Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Jarosław Hampel jeszcze się nie skończył, ale bierze pod uwagę to, że będzie musiał iść na wypożyczenie

- Zostałem w Unii, bo liczę na to, że w towarzystwie świetnych zawodników szybciej wrócę do dobrej formy. Oczywiście czeka mnie rywalizacja o skład z Kurtzem i liczę się z tym, że mogę być zmuszony iść na wypożyczenie - mówi Jarosław Hampel.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Jarosław Hampel w SEC WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Jarosław Hampel w SEC.

Dariusz Ostafiński, WP SportoweFakty: Jak ocenia pan sezon 2019 w swoim wykonaniu?

Jarosław Hampel, żużlowiec Fogo Unii Leszno i reprezentacji Polski: Słaby, bardzo słaby. W skali szkolnej trója to maks. Patrzę obiektywnie. Wystarczy spojrzeć na statystyki poprzednich lat, porównać to z 2019 rokiem i wychodzi na to, że miałem jeden z najgorszych sezonów w lidze. Indywidualnie też mi się nie wiodło. Na żadną wielką imprezę nie awansowałem.

Było słabo z powodu zmiany tunera?

Problem jest bardziej złożony. Na pewno zmiana tunera po 15 latach i przesiadka z Jana Anderssona na Ryszarda Kowalskiego była pewnym kłopotem. Sprzęt od Kowalskiego jest bardzo dobry, bo pan Ryszard nie robi złych silników, ale jest jeszcze kwestia dopasowania tego sprzętu pod siebie. Po wielu latach z Anderssonem mam pewne nawyki, które w przypadku nowego tunera się nie sprawdzają. Potrzeba wielu testów, a ja miałem jeszcze dodatkowy kłopot, bo tuż przed ligą złamałem łopatkę.

Czytaj także: Gollob po dwóch operacjach. Cierpiał, jak nigdy dotąd

Domyślam się, że kontuzja wytrąciła pana z rytmu i narobiła niezłego zamieszania.

Tak, bo wróciłem praktycznie w czerwcu. Wtedy już wszyscy byli w gazie, mieli wyselekcjonowany sprzęt, a ja dopiero zaczynałem i musiałem gonić. Komfort jazdy, ale i ten psychiczny miałem słaby. Byłem w tyle, pogubiłem się z tym wszystkim. Mecze były praktycznie testami, do tego dochodziło mnóstwo treningów, ale nie kleiło się to wszystko. Czułem, że to nie jest opanowane tak, jakbym chciał.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Nie myślał pan, żeby po słabym roku zmienić klub?

Nie chciałem szukać drogi na skróty. Wiem, że jestem w mocnej drużynie, że mam mocnych zawodników obok siebie, ale ja chcę udowodnić, że do tego zespołu pasuję, że mogę być jednym z jego liderów. Wyzwanie jest ciężkie, gdzie indziej może byłoby mi łatwiej, ale tak wybrałem.

A może tak pan wybrał, bo w innym klubie, przykładowo takim ROW-ie Rybnik, musiałby pan robić dwucyfrówki. W Unii komfort może być większy. Słabszy wynik przejdzie niezauważony. Jest pan jednym z wielu, inni odrobią

Mam inną filozofię, inaczej na to patrzę. Wiadomo, że po słabym roku zaczynam z innego, gorszego pułapu. Chcę jednak gonić kolegów, równać do innych. Gdybym miał obok siebie zawodników z mniejszym potencjałem, łatwiej byłoby mi się wybić ponad przeciętność. W Unii skala trudności będzie większa, ale tym lepiej i ciekawiej dla mnie. Mam do kogo równać, a to może mi pomóc.

Skoro tak panu zależało na tym, żeby zostać w Unii, rozumiem, że nie prowadził pan żadnych rozmów z innymi klubami po sezonie 2019?

Były zapytania, ale nie było dyskusji. Z nikim nie gadałem, bo byłem nastawiony na Unię.

