pewnie się
     Czytaj całość
     zdziwił że to stało się oficjalnie zgłoszone przez zawodnika, ale dlaczego??, zaćmienie, głupota, nadmierna pewność Drabika że nic mu nie zrobią?, teraz lekarz ma być kozlem ofiarnym za brak rozsądku zawodnika, a inni lekarze spoko - ich zawodnicy nie zgłosili - to kto winny?, dla mnie pan Drabik, niezły rechot u rywali, tak się osłabić na własne życzenie, kto go weźmie jak minie zawieszenie, kto zaryzykuje powtórkę z rozrywki, pewnie jednak tacy się znajdą bo zawodnik młody, jeszcze go nauczą co można, a czego lepiej nie ruszać, żużel to nie tylko jazda, inteligencja może bardziej się przydać, bezpieczniej na torze i szczególnie poza nim
     • RECON_1 Zgłoś komentarz
      Sparta nie ukarze drabika bo ten poniekąd się jej podporządkowal stosując się do kroplowki klubowego lekarza.
      • emii Zgłoś komentarz
       Brak słów Dariusz na Ciebie.
       • MeeR Zgłoś komentarz
        Kto by nie był winien - Sparta ma związane ręce. Jeśli ukarze Drabika ten czmychnie po zawieszeniu (jeśli takie będzie) do Częstochowy.
        • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś komentarz
         Te biegunki, które trapiły Drabika w ubiegłym sezonie być może wskazują na to, że jego organizm źle znosił stosowany doping. Tak czy inaczej, wystarczającą karą jest zawieszenie,
         Czytaj całość
         które i tak pozbawi go dochodów z powodu braku startów. Nie ma sensu dokładać do tego kar finansowych.
         • Twardzi jak STAL Zgłoś komentarz
          Jak Max taki :poukładany: to aż strach się bać co z innymu :chorymi:!:}}}}}}}-8 3 miliony i niech jadą!:}}}}}}}}}}}
          • stalowy holender Zgłoś komentarz
           jesli klub zatrudnia takich dyletantow jak ten "lekarz" to powinien poniesc konsekwencje dzialania swojego pracownika
           • Piotr Biega Zgłoś komentarz
            Jam rzekł, Sparta i Drabik powinni wystawić rachunek lekarzowi który stał się przyczyną tego zamieszania a później zmienić lekarza na lekarza od głowy .
            • Wielka Sparta Zgłoś komentarz
             zaczyna się to robić nudne...
             • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
              Za co?Nie widzę podstaw.Przecież powiedział,iż nic świadomie nie zażywał.Czy już powiedział?:)A,poza tym kiedy chce się wygrywać z Hybrydą to należy chwytać się wszystkiego.To
              Czytaj całość
              Janowskiego,i człowieka Brudnopis powinni ukarać za finał z Bykami.Oni nawet nie próbowali świadomie:)
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×