Żużel. Polski zawodnik na podium w USA! Przeszedł z piątego na trzecie miejsce

Mimo trudnych warunków torowych i wielu godzinach przygotowań, ostatecznie udało się przeprowadzić turniej Celebration of Speed Indoor Mayhem. Trzecie miejsce w swojej grupie zajął Polak - Cezary Kozanecki.
Mateusz Kozanecki
AKŻ Speedway Ostrów po zawodach w Shelbyville Materiały prasowe / Levi Leutz / AKŻ Speedway Ostrów po zawodach w Shelbyville

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Niespełna tydzień wcześniej na Calsonic Arena przeprowadzone zostały zawody motocrossowe. 28 lutego z kolei obiekt, na którym na co dzień odbywają się imprezy jeździeckie, gościł żużlowców. Na kilka dni przed rozpoczęciem zmagań na tor zostało wylane zbyt dużo wody. Z uwagi na to, że znajduje się pod dachem, nie miała ona gdzie odparować. Doprowadziło to do tego, że nawierzchnia była bardzo wymagająca.

Organizatorzy próbowali ratować sytuację przez dwa dni. Z tego powodu odwołany został trening z Billy Hamillem, a także próbne jazdy przed zawodami. Do rywalizacji o punkty zawodnicy przystąpili po przejechaniu po dwóch próbnych okrążeń.

Ze startu wycofali się Max Ruml i Aaron Fox. Drugi z nich, dwukrotny mistrz USA, apelował do pozostałych uczestników zmagań o bezpieczną jazdę. Turniej rozpoczął się z około godzinnym opóźnieniem. Sporym wydarzeniem był występ polskich zawodników, którzy podczas prezentacji otrzymali spore owacje, co zaimponowało nawet samemu Billy'emu Hamillowi.

Choć warunki były trudne, odnotowano zaledwie dwa niegroźne upadki. W finale Dywizji 1 ciekawą walkę o zwycięstwo stoczyli Mike Miller i Chaz Meiman. Początkowo na prowadzeniu znajdował się 58-latek, jednak Meiman nie dał za wygraną i atakiem po wewnętrznej przedarł się na prowadzenie. Trzeci był David Pieper.

W zmaganiach Dywizji 1 rywalizowała także jedyna kobieta w stawce - Sara Cords. 20-latka zapisała na swoim koncie trzy punkty, a szczególnie zaimponowała w swoim ostatnim starcie, kiedy zdołała pokonać dwójkę przeciwników.

Na starcie pojawiło się także czterech zawodników z Polski, którzy na co dzień ścigają się w barwach AKŻ Speedway Ostrów. Niespodziankę sprawił startujący w Dywizji 3 Cezary Kozanecki. Po starcie w biegu finałowym znajdował się na ostatniej pozycji, aby następnie na dystansie minąć przy krawężniku Caleba Stewarta i Mike'a Smitha i ostatecznie wywalczyć swoje pierwsze podium w karierze.

W Dywizji 2 ex aequo na szóstej pozycji turniej ukończyli Michał Waluszyński, Jarosław Wawrzyniak i Mateusz Kozanecki. Wynikało to z tego, że cała trójka wjechała na metę równocześnie.

W trakcie zawodów przeprowadzono jeszcze pokazowe wyścigi USA - Polska, w których zawodnicy rywalizowali w formule "jeden na jednego". Już na otwarcie Jarosław Wawrzyniak uporał się z Markiem Fillebrownem, późniejszym zwycięzcą Dywizji 2. Mateusz Kozanecki do końca starał się atakować Heatha Hestona. Amerykanie zwyciężyli 3:1.

W sobotę z kolei tor w Shelbyville należał do przedstawicieli flat tracka. W zmaganiach wystąpiła część zawodników, która startowała także na żużlu. Całość - łącznie ze szkółką, treningami i zawodami - trwała niemal przez cały dzień.

Szczegółowa relacja i fotorelacja z wyjazdu polskich zawodników do Stanów Zjednoczonych ukaże się na WP SportoweFakty w najbliższych dniach.