Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Debata ekspertów WP SportoweFakty. Play-off dla sześciu, mimo wszystko KSM, a regulamin finansowy do kosza

Zmienić system rozgrywek i szkolenia, wzmocnić licencje nadzorowane, wrzucić regulamin finansowy, a jak będzie trzeba, to wprowadzić KSM - takich zmian potrzebuje polski żużel według naszych ekspertów.
Sebastian Zwiewka
Sebastian Zwiewka
Jason Doyle, Emil Sajfutdinow WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Jason Doyle, Emil Sajfutdinow.

Zakończyła się żużlowa debata ekspertów WP SportoweFakty. Postanowiliśmy przepytać czołowych polskich trenerów i osoby ze środowiska na temat zmian w dyscyplinie. Co można zmienić, czego jej potrzeba? Spójrzmy, jak rozkładały się głosy przy każdym pytaniu.

Powiększenie PGE Ekstraligi: za - 6, przeciw - 8, kto się wstrzymał - 0. Niektórzy byli przekonani do swojego wyboru, inni odpowiadali trochę niepewnie. Obie opcje szły łeb w łeb i ostatecznie wyszło, że nie powinniśmy powiększać najwyższej klasy rozgrywkowej. To chyba dobrze, skoro było już dziesięć drużyn w elicie i raczej ten pomysł się nie sprawdził.

Połączenie I i II ligi: za - 3, przeciw - 11, kto się wstrzymał - 0. W tym przypadku większość ekspertów była zgodna - połączenie I i II ligi byłoby ogromnym błędem. 1. Liga Żużlowa w ostatnich sezonach jest naprawdę bardzo ciekawa, w obecnych rozgrywkach ciężko przewidzieć końcowe scenariusze. Po co to niszczyć? Większość klubów z 2. Ligi Żużlowej nawet nie stać na większe wydatki. Zostawić temat i zapomnieć.

Zmiana systemu PGE Ekstraligi: za - 11, przeciw - 3, kto się wstrzymał - 0. Tutaj mamy taki sam rozkład głosów, jednak eksperci wybrali zmiany. Obecny system PGE Ekstraligi im nie odpowiada, bo część drużyn kończy zmagania już w sierpniu. Nie sprzyja to rozwojowi naszej dyscypliny, cierpią na tym kibice. Co najlepiej byłoby zrobić? W fazie play-off powinny występować zespoły z miejsc 1-6 po rundzie zasadniczej. Emocje gwarantowane, a chyba o to nam właśnie chodzi.

Zagraniczne kluby w polskiej lidze: za 11 - przeciw - 3, kto się wstrzymał - 0. Zamykamy się na zagranicznych juniorach, ale na kluby już nie. Lokomotiv Daugavpils od kilkunastu lat dodaje kolorytu rozgrywkom. To właśnie przykład Łotyszy najczęściej przywoływano. Mniej szczęścia i kasy miały inne zespoły. Zobaczymy, którą drogę obierze drużyna Wolfe Wittstock.

KSM: za - 7, przeciw - 5, kto się wstrzymał - 1. Mniej głosów niż w przypadku innych pytań. Temat rzeka i trochę kontrowersyjny wynik. Dosłownie co chwilę rozmawiamy o tym, żeby wprowadzić KSM i ten pomysł ma więcej krytyków niż zwolenników. A jednak. Nasi eksperci odpowiedzieli odwrotnie, choć różnica nie jest duża. Dlaczego podjęli taką decyzję? Doświadczamy po prostu mało ruchu na rynku transferowym, nie ma zmian w składach. Nie można też zapominać o problemach beniaminków na giełdzie. Rok temu Speed Car Motor Lublin miał wielki kłopot z pozyskaniem zawodników, a teraz duża bieda jest w kadrze PGG ROW-u Rybnik.

Zagraniczny junior:  za - 3, przeciw 10, kto się wstrzymał - 1. Zostawmy tak jak jest i więcej nie kombinujmy, bo po co? Mieliśmy kiedyś obcokrajowców na pozycjach juniorskich i zmieniliśmy zdanie. Mamy najlepszą ligę na świecie i niech młodzi Polacy zbierają doświadczenie. Pomysł z zagranicznym juniorem wyrzucić do śmietnika.

System płatności w żużlu, ryczałt czy punktówka: ryczałt 4, punktówka 9, kto się wstrzymał - 1. Na początku więcej plusów miał ryczałt, jednak później do głosu doszła punktówka i wygrała o kilka długości. Obecny system płatności wydaje się optymalny - dobrze działa, dlatego nie trzeba tutaj niczego zmieniać.