Docierają do mnie takie głosy, że już nic panu nie pomoże, że Hampel się skończył. Oczywiście w tym sensie, że najlepsze ma za sobą, że nigdy już nie wróci do jazdy z tych najlepszych lat.

Nie wiem, co mądrego mógłbym powiedzieć w odniesieniu do tej tezy. Dopóki będę czuł się na siłach i czuł, że jestem w stanie wrócić, to będę próbował. Dopóki zdrowie mi pozwoli, to będę próbował. Wiadomo, że to zdrowie jest nadszarpnięte przez kontuzje, że prawa noga nie jest sprawna, że działa najwyżej na 80 procent, ale w żużlu to nie przeszkadza, więc tu problemu nie ma. Motywacja też jest, więc będę się starał. Nie wiem, czy wrócę na top, bo wróżką nie jestem. Za jakiś czas powiem, czy się udało.

Szansy na szybki powrót do Grand Prix nie ma. W eliminacjach zostało jedno wolne miejsce, jest jeszcze droga przez SEC, gdzie złoto daje awans do GP.

Nie powiem, że w tym roku atakuję Grand Prix. Priorytetem jest dobrze rozpocząć sezon i ogarnąć sprawy sprzętowe. Jeśli szybko zbuduję formę, to mogę myśleć o szansach w rywalizacji.

Na razie wygląda na to, że jest pan skazany na walkę z Kurtzem o miejsce w składzie Unii.

Teoretycznie tak jest, bo o jednego zawodnika w Lesznie jest za dużo.

A menedżer Piotr Baron dotąd unikał sytuacji, w których mieliśmy rywalizację o skład, bo to, jego zdaniem, mogłoby zepsuć atmosferę.

Znamy podejście menedżera, Bartek Smektała pod ósemką nie wchodzi w grę, więc sprawa jest jasna. Pozostali muszą pokazać, że podtrzymali formę z poprzedniego sezonu, albo wrócili do wysokiej dyspozycji. Walka o skład nastąpi i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Pierwsze sparingi dadzą nam odpowiedź.

Pan liczy się z tym, że może być zmuszony do odejścia.

Tak i nie mam z tym problemu. Jeśli okaże się, że będę musiał iść na wypożyczenie, to tak będzie. Na razie jednak podejmuję wyzwanie i walczę o to, żeby być zawodnikiem Unii.

Czytaj także: Nie gniewaj się Bartek, ale złoty medal IMŚJ zostawiamy Maksymowi

Za chwilę Unia może zostać rozmontowana przez KSM. Wejście tej regulacji jest mocno brane pod uwagę od przyszłego roku.

Patrzę na stronę sportową, więc nie zaprzątam sobie tym głowy. KSM miałby teoretycznie wyrównać siły, a przecież teraz, i bez KSM, mamy co najmniej siedem drużyn o zbliżonym potencjale. Powiedzmy, że ROW odstaje, ale tu też postawiłbym znak zapytania. Natomiast Unia nie odstaje od reszty tak, jak chociażby w poprzednim sezonie. Już nie ma dwóch ponadprzeciętnych juniorów w składzie, bo Bartek Smektała został seniorem.

A jak zapatruje się pan na wprowadzenie limiterów. Czy ta zmiana może panu narobić bałaganu?

Będzie kłopotem zwłaszcza dla tych, co startują z pełnego gazu, a ja robię to rzadko. Wszystko zależy od toru. Z drugiej strony nie testowałem limiterów, więc nie wiem, co będzie. Być może trzeba będzie inaczej ułożyć sylwetkę na starcie, może trzeba będzie inaczej wkręcić gaz. Dla mnie pomysł z limiterem jest bez sensu, bo został on wprowadzony dla ograniczania kosztów, a wcale ich nie ograniczy.

