Żużel. Kadrowicze grają fair. POLADA przeszkoliła żużlowców

Wpadka Maksyma Drabika pokazała, że polscy żużlowcy nadal nie posiadają kompleksowej wiedzy na temat zasad antydopingowych. Dlatego cieszy, że podczas zgrupowania reprezentacji w Szklarskiej Porębie odbyło się specjalnie szkolenie na ten temat.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Kacper Woryna w meczu reprezentacji Polski WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Kacper Woryna w meczu reprezentacji Polski.
Co jakiś czas środowiskiem żużlowym wstrząsa dopingowa wpadka. W połowie 2017 roku problemy miał Grigorij Łaguta, a ponad dwa lata później w tarapaty wpakował się Maksym Drabik. Ten nie zażył wprawdzie substancji niedozwolonej, ale przyjął zbyt dużą liczbę kroplówek, a to również stanowi złamanie przepisów antydopingowych.

Wpadka Drabika pokazała, że żużlowcy nadal nie posiadają kompleksowej wiedzy na temat procedur antydopingowych. Mowa przecież o zawodniku Betard Sparty Wrocław, czyli klubu, który od zawsze stawiany był jako wzór profesjonalizmu i zwracał uwagę chociażby na przepisy dotyczące dopingu.

Mimo to, gdzieś doszło do błędu, co może mieć opłakane skutki dla zawodnika, nad którym wisi widmo dwuletniej dyskwalifikacji, a nawet odebrania złotego medalu IMŚJ.

Czytaj także: Boniek nadal szaleje za Gollobem

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

Dlatego cieszy, że przy okazji zgrupowania żużlowej reprezentacji w Szklarskiej Porębie odbyło się spotkanie w ramach akcji "Gramy Fair", które zorganizowała POLADA. Zawodnicy skrupulatnie notowali to, co usłyszeli podczas wykładu i być może dzięki temu kilku z nich uniknie problemów w najbliższych miesiącach.

"Po przygotowanej prezentacji nie zabrakło wielu pytań, a uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali potrzebę regularnego organizowania tego typu szkoleń edukacyjnych" - napisano na profilu akcji, co tylko pokazuje, że żużlowcy nadal mają braki w wiedzy antydopingowej, a pomysł zorganizowania szkolenia w Szklarskiej Porębie był strzałem w dziesiątkę.

Za sprawą spotkania na obozie kadry zawodnicy zapewne będą wiedzieć, że jeśli chcą przyjąć kroplówkę, to najlepiej podczas leczenia szpitalnego, jak często mogą sięgać po infuzje dożylne, gdzie sprawdzić listę substancji zakazanych i jakie mają prawa i obowiązki w związku z kontrolami antydopingowymi.

Czytaj także: Lista nietykalnych polskiego żużla

"Gramy fair" to kampania promocyjna, której organizatorem jest POLADA i odbywa się pod patronatem ministerstwa sportu. Akcja ma na celu szerzenie wiedzy antydopingowej. Dlatego też należy się zastanowić, czy PGE Ekstraliga nie powinna do niej dołączyć jako jeden z ambasadorów. Być może dobrym pomysłem byłoby, aby tego typu szkolenia i prezentacje odbywały się cyklicznie w każdym z klubów żużlowych. W końcu kontrole antydopingowe mają być coraz częstsze i dotyczyć będą nie tylko kadrowiczów.



KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy tego typu szkolenia powinny się odbywać częściej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×