Licencje nadzorowane: za - 10, przeciw - 4, kto się wstrzymał 0. Dobry pomysł, choć powinniśmy zaostrzyć przepisy. Każdy klub zasługuje na drugą szansę, jednak jeśli nie widać postępów w działalności, to trzeba wyrzucić go z ligi. Ostatnio zbyt często przymykaliśmy oko, zawodnicy jeździli na siłę, a i tak nie zobaczyli zarobionej kasy.

System szkolenia, czyli produkcja juniorów na sztukę: za - 5, przeciw - 9, kto się wstrzymał 0. Koniecznie trzeba to zmienić. Obecnie juniorzy są przygotowywani do egzaminu na siłę i z większości nie wyrośnie żaden dobry zawodnik. Prędzej doczekamy się tragedii, a tego nie chcemy. Powinniśmy iść w jakość, nie w ilość.

Tylko wychowankowie na pozycjach juniorskich: za - 4, przeciw 9, kto się wstrzymał 1. Tutaj też nie powinniśmy robić zmian. Kluby powinny szkolić od podstaw, jednak nie można blokować młodych chłopaków przed zmianą barw klubowych. Co się stanie, jeśli słaby ośrodek wyszkoli perełkę? Nie dostanie szans jazdy w PGE Ekstralidze. Pomysł do zapomnienia.

Regulamin finansowy: za - 5, przeciw - 8, kto się wstrzymał - 1. Kompletnie nietrafiony pomysł. Prezesi i tak myślą jak obejść przepisy. Do usunięcia.

Zobacz takżeŻużel. To piękna twarz Falubazu. Poznajcie Angelikę
Zobacz także
Żużel. Apator nie mógł mieć lepszego kapitana. Wkładał głowę tam, gdzie inni bali się włożyć nogę

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w PolscePOLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy zgadzasz się z naszymi ekspertami?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (20):