Czy Hampel wygra z Kurtzem rywalizację o miejsce w składzie Unii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (32)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Sezon prawdy dla Jarka, choć wg mnie powinien wybrać taki row gdzie miałby pewne miejsce w składzie a taki komfort psychiczny daje naprawdę dużo, dobry przykład wg mnie to jamrog z okresu
  Czytaj całość
  gdy miał pewne miejsce w składzie Sparty.
  • smok Zgłoś komentarz
   Powodzenia, panie Jarku! Trzymam kciuki za powrót do mistrzowskiej formy!
   • skarpa Zgłoś komentarz
    Hampel w Sparcie ale i ROW chętny
    • HR_Sparta Zgłoś komentarz
     Jarek, daj sobie spokój ze ściganiem. Kontuzje zbyt głęboko zapadły w podświadomość. Włącza się blokada, nic na to nie poradzisz. Pozostało jeszcze kawał życia przed
     Czytaj całość
     Tobą! Dziękuję za wspaniałe pojedynki na torze! Byłeś wielki, ale pamiętaj, ściganie to nie wszystko!
     • małyvaldi Zgłoś komentarz
      Nie podoba Mi się to, że żużlowcy tacy jak np. Jarek HAMPEL , którzy jeszcze niedawno osiągali sukcesy sportowe zarówno dla klubowych drużyn, indywidualnie oraz na arenie
      Czytaj całość
      międzynarodowej, "dzisiaj" zostają pozostawieni sami sobie niemalże bez żadnego wsparcia ze strony kierownictwa określonej klubowej drużyny lub bądź Polskiego Związku Motorowego. Moim zdaniem, z danym zawodnikiem powinno się być "na dobre i na złe" i to bez względu na dyscyplinę sportu, a w Polsce przeważnie tak nie jest. Pozostaje tylko jedna rzecz i życzenie, aby Jarek HAMPEL wrócił do dobrego ścigania jak za dawnych lat świetności i pokazał niedowiarkom że wiek w sporcie żużlowym nie ma dużego znaczenia, gdzie przykładem takim jest chociażby Amerykański żużlowiec Greg Hancock. POWODZENIA Jarek ✊
      • Gniazdowy W69 Zgłoś komentarz
       Hampel do 1 ligii...nie odkręci gazu na full jak nie wygra startu.Nikt w EL nie zaryzykuje.
       • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
        Jarek jak mówi wywiadzie uraz dopasowanie sprzętu zmiana tunera to jak by nie było jest kłopotem dla zawodnika. Nadchodzącym sezonie nie widzę aby Jarek poszedł wypożyczenie ,Jarek
        Czytaj całość
        zawodnik z wysokiej półki Leszno wie co to znaczy stracić Jarka,
        • SpartyFan Zgłoś komentarz
         Hampel w odpowiedzi na spekulacje Pana O: "Nie wiem, co mądrego mógłbym powiedzieć w odniesieniu do tej tezy." :) Jarek za kulturalny, by odmówić wywiadu i za grzeczny, by wprost
         Czytaj całość
         powiedzieć co o O. myśli.
         • najlepszy tor w PGE Zgłoś komentarz
          U nas w Stali tak zawodników się nie traktuje. Mają wsparcie drużyny, zarządu oraz światowej sławy psychologa sportowego. Jak widać w lesznie na boczny tor i po problemie. Wstyd.
          • Lipowy Batonik Zgłoś komentarz
           Powrót po takiej kontuzji to już wielki sukces , zwłaszcza że Jarek nie należy do najmłodszych zawodników.
           • w lewo Zgłoś komentarz
            Czołgista nie startuje z pełnego gazu. To prawda, gdy inni jeszcze stoją, on już powoli się toczy do przodu :(
            • Młody byczek Zgłoś komentarz
             jeszcze nie wiadomo jak smyk będzie jeździł. wszystko się okaże w praniu
             • marcinex1100 Zgłoś komentarz
              Tak kończą złotówy
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×