 • HR_Sparta Zgłoś komentarz
  Napiszę krótko: jacy eksperci, taka konkluzja!
  • Japa Zgłoś komentarz
   Panie Zwiewka. Ekspertem jest kibic.Nie Cugowski, czy paczpan. I kibic pisze tu, gdzie ma tych ekspertów i ich animatorów. Nagle jakimś odkrytym świeżo bożkiem jest "ruch kadrowy
   Czytaj całość
   w klubach". Już nie ważna jest stabilizacja, utożsamianie się kibica z zawodnikami, z kadrą klubową. Nagle pod pozorem troski o ruch promuje się KSM. On zapewni duuży ruch. Zmiecie kadry klubów w puch! Takim animatorom sportu, jak Seba Zwiewka, to ja radzę--poszukaj sobie lepszej roboty.
   • Saddam Zgłoś komentarz
    Zazwyczaj mianem "eksperta" nazywa się człowieka, który nie posiada jakiegokolwiek innego tytułu bądź profesji. Nad wyraz widoczne na SF.
    • Lipowy Batonik Zgłoś komentarz
     Eksperci na tym portalu są na tym samym (niskim) poziomie co tutejsi 'dziennikarze'
     • karol3414 Zgłoś komentarz
      A gdyby tak zamiast od razu negować KSM, pomyśleć czy da się to ucywilizować? Może by tak zapis o tym, że KSM dla każdego zawodnika jest stały w trakcie kontraktu z jednym klubem?
      Czytaj całość
      Czyli jeśli któryś klub weźmie pod swoje skrzydła zawodnika po słabym sezonie z niskim KSM, to tenże KSM obowiązywał będzie do końca jego kontraktu z tym klubem, nawet jeśli (a może zwłaszcza jeśli) zawodnik odzyska formę. Oczywiście zawodnik ten w momencie sprzedaży będzie miał aktualny KSM. Dodatkowo, można by promować kluby szkolące młodzież, np. poprzez nie wliczanie do limitu KSMu własnych wychowanków, dzięki temu kluby szkolące mogłyby kontraktować zawodników z wyższym KSM niż te które szkolą na "sztukę" lub nie szkolą wcale. Reasumując, zastanówmy się co można poprawić i czy da się ten nieszczęsny KSM poprawić.
      • Cysio Zgłoś komentarz
       @Nazgul W ostatnim głosowaniu klubów w połowie 2018, 7 z 8 klubów Ekstraligi zagłosowało za przywróceniem KSM. Więc dlaczego kibice jak twierdzisz(zresztą na jakiej podstawie, na
       Czytaj całość
       podstawie kilkunastu wpisów na forum ?) go nie chcą ? Może dlatego że od lat są systematycznie wprowadzani w błąd przez dziennikarzy ? Opowiadają oni kibicom takie kłamstwa jak to, że będzie zbijanie KSMów, że podrożeją kewlary, że będzie gigantyczna rotacja co jest nieprawdą. W czasach KSMu rotacja nie była dużo wyższa niż teraz. Moim zdaniem większość kibiców zwyczajnie nie ma pojęcia na czym polega KSM.
       • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś komentarz
        Eligi nie ma sensu powiększać, natomiast play-off dla 6 drużyn to pomysł wart rozważenia.
        • FIS-64 Zgłoś komentarz
         KSM co sezon nowy skład, a później zarzuty, że zawodnicy nie utożsamiają się z klubem i atmosfera kiepska. Zamiast równać Unie Leszno do innych (bo o to głównie o to chodzi) może
         Czytaj całość
         podciągnąć innych do poziomu UNI...
         • Nίghtmare Zgłoś komentarz
          @nazgul: Dla zarządu PZM, GKSŻ czy PGE Ekstraliga nie liczą się kibice, choć to właśnie my - z Gniezna, Leszna, Wrocławia czy Lublina, dajemy pieniądze, bezpośrednio czy pośrednio, na
          Czytaj całość
          comiesięczne opłaty na luksusowe domy i pobyty w hotelach a także na wyjazdy w różne strony świata (rozmowy biznesowe). Także na zupełnie rekreacyjne wypady z rodziną. Nie mam nic przeciwko temu, ale oczekuję za to co ja daje od siebie, czegoś od nich. Warto to zrozumieć.
          • Nίghtmare Zgłoś komentarz
           Zwiewka, synku, twoje pionki nie są tzw. "ekspertami" a jeśli są tak nazywani poprzez Sportowe "Fakty" to już nie liczą się w świecie żużlowym. Teraz mnie
           Czytaj całość
           zastanawia, a także chyba wielu rozsądnych i normalnych kibiców, którzy na dodatek posiadają wiedzę, rozsądek i doświadczenie, skąd na podstawie moderowanych wypowiedzi kilku panów takich jak Krzystyniak czy Frątczak (wyśmianych poprzez środowisko żużlowe), ich "zdanie" jest zaliczane do wyznaczania średniej statystycznej w tzw. "debacie". Adekwatnym określeniem jest tutaj: "To o kant d**y potłuc".
           • -nutka- Zgłoś komentarz
            Ta debata "ekspertów" jest mniej więcej tyle samo warta co: W południe z sypialni wychodzą rodzice Jasia. Jasio mówi do nich: - Co robiliście w sypialni w południe? Rodzice
            Czytaj całość
            zmieszani odpowiadają mu na to: - Mieliśmy debatę. - To mam nadzieję, że była ciekawa bo wrzuciłem ją do internetu.
            • nazgul Zgłoś komentarz
             Nie będę się wypowiadał na temat większości spraw poruszanych w sondzie, choć mam swoje zdanie na każda z nich. Zadam panom "ekspertom" tylko jedno pytanie: Dla kogo istnieją
             Czytaj całość
             i są rozgrywane rozgrywki żużlowe???!!! Wydaje mnie się, że dla NAS - KIBICÓW, a nie dla działaczy PZM-u i GKSŻ-u, ekspertów czy "wszechwładnej" telewizji. Z tego co się zorientowałem po komentarzach to kibice nie chcą wprowadzenia KSM-u nawet jakby to miało zrównoważyć siłę drużyn. Każdy kibic ma swoje argumenty przeciw jego wprowadzeniu, ja mam też swoje. Jako kibic Unii Leszno chodzę na żużel dla drużyny - chłopaków, która jest tworzona na lata tak by można się z nią utożsamiać przez dłuższy czas, dlatego nie wyobrażam sobie wprowadzenia KSM-u, a zwłaszcza na poprzednich zasadach. Zasadach, które demolowały co roku skład drużyny, zwłaszcza tej, która odniosła sukces. Panowie eksperci twierdzicie, że KSM będzie dobry dla żużla bo wprowadzi rotację zawodników, a gdzie w tym wszystkim jesteśmy MY KIBICE dla których ten sport jest "robiony"?!!! Gdzie są kluby, które ten sport "robią" dla kibiców?!!! Przez wprowadzenie tego DURNEGO przepisu prezesi nie będą mogli prowadzić jakiejkolwiek długotrwałej polityki kadrowej. Składy drużyn co roku będą się musiały zmieniać, do składów trzeba będzie dodawać "paprochy" tylko dlatego by "wmieścić" się w KSM-ie. Ale przecież to nic, kibice są nieważni - mają płacić za bilety - ważne, że będzie rotacja zawodników i zadowoleni eksperci. Jak identyfikować się z taką drużyną?! Takiego żużla to ja nie chcę i myślę, że większość kibiców też nie! Pozdrawiam
             • surge Zgłoś komentarz
              KSM już był i się nie sprawdził. Widać eksperci mają bardzo słabą pamięć. Never again!
              Zobacz więcej komentarzy (7)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×